Kodlama Öğrenebileceğiniz 10 Mobil Uygulama!

Kodlama uygulamaları programlama öğrenmenize olanak sağlıyor. Kodlama öğrenmek isteyenllere yardımcı olacak 10 mobil uygulama haberimizde... 

Son zamanlarda kodlama öğrenmek isteyen kişi sayısı oldukça arttı. Özellikle yapay zekanın hayatlarımızdaki öneminin anlaşılmasıyla birlikte programlama dilleri öğrenebilen kodlama uygulamaları da geliştirildi. Geleceğin mesleklerinde yer almak için kodlama bilmek neredeyse şart oldu. Hatta artık birçok mobil uygulama kodlama öğrenmenize olanak sağlıyor. Kodlama öğrenmenize yardımcı olacak 10 mobil uygulama haberimizde…

En çok kullanılan kodlama uygulamaları:

Kod yazmak şimdilerde pek çok kişinin hedeflerinden biri. Çünkü artık öyle bir devirdeyiz ki bilgisayarların diline hakim olmanız gerekiyor. Aksi durumunda metal yakalılar yani robotlar bizim dilimizde konuşmaya çok yaklaştı. Uygulama mağazalarında onların dillerini öğrenebilmemiz için geliştirilen kodlama uygulamaları bulunuyor. İşte kodlama öğreten 10 mobil uygulama:

1- SoloLearn

Sololearn en popüler kodlama uygulamalarından biri. Uygulama ücretsiz fakat belirli aşamaları ücretli ve bunun için ücretli üyelik oluşturmanız gerekiyor. Uygulamayı sıfırdan kodlama öğrenmeye başlayan kişiler de kullanabilirler. Sololearn uygulamasında kendi yazdığınız kodları başkalarıyla da  paylaşabilirsiniz. Uygulama Android ve IOS işletim sistemine sahip cihazlarla uyumlu çalıyor.

2- Programming Hub

Programming Hub uygulaması Android ve IOS sistemli cihazlarla uyum sağlıyor. Uygulama içerisinde bir kursu tamamladıktan sonra herhangi bir programlama dilinin nasıl çalıştığını kavrayabiliyorsunuz. Kullanım açısından kolay bir ara yüze sahip olan uygulamada ücretsiz bir şekilde sanal sertifikaya sahip olabiliyorsunuz. Fakat uygulamada bazı önemli programlama dilleri henüz mevcut değil.

3- Programming Hero

Programming Hero uygulaması hem yeni başlayanlara hem bu alanda yer alanlara hitap ediyor. Hem Android hem de IOS tabanlı cihazlarla uyumlu olan uygulamada içerikler oyunlaştırılarak öğretiliyor.

4- Mimo

Mimo uygulaması öğrenmeye teşvik ederken kullanıcılara  ödüller de sunuyor. Ayrıca uygulamada çoklu öğrenme seçeneği de bulunuyor. Uygulama pek çok programlama dilini öğretiyor. Python, JavaScript, Java, HTML, CSS, Swift, Kotlin, C ++, SQL ve PHP gibi çeşitli dillerde içerikler bulunuyor.

5- Codemurai

Codemurai  uygulaması temel programlama olan HTML, CSS, Java, JavaScript, C# ve diğer birçok dilde öğrenme materyalleri içeriyor. Basit bir ara yüze sahip olan uygulama öğrenmeyi oyunlaştırarak, eğlenceli hale getiriyor. Fakat uygulamada sadece birkaç dersi ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Uygulama Android ve IOS cihazlarıyla uyumlu bir şekilde çalışıyor.

6- Enki

Enki uygulaması daha çok orta ve üst düzey yazılımcılara hitap ediyor. Uygulamada web programlama, SQL ve blockchain kursları mevcut. Daha sezgisel bir ara yüze sahip olmakla birlikte; geliştirme, pazarlama ve fintech üzerine çok çeşitli kurslarda uygulamada yer alıyor. Fakat web için kullanımı mevcut değil.

7- Grasshopper

Grasshopper JavaScript bulmacalarıyla kod yazmayı öğreten ücretsiz bir IOS ve Android uygulamasıdır. Bu uygulama, blokları kullanmanıza ve çalışan bir kod oluşturmak için mantıklı bir sırayla düzenlemenizi sağlıyor. Ayrıca, gerçek zamanlı geri bildirim alabilir ve seviye atladıkça, başarıların kilidini açabilirsiniz. Uygulama hem Android hem de Apple cihazlarda uyum sağlıyor.

8- Easy Coder

Easy Coder uygulaması yavaş yavaş seviye arttırarak ilerletiyor. Bunun yanında temel programlamaya dersler, sınavlar ve programlama zorlukları sunuyor. Fakat uygulamada sadece Java öğretiliyor.

9- Code Avangers

Bu uygulama ise bir web sitesi, uygulama ya da bir oyun geliştirmek isteyen kişiler için geliştirilmiş. Her kurs 12 saat süren bir eğitimden oluşuyor. Java, Python, JavaScript ve HTML gibi dilleri öğrenebilmeniz mümkün.

10- Khan Academy

Khan Academy uygulamasında istediğiniz yerde ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Uygulamada  kodlama eğitimi ve programcılık derslerine ait içerikler yer alıyor. Uygulama Android ve IOS cihazlarla uyumlu bir şekilde çalışıyor.

Peki siz kodlamaya ilgi duyuyor veya kodlama biliyor musunuz? Hangi kodlama uygulamaları kullanıyorsunuz? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Üniversite Öğrencilerinin İndirmesi Gereken 16 Mobil Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Cihazınızdan Silmeniz Gereken 4 Mobil Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yabancı Dil Öğrenebileceğiniz En İyi 5 Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlkay Miran

İlkay Miran

Grafik tasarım son sınıf öğrenciyim. Sanatsal alana daha yatkın ve yakın olsam da yeniliklere açık biri olduğumdan SEO alanında da kendimi geliştirmek istedim. Bunun sebeplerinden biri hızlı tüketimin sebep olduğu gelişmeler ve bunu kovalayan yeniliklere yakın olmazsak çağın bir adım gerisinde kalmış hissediyoruz. Sizlerde bu yenilikleri merak ediyor ve kısa bir zaman ayırarak gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız sizleri Moblobi.com'daki köşemi takibe bekliyorum: https://moblobi.com/author/ilkay-miran/https://moblobi.com/author/ilkay-miran/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı