Heyecan Verici 5 Sanal Gerçeklik Kullanımı!

Sanal gerçeklik teknolojisi hayatımızın içerisinde şaşırtıcı alanlarda kullanılmaya başlandı. 5 ilginç kullanım alanı, haberimizde...

Sanal gerçeklik uzun süredir kullanılmakta olan bir teknoloji. Fakat özellikle son zamanlarda adını sıkça duyar olduk. Sanal bir dünyayı 3 boyutlu olarak deneyimlediğimiz bu teknolojinin kullanım alanları ise her gün daha da artıyor. İlk başlarda sadece eğlence alanında adını duyduğumuz “virtual reality” şimdilerde eğitimden spora kadar birçok alanda kullanılabilir bir teknolojiye dönmüş durumda. Yeni bir sanayi devrimi olan Endüstri 4.0 devrimi ile VR uygulamalarına yapılan yatırımlar arttıkça kullanılacak alanların yelpazesi de her geçen gün genişliyor. Bilgisayar teknolojileri ile oluşturulan bu VR teknolojisinin kullanıldığı beş ilginç alan, haberimizde…

Sanal gerçeklik teknolojisinin 5 farklı kullanım alanı:

1- Kültür-Sanatta Sanal Gerçeklik

Kültür-sanatta VR kullanımının ilk adımları #projectsourcecode adındaki bir projeyle atıldı. Venedik Mimarlık Bineali’nde sergilenen bu proje, akıllı telefon yardımıyla sergideki tasarımların üç boyutlu olarak canlandırılmasına olanak sağlıyor. Türkiye’de de Pera Müzesi’nde de bu teknoloji kullanılıyor. Kaplumbağa Terbiyecisi eserini “Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi“ adlı proje ile sanatseverlerle buluşturuyor. Osman Hamdi Bey’in çalışma odasını gezerken aynı zamanda Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunun içene girebiliyor ve kaplumbağaları besleyebiliyorsunuz.

2- Tıpta Sanal Gerçeklik

Sanal gerçekliğin dokunduğu bir diğer alan ise sağlık sektörü. Doktorlar ve tıp öğrencileri VR cihazını kullanarak ameliyat ve prosedürlerini VR ile uygulayabiliyorlar. Bu şekilde gerçek hastalar üzerinde hata yapma olasılıkları minimuma iniyor. Sadece eğitim alanında değil tedavi yöntemleri arasında da bu teknoloji kullanılıyor. Fobi ve travma sonrası stres bozukluğu tedavisinde birincil yöntem haline gelen bu teknoloji, ruh sağlığı alanında büyük başarılara imza atıyor.

sanal gerceklik kullanimi moblobi

3- Sporda Sanal Gerçeklik

Yayıncılar, VR sayesinde spor karşılaşmalarını canlı olarak yayınlayabilecekler. Dünyanın herhangi bir yerindeki kişi bulunduğu yerden kolaylıkla spor etkinliğini VR teknolojisi ile deneyimleyebilecek. Aynı zamanda bu sanal gerçek teknolojisi antrenörler ve spor oyuncuları için de oldukça iş görüyor. Oyuncular spor dallarını VR sayesinde tekrar tekrar deneyimleyerek ve teknikleri analiz ederek daha etkin bir antreman yürütüyor olacaklar.

4- Askeriyede Sanal Gerçeklik

Bazı ülkeler askeriye eğitimlerinde VR kullanımını gerçekleştiriyor. Eğitimlerde kullanılan bu sanal gerçeklik ile farklı simülasyonlar deneyimlenebiliyor. Savaş alanı simülasyonları ile askerlerin birden fazla ve farklı savaş alanlarında eğitilmesini öngören bu teknoloji hem eğitim maliyetlerini düşürüyor hem de askerleri riske atmadan eğitim görmelerine olanak tanıyor.

5- Eğitimde Sanal Gerçeklik

Eğitim ve öğretimde kullanılacak VR teknolojisiyle öğrenciler 3 boyutlu ortamda etkileşimde bulunabiliyor. Ders anlatımlarının gerçekleşebileceği gibi üç boyutlu ortam sayesinde uygulamalı gösterim ve eğitimler ile öğrenmek hem daha eğlenceli hem de daha az maliyetli. Araştırmalar özellikle otizm gibi özel ihtiyaçları olan öğrenciler için VR uygulamasının faydalarına işaret ediyor.

Peki sizin bildiğiniz VR kullanılan farklı alanlar var mı? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • SanalGerçeklik Sayesinde Yapabileceğiniz 10 Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • SanalGerçeklik Uzmanı Nasıl Olunur?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • SanalGerçeklik ile İlişkili İlginç Teknolojiler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Esmanur Yaşar

Esmanur Yaşar

Merhaba ,Ben Esmanur.İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 2.Sınıf Öğrencisiyim. Kendimi hayallerini bulutlara nakışlamış bir deli olarak tanımlıyorum. Python öğreniyorum ve ekonomiyi yakından takip ediyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esmanur-yasar/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı