Sanal Gerçeklik Sayesinde Yapabileceğiniz 10 Şey!

Son yılların en önde gelen teknolojilerinden olan sanal gerçeklik ile yapabileceğiniz 10 ilginç şey ve yaşayabileceğiniz deneyimler, haberimizde...

Sanal gerçeklik son yıllarda adından oldukça sık söz ettiriyor. Neredeyse hayatımızın her alanında varlığını sürdürmeyi amaçlayan bu teknolojinin ne olduğu ve ne işe yaradığı birçok kişi tarafından halen tam olarak bilinmiyor. Sanal gerçeklik yani dünyada bilinen adıyla, Virtual Reality (VR), aslında fiziksel olarak yoktur; fakat biz onu beş duyu organımızla gerçek olarak algılarız. Bu deneyim birtakım araçlarla oluşturulur ve günümüzde eğitim, mimari, eğlence, sağlık gibi birçok alanda kullanılır. Sanal gerçeklikle birlikte yapılabileceklerin sınırları ise gittikçe genişliyor. Sanal gerçeklik sayesinde yapılabilen 10 ilginç şey, haberimizde…

Sanal gerçeklik sayesinde yapabileceğiniz ilginç şeyler:

1- Sanal keşif turları

Sanal gerçeklik teknolojisiyle evinizden bile çıkmadan, önceden hiç bulunmadığınız yerleri ziyaret edebilmeniz mümkün. “Travelworldvr.com” adlı sitede turistik yerleri gezerken, “youvisit.com” adlı sitede ise dünyaca ünlü üniversitelerin kampüslerinde dolaşabilirsiniz. Böylece bu teknoloji yardımıyla tatil ve gelecek planlarınızı şekillendirebilirsiniz.

2- Uçma deneyimi

Birdly” adlı sanal gerçeklik teknolojisi, son derece gerçekçi bir uçma deneyimi yaşamayı sağlıyor. Oluşturulan mekanizma sayesinde kanatlarınız oluyor ve uçuş pozisyonu alıyorsunuz. Simülasyon sayesinde de tıpkı bir kuş gibi uçmanın keyfini çıkarabiliyorsunuz.

3- Dalgalara karşı sörf

GoPro” adlı sanal gerçeklik uygulaması ile Tahiti’nin dev dalgalarının başınızın üzerinde yükselip kıvrılmalarını hissedebiliyorsunuz.

sanal gerceklik sayesinde yapabileceginiz 10 sey moblobi

4- Başkasının bedenine geçiş yapabilme

The Machine To Be Another” adındaki bu proje karşımızdaki kişiyi daha iyi anlamamız için bir deneyim yaşatıyor. Bu araç, eğitim, psikoloji, sağlık alanlarında da kullanılıyor. İşlevini yerine getirebilmesi için ise iki kişinin senkronize bir şekilde hareketleri yapması gerekiyor.

5- Sanal stüdyoda sanat çalışmaları

Sanal Gerçeklik (VR) sadece atletik simülasyonları kapsamıyor. Sanat meraklılarına ve sanatçılara üç boyutlu sanatsal çalışmalarını ortaya koymaları için de bir platform sağlıyor. “Tilt Brush” isimli uygulama ile istediğiniz fırçayı seçebiliyor; ışıltılar, yıldızlar ve kıvılcımlar yaratarak hayallerinizi gözle görünür kılabiliyorsunuz.

6- İkinci Dünya Savaşı uçağında olmak

War Thunder” isimli sanal gerçeklik uygulaması ile İkinci Dünya Savaşı’nda savaş pilotu olmanın nasıl bir deneyim olduğunu anlayabiliyorsunuz.

7- Hız treni

Six Flags” VR ekipmanları ile gerçek bir hız trenine binme şansınız olabiliyor. Kendi temanızı ve treninizi kendiniz seçiyor, kendinize bir roller coaster deneyimi yaratmış oluyorsunuz. Ardından da yaratılan bu sanal gerçek ile adrenalin dolu dakikalar yaşayabilmek mümkün oluyor.

8- Sanal showroom ziyareti

Eğer araba almayı düşünüyorsanız Volvo ve Microsoft’un iş birliğiyle yaratılan “HoloLens Showroom”u deneyimleyebilirsiniz. Potansiyel alıcıların karar verme sürecini oldukça kolaylaştıran bu yenilik istediğiniz arabayı hologram olarak görmenize de olanak sağlıyor. Arabanın özelliklerini değiştirebiliyor, özellik ekleyebiliyor, arabayı havaya kaldırabiliyor ve döndürebiliyorsunuz.

9- İstediğiniz yerde bulunma ve istediğiniz yerde yeme deneyimi

Virtual reality (VR) ile istediğimiz yerde olup istediğimizi yapabilirsiniz. Konserlere katılabilir, sinema koltuğunda oturup film izleyebilirsiniz. Paris’e gidebilir; hayvanlarla, havada, hatta uzay boşluğunda bile yemek yiyebilirsiniz.

10- Masal anlatmak

Samsung, çocuğundan uzak yaşayan ya da çocuğuna zaman ayırmakta güçlük çeken ebeveynlere de kolaylık sağlıyor. Ebeveyni nerede olursa olsun, sanal gerçeklik gözlükleri yardımıyla çocuklar ebeveynlerinin seslendirdiği masalları dinleyebiliyor. “Bedtime VR Stories” adlı bu uygulamayla çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişki güçleniyor.

Peki siz sanal gerçeklik kullanıyor musunuz? Bu teknoloji ile siz nasıl bir deneyim yaşadınız? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • SanalGerçeklik ile İlişkili İlginç Teknolojiler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • En İyi 5 SanalGerçeklik Gözlüğü!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “SanalGerçeklik Deneyimi için 10 İlginç Uygulama! haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

Beren Demirağ

Merhaba, ismim Beren. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme bölümünde okuyorum. Dijital pazarlama, gönüllülük yapmak ve renkli olan her şey beni heyecanlandırıyor. Ayrıca psikoloji, yabancı diziler ve görsel sanatlara büyük bir ilgim var. Okumaktan ve öğrendiklerimi meraklısına anlatmaktan zevk aldığım için burada yazıyorum. Sizi Moblobi'deki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı