Sanal Gerçeklik ile İlişkili İlginç Teknolojiler!

Günümüzün en merak uyandıran teknolojilerinden sanal gerçeklik neden önemli bir hal aldı? İlişkili olduğu diğer ilginç teknolojiler neler? Haberimizde...

Sanal gerçeklik, özellikle giyilebilir teknoloji ürünleri çıktığından itibaren daha popüler hale gelmeye başladı. Fakat işin aslında, 40-50 yıl kadar öncesinde de bu teknolojiye ilişkin bazı çalışmalar yapılıyordu. Peki sanal gerçeklik günümüzde neden bu kadar önemli bir hal aldı? Sanal gerçekliğin içinde barındırdığı diğer ilginç teknolojiler neler? Haberimizde…

Sanal gerçeklik ile ilişkili diğer ilginç teknolojiler:

1- Sanal Gerçeklik / Virtual Reality

Sanal gerçeklik, bilgisayar simülasyonu ile yapılmış, sanal olan şeyi gerçekmiş gibi hissettiren bir teknoloji. Başında 3 rakamı gördüğümüz gözlükler, sanal gerçekliğe örnek verilebilir. 3D izlediğiniz bir sinema filminde, kendinizi filmin içindeymiş gibi hissedebilir ve size doğru koşan bir köpekten korkup, hareket edebilirsiniz. Çünkü vücudunuz bunu gerçekmiş gibi algılar. Burada esas olan şey, aslında sanal bir şeyi sizin gerçekmiş gibi hissetmenizi sağlamaktır.

2- Artırılmış Gerçeklik / Augmented Reality

Artırılmış gerçeklik, GPS, ses, video gibi olay yeri eklenerek oluşturulmuş, sizin bedeninizde sanki duygularınızla yönetiyormuşsunuz ve gerçek bir yerdeymişsiniz gibi yapılmış gerçekliğe deniyor. Sanal gerçeklikten, biraz daha üst bir boyut olduğu için, olduğunuzdan daha özgürmüşsünüz gibi hissetmenizi sağlayabilir.

sanal gerceklik ile iliskili ilginc teknolojiler

3- Karma Gerçeklik / Mixed Reality

Karma gerçeklik, hem sanal gerçeklikten hem de artırılmış gerçekten biraz daha fazlasıdır. Sanal ve artırılmış gerçeklikte tepki verebilirsiniz fakat tepki alamazsınız. Karma gerçeklik ise, dünyada ve sanalda eşzamanlı olan tepki verebildiğiniz ve tepki alabildiğiniz bir boyuttur.

4- Genişletilmiş Gerçeklik / Extended Reality

Genişletilmiş gerçeklik, günümüzde sanal, artırılmış ve karma gerçeklikten en az kullanılanı olarak karşımıza çıkıyor. Fakat üçünün özelliklerini de içinde barındırıyor. Hepsinden yüksek bir sanal gerçekliğe sahip olan genişletilmiş gerçekliğin, bilgisayarın ve giyilebilir teknolojinin son raddesine kadar kullanıldığını söyleyebiliriz.

Sanal gerçeklik neden bu kadar önemli bir hal aldı?

Günümüz dünyasında sanal gerçeklik, keyiften çok bir ihtiyaç olmaya başladı. Çünkü gerçeğin maliyeti ile sanalın maliyeti aynı değil. Bu teknoloji, daha az maliyetle daha çok iş yapılmasına olanak tanıyor. Bu yüzden de geliştirilmeye devam ediliyor. Oyun ve eğlence sektörünün yanında, iş alanlarında da yardımcı olarak; bir anlamda hayatımızı kolaylaştırıyor.

Güney Kore’de ölen kızını sanal gerçeklikle yeniden karşısında gören kadını birçoğumuz internette görmüşüzdür. Ölüm bir gerçektir fakat hayatını kaybetmiş bir insanı, sanki hiç ölmemiş gibi yaşamaya devam etmek ne kadar doğru olabilir? Bu konuda sanal ile gerçek arasındaki ayrımı iyi yapmamız gerekiyor gibi gözüküyor.

Peki sizce bu teknoloji, hayatımızın çoğu alanına girdiğinde sanal ile gerçek arasında bir fark kalacak mı? Düşüncelerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Artırılmış Gerçeklik Tatilleri Nasıl Değiştirecek?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • SanalGerçeklik Deneyimi için 10 İlginç Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Artırılmış Gerçeklik Dünyayı Nasıl Değiştiriyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Sude Özcan

Sude Özcan

Ben Sude. Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, öğrenmeyi,araştırma yapmayı, yazmayı ve yazdıklarımı sizinle paylaşmayı çok seviyorum. Yazdıklarımı okumak için Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum: https://moblobi.com/author/sude-ozcan/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı