Sanal Gerçeklik Deneyimi için 10 İlginç Uygulama!

Farklı alanlarda sanal gerçeklik deneyimleri yaşamanızı sağlayacak 10 ilginç sanal gerçeklik uygulaması, haberimizde...

Günümüzün trend teknolojilerinden biri de sanal gerçeklik. Trendleri takip eden şirketler ise uzun zamandır bu pazara yön veriyor. Son dönemde sanal gerçeklik cihazlarının uygun fiyatlara satılıyor olması ise bu teknolojinin kullanıcı kitlesini arttırmıştı. Sanal gerçeklik cihazları için geliştirilen 10 ilginç uygulama, haberimizde…

Kullanabileceğiniz 10 sanal gerçeklik uygulaması:

1- Youtube VR

Youtube için en çok tercih edilen video izleme platformu diyebiliriz. Kullanıcı deneyimine önem veren ve trendleri takip eden Youtube, sanal gerçeklik uygulaması ile gündeme gelmişti. Tıpkı Youtube gibi ücretsiz olan Youtube VR uygulamasını kullanmak için elbette ki öncelikle Youtube VR’ı indirmelisiniz. Normal Youtube hesabı gibi abonelikler, çalma listeleri ve izleme geçmişi gibi seçeneklerle birlikte gelir. Youtube hesabınızdan farkı ise “VR İzle” seçeneğinin bulunması. Sadece Android cihazları destekleyen Youtube VR, 360 derecelik video açısı ve zengin içerikleri ile kullanıcılarına keyifli bir sanal gerçeklik deneyimi sunuyor.

2- Fulldive VR

Fulldive VR, web tarama ve Youtube VR gibi sanal gerçeklik uygulamalarına erişim özelliği ile öne çıkmış bir sanal gerçeklik uygulamasıdır. Birçok VR uygulamasına erişim sağlıyor olması ise içerik açısından oldukça geniş bir platform olduğu anlamına geliyor. Ama diğer VR uygulamalarından en önemli farkı kullanıcı etkileşimini destekliyor olması. Yani uygulama üzerinden arkadaşlarınızı takip edebilir; onların izlediği videoları izleyebilirsiniz. Hatta takipçilerinizin izlediği videolara yorum yapabileceğinizi de hemen belirtelim. Uygulamanın hem iOS hem de Android desteği bulunuyor.

3- Google DayDream

Google sanal gerçeklik çalışmaları ile sık sık gündeme geliyor. Google CardBoard VR uygulamasından sonra Google DayDream adlı ikinci sanal gerçeklik uygulamasını tanıtmıştı. Google DayDream adlı bu uygulama yüksek kaliteli VR videoları ile dikkat çekiyor. Oyun desteğinin olması ise bir diğer tercih edilme sebebi. Güncellenen VR videoları ve yüksek çözünürlüklü görselleri sayesinde kullanıcılara kaliteli bir sanal gerçeklik deneyimi sunuyor. Uygulamanın sadece Android desteği olduğunu belirtelim.

4- Titans Of Space

Titans Of Space uzay temalı oyunları, bulmacaları ve videoları ile dikkatleri üzerine çeken bir VR uygulamasıdır. Titans Of Space kullanarak güneş sisteminde gezinebilir ve gezegenleri keşfedebilirsiniz. Kullanıcılarına uzay yolculuğunu deneyimle fırsatı oluşturan Titan Of Space çocuklar için eğitsel birçok özellik barındırıyor. Ama bu uygulamayı sadece Android cihazlar ile kullanabilirsiniz.

sanal gerceklik uygulama moblobi

5- GoPro VR

GoPro VR standart bir VR uygulaması olmasının yanı sıra sanal gerçeklik videoları oluşturmaya da imkan sağlıyor. Bu özelliği ile kendi VR videolarınızı oluşturabilir ya da mevcut VR videoları üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Sosyal medya platformlarına entegre olması ve bulut hizmeti ise diğer önemli özellikleri. Uygulamanın hem iOS hem de Android desteği bulunuyor.

6- Netflix VR

Android desteği bulunan Netflix VR uygulaması Netflix’teki birçok içeriği VR olarak izlemeye olanak sağlıyor. Netflix VR uygulamasının sadece Google DayDream ile uyumlu çalıştığını hemen belirtelim. Ayrıca Netflix VR kullanmak için Netflix üyeliğinizin olması yeterli. Yani ayrı bir ödeme yapmanıza gerek yok. Netflix kullanıcılarının da bildiği üzere Netflix’te ne kadar çok video izlenirse video önerileri de o kadar kişisel oluyor. Yani Netflix takip ettiğiniz ve izlediğiniz videolara göre yeni video önerilerinde bulunuyor. Aynı özelliğin Netflix VR uygulaması için de geçerli olduğunu söyleyelim.

7- Incell VR

Incell VR sanal gerçeklik oyunlarını destekleyen bir uygulama. İnsan anatomisini ve sağlığını ele alan oyunları ile çocuklar için de eğitici bir uygulama olduğunu hemen belirtelim. İnsan hücreleri arasında yolculuk yapabilir ya da zararlı bakteriler ile savaşabilirsiniz. Aynı zamanda oyunları VR olarak oynamak zorunda değilsiniz. Uygulamanın hem iOS hem de Android desteği bulunuyor.

8- Discovery VR

iOS ve Android cihazlarda kullanılabilen Discovery VR uygulaması özellikle yeni yerler keşfetmek ve macera sporlarını deneyimlemek isteyen kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Çünkü Discovery VR uygulamasını kullanarak paraşütle atlayabilir ya da bir dağın zirvesine çıkabilirsiniz. Discovery VR, Google Cardboard ve Google DayDream gibi VR gözlükleri ile uyumlu çalışabiliyor.

9- WITHIN VR

Google CardBoard ile uyumlu olarak çalışan WITHIN VR uygulaması özellikle VR belgeselleri ile dikkat çekiyor. Ama izlemek istediğiniz videoları tek tek indirmeniz gerekiyor. 360 derece izleme açısının olması ise tercih edilme sebepleri arasında. Uygulamanın hem iOS hem de Android desteği bulunuyor.

10- Orbulus VR

Listemizin son uygulaması olan Orbulus VR, yeni yerler keşfetmek isteyen kullanıcılar için oldukça keyifli bir deneyim sunuyor. Özellikle Mars yolculuğunu konu alan videoları ve fotoğraf modu ile dikkatleri üzerine çekmişti. Basit arayüzü kullanıcı dostu bir uygulama diyebiliriz. Uygulamanın hem iOS hem de Android desteği bulunuyor.

Peki siz sanal gerçeklik teknolojisi ve uygulamaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Sanal Gerçeklik Gözlüğü Beyni Nasıl Kandırıyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Karşılaşabileceğiniz 5 İlginç Sanal Gerçeklik Deneyimi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • İzleyebileceğiniz 10 İlginç SanalGerçeklik Filmi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatmanur Gömbeci

Fatmanur Gömbeci

Bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bilginin paylaştıkça çoğalacağına inanıyor ve gönüllü eğitmenlik yaparak bu inancımı sürdürüyorum. İçerik yazarlığı ise benim için bir hobi haline gelmiş durumda. Aynı zamanda teknolojiyi yakından takip ediyorum. Güncel kalmanın motivasyonumu arttırıyor ve dijitalleşen dünya beni heyecanlandırıyor. Bu heyecana ortak olmak isteyen okurlarımı köşeme bekliyor olacağım. https://moblobi.com/author/fatmanur-gombeci/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı