Sanal Gerçeklik Uzmanı Nasıl Olunur?

Çağımızın en gözde teknolojilerinden olan sanal gerçeklik konusunda uzman nasıl olunur? Bu yeni meslek dalı için ilginç ipuçları, haberimizde...

Bilgisayarların evlerimize girmesi ve gelişen VR (virtual reality) teknolojisiyle artık sanal gerçeklik hayatımızın bir parçası haline geldi. Gerçek bir dünya hissi yasatan veren bu sanal dünyalarda gerçekten kopuk bir şekilde saatlerce zaman geçirebiliyoruz. Bu deneyimi yaşamamızı sağlayan sanal gerçeklik uzmanı nedir? Nasıl olunur? İpuçları, haberimizde…

Sanal gerçeklik nedir?

Sanal gerçeklik, bilgisayar tabanlı üretilen üç boyutlu sanal bir dünyada bize gerçeklik algısı sunan bir teknoloji. Özellikle eğlence sektöründe önemli bir yer tutuyor. Kişiler VR gözlük, kask, ekran gibi farklı materyaller ile bu sanal gerçek dünyaya dahil olabiliyor. Görsel ve işitsel bir şekilde dahil olunan bu sanal dünya; aslında kurgusal bir ortam sunuyor. O ortama girdikten sonra kişinin dış dünyayla bağlantısı kopuyor. Sanal gerçeklik tasarımı ne kadar iyi olursa VR deneyimi yaşayan kişinin gerçeklik hissiyatı da o kadar iyi oluyor. Bu deneyimi tadında yaşayabiliyor.

Sanal gerçeklik uzmanı nasıl olunur?

Kişilere gerçeklik hissiyatını veren oyunları ve tasarımları yapan kişilere sanal gerçeklik uzmanı deniyor. Genellikle mühendislik fakültelerinden mezun olan kişilere cazip gelen bir iş kolu olduğunu söyleyebiliriz. Görsel efekt alanında kendini geliştirmiş ya da eğitimini almış kişilerin de sektöre girebileceği bir meslek. Aynı zamanda üniversitelerin grafik tasarım bölümlerinden mezun kişilerin de yapabilecekleri bir iş kolu. Hareketli grafik alanında kendilerini geliştirmeleri halinde VR uzmanı olma yolunda ilerleyebilirler.

sanal gerceklik uzmani moblobi

Üniversitelerde henüz sanal gerçeklik uzmanı olmakla ilgili henüz bir bölüm yok. Bu sebeple de mesleğe girişte, kişilerin yeteneklerine ve yapabildiklerine bakılıyor. 2B ve 3B tasarım eğitimleri alarak kendilerini geliştiren kişiler bu alanda iş bulabilirler.

Sanal gerçeklik uzmanı ne iş yapar ve görevleri nelerdir?

VR uzmanları üç boyutlu animasyonlar yapar. Bu işin eğitimini almış kişiler tarafından gerçekleştirilir. Bazen gerçek bir görüntü sanal ortama taşınmak istendiğinde mimarlardan, grafik tasarımcılardan, animasyon uzmanlarından da yardım alınabiliyor. Sanal gerçeklik uzmanının başlıca görevlerin ise şunlar olduğunu söyleyebiliriz:

  • Gerçeklik hissiyatını veren sanal ortamı oluşturmak
  • Donanım ve yazılımları en iyi şekilde yaparak kullanıcıya mükemmel bir VR deneyimi yaşatmak
  • Tasarımları üç boyutlu bir biçimde sanal dünyaya uyarlamak
  • VR teknolojisine dair son gelişmelerden haberdar olmak
  • Gelişen teknoloji ve grafiklerle birlikte çağa ayak uydurmak

Peki siz sanal gerçeklik uzmanı olmak ister miydiniz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • SanalGerçeklik ile İlişkili İlginç Teknolojiler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • SanalGerçeklik Sayesinde Yapabileceğiniz 10 Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • SanalGerçeklik Deneyimi için 10 İlginç Uygulama! haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

Fatih Korkmaz

Sanat, teknoloji, tasarım, müzik, sinema, arkeoloji ve felsefenin günümüz teknolojine dair izleri… Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı