Covid-19 ile Dünyayı Etkileyecek 4 Yeni Teknoloji!

Covid-19 ile birlikte yeni alışkanlıklar, ürün ve hizmetler hayatımıza girdi. Pandemi ile birlikte dünyayı etkileyecek yeni teknolojiler, haberimizde...

Covid-19 şüphesiz tüm ülkeleri ve insanları etkiledi. Pandemi sürecinin ekonomik olarak yarattığı tahribat insanları yeni ve ilginç işler yapmaya da yöneltti. Tabii ki teknoloji de insanlar gibi Koronavirüs’ten nasibini aldı. Bir çok yeni ürün ve hizmet hayatımıza girdi. Covid-19’dan sonra kullanılacak ilginç yeni teknolojiler, haberimizde…

Koronavirüs ile hayatımıza giren yeni teknolojiler:

1- Kırsal alanlardaki teslimat droneları

Koronavirüs döneminde kargolar arttı ve hatta bu artan talep sebebiyle bazı firmalar kargo ulaştırmada sorunlar da yaşadı. Teslimat droneları bu süreç ile birlikte ihtiyaç duyulan yeni teknolojik ürünler arasında oldu. Özellikle eczane ve süpermarket gibi yerlere uzak olan kırsal alanlara dronelar kullanılarak teslimat yapıldı. İrlanda’da Manna drone modeli günde yaklaşık 1000 kişiye erzak taşıdı.

2- Sanal gerçeklik aracılığıyla yapılan toplantılar

Pandemi sebebiyle çoğu şirket uzaktan çalışma modellerine geçmeye başladı. Zoom, Skype gibi birçok sanal toplantı yapılabilen uygulamanın kullanıcı sayısı arttı. Büyük teknoloji şirketlerinden olan HTC toplantıları sanal gerçeklikle birleştirebilecek VIVE Sync adında bir VR teknolojisi tanıttı. Bir VR gözlükle birlikte sanal bir şekilde toplantılar gerçekleştirilebilir hale geldi. Sanal gerçekliğin toplantılarda kullanılabilmesi gibi yeni teknolojik gelişmeler, iş hayatına en yararlı teknolojilerden biri oldu.

covid 19 yeni teknolojiler moblobi

3- Otomatik mağazalar

Virüs döneminde kapalı ve kalabalık alanlar bulaş oranını arttırdığı için fiziksel şekilde alışveriş yapmak da çok tehlikeli olabiliyor. Finlandiya’da bir mağaza bu sorunu çözmek için en son teknolojik gelişmeler ve yeni çözümlerden faydalandı; akıllı bir dükkan yaptı. Bu akıllı dükkana mobil cihazınıza indirdiğiniz uygulamalardan erişebiliyorsunuz. Mağaza ürünlerinizi hazırlıyor ve ödemenizi güvenli bir şekilde alıyor. Siz hiç insanlarla muhattap olmadan minimum riskle paketlerinizi gidip teslim alabiliyor ya da kuryeye getirtebiliyorsunuz.

4- UV ışınlarıyla 2 metreye kadar dezenfeksiyon yapabilen robot

Hayat ne kadar normale dönüyor gibi gözükse de insanların endişeleri azalmıyor. Özellikle alışveriş merkezleri gibi kalabalık yerlerde bulunmak stresli olabiliyor. LightStrike adındaki robot bu sorunu çözmek için üretildi. Şu an için hastanelerde kullanılan robot daha farklı alanlarda da kullanılarak çok satan son teknoloji ürünler arasında olmayı amaçlıyor. Ultraviyole ışınlarla bakteri ve virüsleri öldürebildiği için oldukça talep görüyor. Bu robot 2 metre uzağa kadar dezenfeksiyon yapabildiği için ilgi çeken teknolojik yenilikler arasında yerini aldı.

Peki sizce Koronavirüs ile hayatımızda etkisi sürmesi beklenen diğer yeni teknolojiler hangileri? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Koronavirüs Telefonlarda Ne Kadar Süre Canlı Kalıyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Zarar Vermeden iPad’inizi Nasıl Temizleyebilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Koronavirüs Yapay Zeka Algoritmalarını Karıştırdı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı