Skype Nasıl Kullanılır?

Sesli ve görüntülü konuşma imkanı veren platformlardan biri olan Skype nedir? Nasıl kullanılır? İpuçları, haberimizde....

Teknoloji ve internet aracılığıyla sunulan hizmetler ve platformların hayatımızdaki yeri giderek belirginleşiyor. Hatta eskiden kullandığımız pek çok şeyin yerini farklı çözümler alıyor. Özellikle son dönemlerde sesli ve görüntülü konuşma imkanı veren platformlar oldukça gündemde. Bu platformlar arasında en önemlilerinden biri de Skype. Peki Skype nedir? Nasıl kullanılır? İpuçları, haberimizde…

Skype Nedir?

2003 yılında piyasaya sunulan ve merkezi Lüksemburg’da olan Skype, Microsoft‘un parçası olan bir yazılım. Hatta internet üzerinden iletişim kurulmasını sağlayan uygulamaların başında geliyor diyebiliriz. Uygulama, sesli ve görüntülü sohbet edebilmenizi sağlıyor.

Skype platformu internet üzerinden ses aktarımı yapılmasını sağlayan VolP teknolojisi ile çalışıyor. Günümüzde birçok firma tarafından kullanılan VolP kısacası bir internet telefonudur, diyebiliriz. VolP teknolojinin kullanımındaki en büyük avantaj ise sabit hat kullanıma göre oldukça düşük maliyetli olması.

Günlük hayattaki kullanımı giderek artan uygulama; özellikle yurt dışında tanıdıkları olan kişiler tarafından sıkça kullanılıyor. Bu sayede onlara telefon faturasına yüklenmeden konuşma imkanı sağlıyor.

Skype günlük hayatın dışında iş hayatındaki bireyler tarafından da skype business ile kullanılıyor. Örneğin iş görüşmelerinin ve toplantıların büyük bir kısmı uygulama üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca uzaktaki iş arkadaşıyla iletişim kurmak isteyenler, veya home office çalışanlar tarafından da tercih ediliyor.

Uygulama, birebir sohbetler ve grup sohbetleri için tasarlanmış. Bu arada şunu da hemen belirtelim: Kullanıcılar uygulama üzerinden ücretsiz bir şekilde en fazla 50 kişilik grup oluşturabilirler. Oluşturulan bu gruplara ileti gönderilebilir veya gruptaki katılımcılar ile sesli ve görüntülü şekilde iletişim kurabilirler. Daha fazla kişiye ulaşmak isteyenler, telefonlara çağrı veya sms göndermek isteyen kullanıcıların ise düşük bir ücret ödemeleri gerekiyor. Ancak şunu hemen belirtelim: söz konusu platform normal bir telefonun yerine geçerek kullanılamaz.

Skype nasıl kullanılır?

Skype uygulamasını kullanıcılar bilgisayar, cep telefonu veya tablet üzerinden kullanabilirler. Kullanımı ise oldukça basit. Adım adım aktaralım:

  • Öncelikle “http://www.skype.com/tr/” adresinden skype indir işlemini yapmanız gerekiyor.
  • Dosya cihazınıza indikten sonra “Çalıştır” seçeneği yardımıyla kurulum gerçekleştirin.
  • Uygulamanın cihaza kurulumu gerçekleştirildikten sonra “Hesap ekle” seçeneğiyle uygulamaya giriş yapın.
  • Bu adımlar tamamlandıktan sonra sırada kişi ekleme işlemi var. Bunun için kişi ekleme sembolü veya “kişiler” sekmesi ile kişi listesinden görüşmek istediğiniz kişileri listenize ekleyebilirsiniz.
  • Listeye eklenen isimlerin üzerine tıklanarak sohbet başlatılabilir. Grup konuşması yapmak için ise “Grup konuşması başlat” seçeneği kullanılabilir.

Peki siz Skype kullanıyor musunuz? Görüntülü sohbet veya sesli ya da görüntülü konuşma için başka hangi uygulamaları tercih ediyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Görüntülü Konuşma Yapabileceğiniz 7 Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Üye Olmadan Zoom Kullanmanın 3 Yolu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • En Çok Kullanılan 5 Mesajlaşma Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı