Yaptıkları ile Şaşırtan Dünyanın En İyi 6 Robotu!

Sahip oldukları yetenekleri sürekli geliştiren robotlar, yapabildikleri ile şaşkınlığa uğratıyor. Dünyanın en iyi 6 ilginç robotu, haberimizde...

Teknolojinin sürekli gelişmesi ile yapay zekalı robot teknolojileri ve bu robotların yapabilecekleri şeyler de artıyor. Endüstriyel alanda, evlerimizde, askeri ordularda hatta arama kurtarma ekiplerinde kullanılan robotlar ilgi odağı olmaya devam ediyor. Şu ana kadar üretilmiş ve adından yaptıkları ilginç şeyler ve sahip oldukları özellikler ile şaşırtan; dünyanın en iyi robotları, haberimizde…

Akıllı robotlar şaşırtıyor

Yazılım uzmanlarının sürekli olarak geliştirdiği kodlar ile robotların işlevleri çoğalıyor. Kontrol ve algılama sistemleri artık yalnızca basit komutları değil çok fonksiyonlu işlemleri bile sıraya koyarak üstesinden geliyor. Basit algoritmalı sosyal robotlar günlük işleri kolaylaştırırken, endüstriyel akıllı robotlar; fabrikalarda, üretim bantlarında, paketleme, montaj ve makine besleme gibi alanlarda kullanılıyor. Ayrıca askeri insansı robot sistemleri, insanların gerçekleştiremeyeceği tehlikeli silah görevlerini de yerine getiriyor.

Dünyanın en iyi robotları

Robotik sistemlerin tasarım, üretim ve kullanımı için gerekli olan Ar-Ge çalışmaları büyük şirketler tarafından sürekli geliştirilerek sürdürülüyor. Çok amaçlı hareketli manipülatörler ve otomatik kontrollü yeniden programlanabilir yapay zekalı robot sistemleri her sektörde kullanılıyor.

Dünyanın en iyi robotları artık isim olarak bile tanınıyor, biliniyor. En çok tanınan ve yaptıklarıyla şaşırtan 6 robot, haberimizde…

1- Asimo

Asimo, Honda tarafından 2000 yılında insansı robot olarak üretildi. Yıllar geçtikçe de geliştirilerek dünyanın en gelişmiş sosyal robotlarından biri haline geldi. Yürüme, koşma, merdiven çıkma gibi özellikleriyle fiziksel olarak çok yetenekli.

en iyi robotlar moblobi

2- Pepper

Pepper, Softbank’ın Japonya’daki mobil mağazalarında sergilendi ve Fransa’daki Renault bayilerinde tanıtımı yapıldı. Dünyanın insan duygularını tanıyan ilk robotu olma özelliğini taşıyor. Sosyal bir robot olan Pepper ayrıca, insanlarla da sohbet edebiliyor.

4- Samsung Bot Retail

CES 2019’da Samsung tarafından yayınlanan üç robot arasında; Bot Retail, Bot Care ve Bot Air yer alıyordu. Bot robotlar, NFC teknolojisini kullanarak ödeme yapma ve ön kamerayı kullanarak nesneleri tanıma özelliğine sahip.

5- Valkyrie Robot

Valkyrie, NASA ve Edinburgh Üniversitesi işbirliği ile geliştirildi. Habitatların kurulmasına yardımcı olma yeteneği ile tasarlanan yapay zekalı robot olarak biliniyor. Astronotlar için çok tehlikeli ortamlarda çalışmak üzere tasarlanan Valkyrie, Mars ve diğer gezegenlerde daha güvenli habitatların ve kolonilerin inşa edilmesine izin verecek.

6- Spot Mini

Spot Mini, Boston Dynamics‘in ticari olarak piyasaya sürdüğü ilk robot. Güvenlik, üretim ve teslimat dahil olmak üzere çeşitli işlevlerde kullanılmak üzere tasarlanan akıllı robotlar arasında yer alıyor. Spot Mini, hem iç hem de dış ortamlarda, özellikle engebeli arazilerde kullanılıyor.

Peki siz insansız robot ve geliştirilen akıllı robot teknolojileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizi en çok etkileyen robotlar hangileri? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Geçmişten Bugüne Gelen İlginç Robotlar!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “İnsana En Çok Benzeyen 7 Robot!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Dünyanın İlk Robot Vatandaşı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlayda Tokuçcu

İlayda Tokuçcu

Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum. Teknolojinin hızına yetişmek ve güncel kalmak için Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı