Geçmişten Bugüne Gelen İlginç Robotlar!

Robotlar bugünün en ilgi çeken ve geleceğe dair merak uyandıran teknolojilerinden biri. Geçmişten bugüne ilham olan ilginç robotlar, haberimizde...

Robotlar bugünün inanılmaz teknolojileriyle olduğu kadar geçmişte yapılan çalışmalarla da çok şaşırtıyor. Geçmişten bugüne ilham olmuş ilginç robotlar, haberimizde…

Geçmişten bugüne ilham olmuş robotlar neler?

Sibernetik ve robotik biliminin babası olan, El Cezeri icatlarıyla günümüzde de sık sık adından söz ettiriyor. Dünyadaki ilk robot da olağanüstü dahi tarafından üretilmişti. Orta Çağ imkanlarının ötesinde inovasyon ve beceriyle robotları çalışır halde üretmiş olması o dönem için oldukça şaşırtıcı bulunuyor. Günümüz konstrüktörlerine mühendisliğiyle örnek olmuş; ayrıca Leonardo Da Vinci’ye de ilham kaynağı olmuştur. Modern mekaniğin temellerini atarak pek çok yeni fikirle birlikte robotiğin gelişmesine önderlik etmiştir. ‘‘Kitâb-ül Hiyel’’ adlı eserindeki üç boyutlu robot çizimleriyle de makinelerinin kullanımını anlamış. Müzik otomatları, kap kacak yapılışı, mutfak robotları gibi birçok makinesini ayrıntılarıyla açıklamıştır.

El Cezeri, mekanik robot icatlarını sanatla harmanlayarak her birinde ayrı hikaye anlatıyor. Mucit icatlarında estetik, mizah, tiyatro ve tarih kokusu barındırıyor. Birbirinden ilginç akıllı robotlar da yaptığı çalışmalarda yer alıyor. İnsansı robotlar, çark sistemleri, kokteyl robotları, abdest alma robotları, zamanı gösteren filli saat, robotik çeşmeler ve otomatik robotlarıyla günümüzün fikirlerine ışık tutuyor.

gecmisten bugune robotlar moblobi

Örneğin insansı robotlardan oluşan saatinin orkestrası su ile çalışıyor. Zaman ve su seviyesi arasındaki dengenin inanılmaz bir şekilde kurulduğu dikkat çekiyor. Kurmuş olduğu denge sayesinde insansı robotlar birer hizmetçiye dönüşüyor. Bu hizmetçi robotlar isteğimize göre yemek ve içecek veriyor. Kokteyl robotu günümüzün hizmet sektörüne iş bitiricilik hızıyla fayda kazandırıyor.

Bugün robotlar neler yapıyor?

El Cezeri’nin macerasıyla günümüze kadar gelen robot harikalarının bitmeyen serüveni günümüzde kitaplarda ve filmlerde karşımıza çıkıyor. Isaac Asimov’un sevimli yapay zekalı robot hikâyelerinden oluşan çok başarılı robotik kitap serisi bulunuyor. ‘‘Star Wars’’ filminde ise C-3PO ve R2-D2 tatlılığı ile aklımızda kalıyor.

Becerisiyle bizi büyüleyen gördüklerini direkt olarak resimleyen robotların geliştirildiğini ‘‘Robot Sanatı’’ kavramı da dikkat çekiyor. Yapay zekalı robot aynı insan gibi kendi eserini gözleriyle yaratabiliyor. Fedor adlı ‘‘İnsansı Robot’’ uzayda astronotlara yardımcılık ediyor. Ameliyat yapan robotik kollar sayesinde doktor görevi gören robotlarda kendine hayran bırakıyor. Ev, okul, hastane, fabrika gibi pek çok üretim sahasında yaşamımızın her yerinde olan akıllı robotlar bize arkadaş oluyor. Ve aynı filmlerde izlediğimiz yapay zekalı robotlar kendini sürekli yenileyerek gerçekleşmeye devam ediyor.

Gelecekte birlikte yaşamak düşündürücü gelse de robotların iş bitiriciliğine tanık oluyoruz. İnsana hiçbir ihtiyaç kalmadan akıllı robotlarla çoğu işin çözüleceği çoğu gelecek bilimci tarafından tahmin ediliyor. Teknolojinin hızlı gelişimiyle insanlardan gelecekte yeni meslek grupları icat etmesi bekleniyor.

Robotik teknolojinin günden güne gelişmesi hız kesmeden devam ediyor. Hayatımızın merkezinde yer alacak robotlar hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Robotlarla iş birliği içinde olacağımız gelecekte bizi hangi kolaylık ve zorluklar bekliyor? Yorum kısmında fikirlerinizi paylaşın.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

    • “Önümüzdeki 5 YıldaRobotlar Ne Yapacak?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
    • “10 Yıl İçinde En Yakın Arkadaşlarımız Robotlar Olabilir!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
    • “RobotlarHakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Berna Sayan

Berna Sayan

Merhaba, ben Berna. Işık Üniversitesi Mimari Restorasyon bölümü mezunuyum. Tiyatro ve müzikle ruhumu beslemeyi tercih ediyorum. Teknolojinin faydalarının yansıdığı daha minimalist bir yaşam hayalim var. Empati, yaratıcılık ve samimiyetle... Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı