Sosyal Robotlar Havalimanlarında İnsanları Bilgilendirecek!

Havalimanlarında insanlara yardımcı olacak 1.55 uzunluğundaki sosyal robotlar hangi ilginç yeteneklere sahip? Haberimizde...

Robotlar insanlarla anlaşma konusunda sıkıntı yaşamıyorlar. Hatta pek çok insandan bile daha sosyaller. Havalimanları, alışveriş merkezleri gibi kalabalık alanlarda dahi insanları tanıyıp, iletişim kurabiliyorlar. Kısa bir süre önce de girişimciler Türkiye’nin ilk sosyal robotunu geliştirdiler. Peki havalimanlarında insanlara yardımcı olacak bu sosyal robot hangi yeteneklere sahip? İlginç detaylar haberimizde…

Sosyal robotlar hangi özelliklere sahip?

Türk mühendisler son zamanlarda robot teknolojileri üzerinde çalışmalarını arttırdılar. Robot teknolojilerinin önemli bir ayağı olabilecek bir çalışma olan, Türkiye’nin ilk sosyal robotu Nely’i geliştirdiler. Sosyal robot Nely sahip olduğu sosyal özellikleriyle insanları tanıyor ve ona göre kişiselleştirilmiş yanıtlar sunuyor.

Yaklaşık 3 yıl önce tasarlanan bu sosyal robotun masaüstü ve mobil olmak üzere iki modeli bulunuyor. Kullanım yerlerinde insanlarla olan bağı güçlendikten sonra mobil hareketli modeli de piyasaya sunulmak için hazırlanıyor. 1.55 uzunluğundaki Nely’nin masaüstü modelinde kafası ve boynu hareket ediyor. Kullanıcılar ile iletişimini ise göğüs bölgesindeki dokunmatik ekranından gerçekleştiriyor. İletişim dokunmatik olarak sağlanabildiği gibi sesli olarak da sağlanabiliyor.

Nely’nin daha farklı özelliklere sahip olması için üzerinde çalışılıyor. Şu an sahip olduğu sosyal yetenekleriyle yüz tanıma, ses tanıma ve duygu tanıma, özellikleri sayesinde kullanıcıyla iletişim kurmayı sağlıyor. Sosyal robot Nely’nin kullanıcılardan topladığı bu verilerle kişileştirilmiş yanıtlar oluşturarak bireye özgü geri dönütler sağlayabiliyor. Barkod okuyabilen Nely, sosyal medya platformları, trafik, hava durumu, e posta servisleriyle de bağlantı kurabiliyor.

İlk uygulama yeri olarak İstanbul Havalimanı’nın dış hatlar sahası düşünülüyor. Milli sosyal robotumuz olan Nely ilerleyen zamanlarda eğitim amaçlı da görevlendirilecek.

Peki sizce sosyal robotlar insanlara yardımcı olabilir mi? Robotların geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha önce alışveriş merkezlerinde, havalimanlarında robotlarla karşılaştınız mı? Düşüncelerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Robotlar İnsanların Ölüm Kararını Verebilir!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sosyal İletişim Robotu Yalnızlar için Çözüm Olacak!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yapay Zeka Bir Cinayeti Çözdü!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Hümeyra Gönültaş

Hümeyra Gönültaş

Merhabalar, ben Hümeyra Gönültaş İstanbul üniversitesi psikoloji 4. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi. Com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Bilimin ve onun önemli bir pozisyonu olan teknolojinin gidişatı her daim beni cezbetmiştir. Merakıma ve meraklısına karalıyorum :) Yazılarımı Moblobi.com'daki köşemde takip edebilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/humeyra-gonultas/ E-posta: humeyragonultas79@gmail.com humeyragonultas79@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı