İnsana En Çok Benzeyen 7 Robot!

Robotlar özellikleri ve görünümleriyle gitgide insana daha çok benziyor. İnsana en çok benzeyen insansı robotlar ve ilginç özellikleri, haberimizde...

Son yıllarda robotlara olan merakın artması ve teknolojinin hızla gelişmesi ile robotlar da hızlı bir gelişim içine girdi. Fonksiyon ve çeşitleri artan robotlarda şu an ki asıl amaç; insana en yakın robotu yapabilmek. Bir çok şirket insansı robotlar konusunda yarışıyor. Peki şu ana kadar yapılmış insana en çok benzeyen robotlar hangileri? 7 ilginç robot ve özellikleri, haberimizde…

İnsansı robotlar ve ilginç özellikleri:

1- Nao

Fransız robot şirketi Alde Baron Robotics tarafından üretilen ve 2008 yılında piyasaya sürülen insansı robot NAO sonraki yıl futbol müsabakalarında yerini almaya başladı. İnsansı robot NAO özel bir işletim sistemine sahip. Bu işletim sistemi NAOqi tarafından desteklenen motorlar, sensörler ve yazılımlardan oluşuyor. NAO, 70 den fazla ülkede akademik ve araştırma alanlarında kullanılıyor. Ayrıca NAO akademik araştırmaların yanı sıra çok özel bir görevi daha üstleniyor. NAO’nun bu görevi otistik çocukların eğitimine yardımcı olmak.

2- Robear

Robear, Riken ve Sumitoma Rico Company Limited’li bilim insanları tarafından geliştirildi. Robotun kullanım amacı Japonya’nın artan hasta bakıcı ihtiyacını karşılamak. Tork sensörleri ve kauçuktan olan yapısıyla hastalara büyük bir hassasiyet ve dokunan robotun ağırlığı 146 kilogram. Robotun pandaya benzeyen yüz şekli hastaları gülümsetmeye de yardımcı oluyor.

3- Mitra

İnvento Robotics tarafından üretilen insansı robot Mitra, yaşamın birçok alanında insanlara yardımcı olabiliyor. Bu alanların başında oteller geliyor; ancak bunun dışında okullar, havalimanları ve daha birçok yerde kullanılabiliyor. Beyaz renkli olan Mitra oldukça sevimli bir görüntüye sahip.

insansi robotlar sophia moblobi

4- Ocean One

Oldukça sevimli bir görüntüsü olan Ocean One‘ın üretim amacı mercan resimlerini keşfetmek. İnsanların bile ulaşamayacağı derinliklere ulaşan bu yapay zekalı robot birçok zorluğu görevinde üstesinden geldi. Bu görevlerden biri de 2016 yılındaki dalışıydı. Bu dalışında Akdeniz’in 100 metre altına dalan Ocean One 1664 yılında Fransa’da batan 2 önemli geminin enkazını keşfetti.

5- Petman

ABD Savunma Bakanlığı tarafından desteklenen Petman; Boston Dynamics tarafından üretilmiş. Robotun kullanım amacı kimyasal ve biyolojik giysileri test etmek ve gelecekte meydana gelecek bir kimyasal savaşta üstünlük sağlamak. Petman yapay zekalı robotlar içerisinde insana en çok benzeyen robotlardan biri. Petman’ın bir diğer özelliği ise saatte yaklaşık 7 kilometre hızla en hızlı robot olması.

6- Sophia

Hanson Robotics tarafından geliştirilen Sophia; 2015 yılında aktive edildi. Aktif edildikten 2 yıl sonra ise Suudi Arabistan vatandaşı olan Sophia; böylece vatandaşlık alan ilk robot oldu. Bu vatandaşlıktan sonra ünü dünyaya yayılan Sophia bir süre sonra bir teknik aksaklıktan dolayı “insanları yok edeceğim” söylemiyle tekrar dünya gündemine oturdu.

7- Pepper

Pepper, SoftBank Robotics tarafından geliştirilmiş bir insansı robot. Pepper kişilerin yüz ifadelerini ve duygularını yorulmayabiliyor ve uygun şekilde yanıtlar verebiliyor. Bu yeteneği sayesinde Pepper süpermarketler, bankalar ve SoftBank mağazalarında görev alabiliyor.

Peki sizce insana en çok benzeyen akıllı robotlar hangileri? İnsansı robotlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Görünüşü İnsana En Çok Benzeyen 5 İnsansı Robot!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Dünyanın İlk Robot Vatandaşı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “İnsansı Robot, Dijital İnsana Karşı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Furkan Yılmaz

Furkan Yılmaz

Merhaba, Ben Furkan. Selçuk Üniversitesi Reklamcılık 3. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, yeni şeyler keşfetmeyi ve dünyamızda yaşanan hızlı gelişmeleri takip etmeyi çok seviyorum. Bu gelişmeleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı