İnsansı Robot, Dijital İnsana Karşı!

İnsansı robot ve dijital insanlar hayatımızda çoktan yer almaya başladılar. Nerede karşımıza çıkıyor, neler yapabiliyorlar? İlginç detaylari haberimizde...

Filmlerde, oyunlarda ve birçok yerde yapay zekayla birlikte sık sık karşımıza çıkan insansı robot ve dijital insanlar günümüzde bazı çevreleri endişelendirirken; bazıları için de heyecan uyandırıyor. Teknolojik ve sanal yaşamın, gerçek yaşama ne kadar yakın olduğunu gösteren bu robotlar nerelerde karşımıza çıkıyor, ilginç detaylar haberimizde…

İnsansı robot ve dijital insan döneminde neler oluyor?

Her geçen gün teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni adımlar atılıyor. Yapay zekanın gelişmesiyle, dijital üretkenlik aynı oranda artmakta. Şu an hayatımızın her alanında olmamasına rağmen ileride sık sık göreceğimiz iki teknolojik unsur var; İnsansı Robotlar ve Dijital İnsanlar. Yapay zeka destekli bu oluşumlar birbirine rakip olarak görülmemeli. İkisinin de kullanım alanlarının farklı olmasının yanında, birlikte kullanıldıkları alanları da görebiliriz.

İnsansı robot nerelerde karşınıza çıkabilir?

İnsansı robotlar, görünüm ve özellikleriyle insana benzerliğiyle dikkat çeken bir robot türü. Bu akıllı robotlar, insan hareketini taklit etmek için tasarlanmış. Bazılarının sadece yüzü veya üst gövdesi varken; bazılarının ise neredeyse görünümleri insan gibi diyebiliriz. Bu benzerlik sayesinde kullanım alanı oldukça fazla. Bu yapay zekalı robot türleri özellikle bilim alanında sıklıkla kullanılmakta. Bunun dışında ağır ve tehlikeli işler, mühendislik, sağlık ve eğitim alanında da kullanılıyor.

Bu robotların belki de en ünlüsü Sophia. Hong Kong şehrinde Hanson Robotics tarafından geliştirilen Sophia, gerçekçi yüzüyle ilgileri üzerine çekmişti. Konuşabildiği, bazı duygularla belirli mimikler yapabildiği ve şarkı söyleyebildiği için bir insana çok benzetiliyor. Hatta vatandaşlık aldığı gibi çalışmalarına da robotik büyükelçi olarak devam ediyor. Teslimat alanında da kullanılan bu robotlara bir örnek de Ford firmasından verebiliriz. Bir yüzü olmayıp insan vücuduna çok benzer özellikler gösteren Digit, teslimatlar için kullanılıyor. Engebeli ve zor birçok zeminde zorlanmadan ilerleyebilen bu robot, 40 kiloya kadar olan nesneleri taşıyabiliyor.

insansi robot dijital insan moblobi

Surena robotları Tahran İran Üniversitesi’nde geliştirildi. Bu robot bir insan gibi üretme, yazılım yapma, konuşma ve algılama yeteneklerine sahip. Unutmamamız gereken bir değer robot da; Atlas. Boston Dynamics üreticileri tarafından geliştirilen bu robot, en dinamik robotların başında geliyor. Birçok çevik hareketi saniyeler içinde gerçekleştirebiliyor. Takla atıyor, havada tam tur dönebiliyor, koli taşıyıp engelleri aşabiliyor. Yıllar içinde çok hızlı geliştirilen bu robot, önümüzdeki zamanlarda nasıl bir gelişme göstereceği konusunda insanları meraklandırıyor.

Dijital İnsanlar ile nerelerde karşılaşabiliriz?

Dijital insanlar tamamen insan gibi görünürler. Fakat sanal ortamda bulunurlar. Belirli bir insanın dış görünüşü de olabilir ya da hiç tanımadığınız bir yüz olarak da karşınıza çıkabilir. Sorularınızı cevaplayabilir, isteklerinizi gerçekleştirebilir. Konuşmanın yanında ayarlanmış ses tonu, jest ve mimiklerin kullanılmasıyla daha etkili bir iletişim sağlanıyor. Şirketler iknanın en iyi yüz yüze yapılacağını savunuyorlar. Yapay zeka kullanılarak geliştirilen dijital insanlar, sizinle daha derin bir duygusal bağ kurabilir.

Kullanıldıkları alanlar farklılık gösterse de en yaygın olarak; müşteri temsilcileri, satış ve finans danışmanı, sağlık koçu gibi alanlar sıklıkla karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalara göre, müşterilerin bağ kurdukları firmalarda sadakati devam ettirme durumu daha fazla. Dijital insanlarla birlikte bu durum amaçlanıyor.

Instagram’da yüksek takipçili bir kullanıcı olan Lil Miquela da dijital bir insan. Hesabında moda ile ilgili içerikler paylaşıyor. Bir diğeri de; ilk dijital süper model olan Shunu’dur. Böylece bir influencer (etkileyici) olarak görevlerini yapabiliyorlar. Yumi de bunlardan biri. Kozmetik ürünleri hakkında müşterilere bilgi veren bu dijital insan, size tepki ve yanıt verebiliyor. Birçok teknoloji şirketi de bu geliştirmeleri kullanıyor. Samsung’un geliştirdiği Neons yapay zekası, insanlarla duygusal iletişime geçebiliyor.

İnsansı robot ve dijital insan teknolojileri şuan hayatımızın her alanında olmamasına rağmen zamanla her yerde görebileceğimizin habercisi olacak ipuçları da veriyor. Peki siz bu tür yeni ve insana benzer teknolojiler konusunda neler düşünüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

    • “Görünüşü İnsana En Çok Benzeyen 5 İnsansı Robot!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
    • “Robotlar Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
    • “10 Yıl İçinde En Yakın Arkadaşlarımız Robotlar Olabilir!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yılmaz

Dilara Yılmaz

Merhaba, Ben Dilara. Haliç Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 4. Sınıf öğrencisiyim. Edebiyat, müzik ve çizimle ilgileniyorum. Zihnimdekileri sanatla harmanyalıp hayata geçirmek bana en keyif veren şey. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı