Görünüşü İnsana En Çok Benzeyen 5 İnsansı Robot!

İnsana yakın görünüşe sahip olan robotlar etrafımızda yer almaya başladı. İnsanlara en çok benzeyen 5 insansı robot, haberimizde...

Teknoloji ve bilgisayarlaşmanın en üst düzeye çıktığı çağda yaşıyoruz. Endüstri 4.0 devrimiyle robotik ve yapay zeka endüstrisi alanında yapılan çalışmalarda büyük ilerlemeler gerçekleşiyor. Önceleri bilim kurgu filmlerine konu olan insansı robot, artık bir hikayeye konu olmaktan öte tam da hayatlarımızın gerçeği haline gelişmiş durumda. İnsanlara en çok benzeyen 5 insansı robot, haberimizde…

İnsana en yakın görünüşe sahip 5 insansı robot:

İnsansı robotlar, gerek vücut yapısı gerek davranışlar itibariyle insanlara benzemesi amaçlanarak üretilen robotlardır. Diğer yapay zekalı robotlar aksine bu robotlar insana en yakın uyum elde edecek şekilde tasarlanırlar. Şimdilik bu akıllı robotlar tam anlamıyla insanları taklit edemiyorlar. Ancak, yapay zeka alanındaki iyileştirmelerle gelecekte insanlardan daha güçlü olacakları tahmin ediliyor. İşte insanlara görünüş olarak en çok benzeyen 5 insansı robot:

1- Sophia

Sophia’nın adını yakın zamanda sosyal medya gündeminde birçok kez duyduk. Sophia, dünyada vatandaşlık alan ilk insansı robot. Hong Kong merkezli şirket Hanson Robotics tarafından geliştirilen Sophia, 2017 senesinde Suudi Arabistan’da vatandaşlık sahibi oldu. Tasarlanırken Audrey Hepburn’un görünümünden ilham alındı.

Akıllı robot Sophia, insanları seslerinden ayırt edebiliyor ve onlarla iletişim kurabiliyor. Ayrıca duygularını ifade edebilmek için farklı yüz ifadeleri de takınabiliyor. Medya ve eğlence sektörüne ilgili olduğunu söyleyen Sophia, özellikle Jimmy Fallon’ın programında yaptığı insan ırkını yok etmeye yönelik şakasından sonra adından sıkça söz ettirdi.

2- Jia Jia

Yapay zekalı robot Jia Jia, Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde bir ekip tarafından geliştirildi. Sınırlı hareket kabiliyetine sahip olan bu insansı robot konuşma yeteneğine sahip. İlk kez 2016 yılında tanıtıma sunulan Jia Jia, yaratıcı ekibi tarafından öğrenme yeteneklerinin ve kelime haznesinin güçlendirmesi planlanıyor. Aynı zamanda yaratıcı ekip, vücut hareketleri mekanik duran Jia Jia’yı zamanla daha insansı bir forma dönüştürmeyi hedefliyor.

3- Erica

Erica, Osaka Üniversitesi’nde Hiroshi Ishiguro tarafından tasarlandı. Yüz tanıma teknolojisine sahip bu yapay zekalı robot insanlarla kolaylıkla iletişime geçebildiği gibi yüz ifadelerini de değiştirebiliyor.

Erica’nın kariyeri Japonya’da haber spikerliği ile başladı. Şimdi ise yüksek bütçeli bir bilim kurgu filminde başrol üstlenerek ilk yapay zekalı kadın oyuncu olacak.

4- Nadine

Singapur’da Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nde üretilen Nadine, insan görüntüsüne sahip en başarılı robotlar arasında gösteriliyor. İnsansı robot Nadine, göz teması kurabiliyor, iletişimde bulunabiliyor ve hatta sizi önceki ziyaretlerinizden tanıyarak geçmiş konuşmalardan söz edebiliyor.

Nadine’nin kariyerleri arasında üniversitede resepsiyon görevlisi ve müşteri hizmetleri temsilciliği bulunuyor. Tüm bunların yanında İngilizce, Almanca, Çince, Fransızca, Japonca ve Hintçe olmak üzere 6 dil biliyor.

5- Junko Chihira

Toshiba tarafından Osaka’da geliştirilen Junko Chirira, Japonya’da turist danışma merkezinde çalışıyor. Güçlü iletişim becerileri ve çeşitli mimiklere sahip insansı robot Junko’ya aynı zamanda işaret dili de programlanmış. Böylece işitme engelli turistlerle de kolaylıkla iletişim kurabiliyor. Ayrıca Junko, Japonca, İngilizce ve Çince dillerini de konuşabiliyor.

Peki siz geleceğin robotları hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce robotlar insanların yapabildikleri her şeyi yapabilirler mi? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Dünyanın Seyrini Değiştiren 10 Robot!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Robotlar İnsanların Ölüm Kararını Verebilir!” haberimizi okumak
  • için buraya tıklayın.
  • “Hayatımıza Girmeye Hazırlanan 4 İlginç Robot Türü!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Esmanur Yaşar

Esmanur Yaşar

Merhaba ,Ben Esmanur.İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 2.Sınıf Öğrencisiyim. Kendimi hayallerini bulutlara nakışlamış bir deli olarak tanımlıyorum. Python öğreniyorum ve ekonomiyi yakından takip ediyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esmanur-yasar/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı