Yapay Zeka Shakespeare’in 400 Yıllık Sırrını Çözdü!

Geliştirilen bir yapay zeka Shakespeare'ın eserlerinin ona ait olmadığı tartışmalarını kanıtladı. Haberimizde...

William Shakespeare dünyaca ünlü yazarlardan biri. Dünya edebiyatına kazandırdığı pek çok eseri halen büyük ilgi görüyor. Fakat son yıllarda bazı eserlerinin gerçekten ona ait olmadığı iddiaları ortaya atıldı. Hatta geliştirilen bir yapay zeka, eserlerin Shakespeare ait olup olmadığını çözdü. İlginç detaylar, haberimizde…

Shakespeare eserleri aslında kime ait?

Rönesans döneminin parlayan yıldızı ve dünya edebiyatına adını altın harflerle yazdırmış ünlü yazar hayatını kaybedeli tam dört yüz üç sene geçti. Uzun yıllardır eserleri hakkında tartışmalar yaşanıyor. İddialar Shakespare’ın eserlerinin ona ait olmadığı başka birinin eserleri olduğu yönündeydi.

Çekya asıllı bir araştırmacı olan Petr Plechac, tarafından geliştirilen yapay zeka öğrenimi sistemi bu tartışmaların sonunu getirdi. Yapay zekaya sunulan yazılımlar sayesinde geçmişten günümüze bir çok insanı ve dünyayı etkileyen sırlar ortaya çıktı. Söz konusu yazılım, 1613 yılında yazılmış Henry VIII adlı eserin aslında iki farklı kişi tarafından yazıldığına dair kanıtlar sunuyor.

Petr Plechac oyunun yarısına yakın bir yazının John Fletcher tarafından yazıldığını savunuyor. Araştırmaya göre sunulan eserde bazı bölümler ortaklaşa yazılmış. Kimi bölümleri birlikte yazılırken; kimilerinde ise kişisel sanatlar konuşturulmuş. İngiliz yazarla pek uzun vadeli çalışma ortaklıkları olmasa da bazı eserleri de Henry VIII gibi ortak emekleriyle bir araya getirmişlerdir.

Rönesans döneminin en üretken isimleri arasında belki de başta gelen isimlerden birisi de John Fletcher’dir. Bu ismin ünlü şair ve oyun yazarı Shakespeare ile yaptığı çalışmalar arasında Cardenio ve Soylu Akraba yer alıyor. Rönesans dönemine sıkı adımlar atan bu iki edebiyat dehası güçlerini birleştirerek de bazı kalıcı eserler meydana getirmiş. Bu durum çoğu yazar için etik dışı olarak düşünülmüş.

Peki siz yapay zekanın bu analizinin doğru olduğunu düşünüyor musunuz? Gerçekten de Shakespeare’nın eserleri başka birine mi ait? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Yapay Zeka Gerçekte Olmayan İnsanlar Yarattı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Uzmanların Yapay Zeka Endişeleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yapay Zeka Bir Cinayeti Çözdü!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Sude Nur Kargılı

Sude Nur Kargılı

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık öğrencisiyim. Yazı yazmayı ve yönde ilerlemeyi çok istiyorum. Yazılarımı burada paylaşmaktan çok mutluyum. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/sudenur-kargili


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı