İntihar Riskini Belli Eden 4 Kelime ve 1 Emoji!

kullanılan 1 emoji ve 4 kelimenin intihar riski olan bireylerde daha çok kullanıldığı tespit edildi. Peki bunlar neler? Haberimizde...

Günümüz koşullarında stres miktarı artarken; insanların yaşadığı psikolojik sıkıntılar da artış gösteriyor. Dünyada intihar eden insan sayısı çok fazla. Hatta bu sayı gün geçtikçe ne yazık ki artmaya devam ediyor. Çevremizde belki de intihar riski yüksek olan kişiler var ve biz bunları çoğu zaman fark edemiyoruz. Oysa ki; intihara meyilli olan insanları, kullandıkları kelimelerden ve hatta dijital dünyada kullandıkları emoji türlerinden bile anlayabilmek mümkün.

Amerika’daki Crisis Text Line, intihara meyilli olan bireylere umut olma amacıyla kurulmuş. İntihar düşüncesinde olan insanlarla bağlantı kurup; güvenli bir şekilde onlarla çalışıyorlar. Tabi bunu yaparken, intihar riski yüksek olan bireylere öncelik veriyorlar. Olaylar özelinde bazı durumlarda acil servis çağırarak müdahale de ediyorlar. Crisis Text Line, intihara meyilli olan insanları bulabilmek için yeni bir yöntem daha geliştirdi. İnsan kullandıkları kelimelerden yola çıkarak intihar ihtimali bulunan bireyler tespit etmeye karar verdi. Bunun için de teknolojiden yararlandı. Yaptıkları çalışmalar sonucunda kullanılan 1 emoji ve 4 kelimenin intihar riski olan bireylerde daha çok kullanıldığı tespit edildi. Bunların bazıları ise gerçekten birçoğumuzun hiç tahmin edemeyeceği kelimeler.

İntihar riskini belli eden emoji ve kelimeler neler?

İnsanların, intihar riski yüksek olan kişilerin en sık kullandıkları kelimeleri tahmin etmeleri istendiğinde, genellikle “yardım, çaresiz, üzgün” gibi kelimeler olabileceği söyleniyor. Ancak Crisis Text Line’ın yaptığı araştırmaya göre, dikkat etmemiz gereken kelimeler aslında bunlar değil.

Crisis Text Line verilerine göre; asıl dikkatleri üzerine çeken ve intihar riski konusunda dikkat etmemiz gereken 4 kelime bulunuyor. Bu kelimeler ise teknoloji yardımı ile belirlenmiş. Crisis Text Line veri bilimcileri, algoritma kullanarak bu sonuca varmışlar. Asıl dikkat edilmesi gereken kelimeler şunlar: “Excedrin, 800 mg, Ibuprofens, asetaminofen”. Hatta bunlar dışında dikkat edilmesi gereken bir de emoji var: hap emojisi.

Bu kelimeler Crisis Text Line raporunda yayınlandı. Sözkonusu kelimelerin intihar riski oluşturduğu ve bunları kullanan kişilerin intihar potansiyelinin olduğunu belirtildi. Bu sayede, yardıma en çok ihtiyacı olan insanların bulunması amaçlanıyor. Bunun yanı sıra raporda zihinsel sağlık istatistikleri de detaylandırılmış. Crisis Text Line, depresyon ve kaygıya sebep olabilecek faktörler araştırıp inceleyerek, insanlara yardım etmeyi umuyor.

İntihar riskinin yüksek olduğu ülkeler de raporda ele alınmış. Buna göre; Amerika’daki intiharlar artış gösteriyor. Verilere göre 2018 yılında en az 48.000 insanın intihar ettiği söyleniyor. Daha birçok ülkede de intihar artış oranının yüksek olduğu gözlemleniyor. Bu ülkeler arasında listenin ilk sıralarında Litvanya, Rusya, Guyana ve Güney Kore yer alıyor.

Peki siz sosyal medyanın intihar vakalarının tespitinde önemli bir rol oynayabileceğine katılıyor musunuz? Sizce bu tip vakaların tespitinde kullanılabilecek başka anahtar kelimeler veya ipuçları var mı? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Stresi Azaltmak için 4 Online Terapi Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Tükenmişlik Sendromu Yaşayanlar Hackerların Hedefinde!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Telefonunuzdaki Acil Durum Ayarları Nasıl Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Aygül Binali

Aygül Binali

Merhaba ben Aygül. İstanbul Üniversitesi’nde okuyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi, öğrendikçe paylaşmayı seviyorum. Eğer siz de seviyorsanız bizi takipte kalın! https://moblobi.com/author/aygul-binali/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı