Teknoloji Hasarlı Kalpleri Onaracak! - Moblobi.com
Yaşam

Teknoloji Hasarlı Kalpleri Onaracak!


Üç boyutlu baskı teknolojileri yani 3D baskılar uzun zamandır pek çok alanda kullanılıyor. Her geçen gün yaygın hale gelen 3D baskı teknolojisi sağlık alanında da kullanılmaya başlanacak. Hasar gören organlar üç boyutlu baskı teknolojileri ile onarılacak. İşte detaylar…

Hangi Yöntem ile Kalp Hasarları Tedavi Edilebilecek?

3D baskı teknolojisi sayesinde bir süredir pek çok eşyamız veya nesnenin benzerlerini tasarlayabiliyoruz. Bu teknolojinin insan vücudu ve de organlar için kullanılması bir süredir gündemde. Hatta bazı çalışmalar yapılmış ve bazı insan dokuları 3D baskı yöntemiyle üretilmiş durumda.

Kalp, bildiğiniz üzere diğer organlarının aksine dokusu zarar gördüğünde, kendiliğinden iyileşebilen bir yapıda bulunmuyor. Bu durum ise pek çok sağlık problemine sebep oluyor. Araştırmacılar bu sorunu ortadan kaldırmak amacıyla üç boyutlu baskı teknolojisinden yararlanmayı düşünüyor. Bunun için Freshadı verilen bir yöntem geliştirildi. Bu yöntemle kalpgibi karmaşık olan anatomik yapıları 3D baskı yöntemi ile tedavi edilebilecek.

Aslında bu yöntemin üzerinde 4 yıldır çalışılıyor. Hasarlı kalplerin onarılmasında kullanılması hedeflenen Freshyöntemi, aslında kolajentabanlı üç boyutlu baskı demek oluyor. Yeni yöntem, mevcutta olan 3D baskı teknolojilerinin ortaya çıkarttığı pek çok sorunu da ortadan kaldırıyor.

Peki 3D baskı yöntemi ile insan kalbine benzer yapılar nasıl oluşturuldu? Kolojen kullanarak nasıl organ yapılıyor? Hangi kalp sorunu olanların hastalıklarının çözümü olacak? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı