Tükenmişlik Sendromu Yaşayanlar Hackerların Hedefinde! - Moblobi.com
Yaşam

Tükenmişlik Sendromu Yaşayanlar Hackerların Hedefinde!


Hackerlar özellikle kullanıcıların zayıf anlarından faydalanarak onları tuzağa düşürüyorlar. Kişisel bilgilerini, cihazlarındaki verileri ele geçiriyorlar. Hackerların hedefinde şimdi de tükenmişlik sendromu yaşayan kişiler var. Üstelik bu durum hem bu sendromu yaşayanları hem de çalıştıkları işyerini tehdit ediyor. Nasıl mı? İşte detaylar…

Hackerlar Neden Tükenmişlik Sendromunda Olan Kişileri Hedefliyor?

Tükenmişlik sendromu kelimesi geçtiğimiz yıllarda bir ünlü ismin bu hastalığa tutulması ile hayatımıza girmişti. Bu durum pek çok kişinin acaba ben de mi bu sendroma kapıldım diye düşünmesine; tükenmişlik sendromu hakkında sayısız haber ve tartışmalara sebep olmuştu.

Geçtiğimiz yıllarda pek çok ünlü kişinin de yakalandığı tükenmişlik sendromunun temel sebebinin stresolduğu uzmanlar tarafından açıklandı. Özellikle günlük hayatta yaşanılan problemlerin, iş hayatında yakamızı bırakmayan sorunların hepsinin üst üste gelmesinin kişilerin bu sendroma yakalanma riskini arttığı da ortaya çıktı.

Tükenmişlik sendromu elbette ki hem özel hem de iş hayatını önemli derecede etkiliyor. Araştırmalar ise tükenmişlik sendromuna yakalanan kişileri yeni bir sorunun daha beklediğini gözler önüne seriyor. O da bu kişilerin içinde bulundukları stresli durum ve bunun yarattığı psikolojiden yararlanmak isteyen siber saldırganların hedefi durumunda olmaları.

Tükenmişlik Sendromu Yaşayanlar Çalıştıkları Şirketi ve Kendilerini Nasıl Tehlikeye Atabilir?

Yapılan araştırmalar stresaltında çalışan kişilerin siber güvenliği tehdit edecek hareketlerde bulunduğunu gösteriyor. Tükenmişlik sendromu içerisinde bulunan kişiler hem özel hayatlarında hem de iş hayatlarında sorunlar yaşamaya başlıyor. Hatta çalışanların şirketteki performansları düşüyor ve bu da onların siber güvenlik konusunda ihmalkar davranmalarına sebep oluyor.

Avrupa Birliği ülkeleri için çalışma saatleri ve çalışma performansları ile ilgili bir araştırmada çalışma saatlerinin uzunluğunun çalışma performansını olumsuz etkilediği doğrulanmış. Çalışanların bu uzun mesai şartları onların hem duygusal hem de fiziksel güçlerini kaybederek tükenmişlik sendromuna yakalanmasına sebep oluyor. Bu sendrom ile artan yorgunluk ve stresise zamanla işten çıkarmalara dahi gidiyor. Hatta tükenmişlik senromu yaşayan çalışanlar şirketler içinde de büyük bir risk oluşturuyor. Çünkü sendromu geçiren çalışanların içinden çıkamadıkları kötü durumun iş hayatına yansıması, şirket verilerinden kaynaklı bazı açıkların oluşmasına da neden olabiliyor. Bu ise hem çalışanı hem de şirketi siber saldırganların hedefi olmaya sürüklüyor.

Peki tükenmişlik sendromu yaşayan kişiler çalıştıkları işyerlerinde neden tehlikedeler? Tükenmişlik sendromu yaşayanların nelere dikkat etmesi gerekiyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı