Hayatımıza Girmeye Hazırlanan 4 İlginç Robot Türü!

Çok yakın gelecekte hayatımızın bir parçası olmaya hazırlanan robotlar neler? Hayatımıza girecek yeni 4 robot türü. Haberimizde...

Robotlar hayatımızın bir parçası haline geliyorlar. Farklı türdeki pek çok robot iş başı yapmaya başladı bile. Akıllı robotlardan insansı robotlara kadar çok yakın gelecekte pek çok işte artık onlarla çalışacağız. Peki robot dünyasına hangi yeni robotlar katılacak? Hayatımıza girecek 4 robot türü, haberimizde…

Hayatımıza girmeye hazırlanan robotlar:

1- Katil Robot

Terminatör robot olarak bilinen T-800, canlı dokuya sahip ve öldürme amacıyla programlanmış. Dünya bilgisayarlarının yerine geçen Skynet adına programlanmış. Bu arada bilmeyenler için belirtelim: Skynet; İnsan ırkını yok etmek için çalışan bir yapay zeka sistemi.

Henüz katil robotlar olmasa da üretimini engelleyecek kampanyalar düzenleniyor ve insan kontrolünde olmadan hiçbir silahın kullanılmaması gerektiği söyleniyor. Bu konuyu daha ayrıntılı bir şekilde “Katil Robot Savaşı Düşündüğümüzden Yakın Olabilir!” başlıklı yazımızda inceleyebilirsiniz.

2- Yardımcı Robot

İnsansı robot C-3PO, insanlara yardım etmek amacıyla tasarlanmış. Asıl görevi, insanların gerekli durumlarda işlerini kolaylaştırmak. Bu yapay zekalı robot, toplantılarda çeviri ile ilgili sıkıntı olduğunda veya benzeri durumlarda insanların yardımına koşuyor.

Bir diğer yardımcı robot ise Pepper. Japonya’nın başkentinde bulunan telekomünikasyon şirketi Softbank’ın geliştirmiş olduğu akıllı robotlar, satışa sunulduğu andan itibaren hızlı bir şekilde satılmış. İşlevi ise insan duygularını tanıması ve algılayabilmesi. Mesela sizi üzgün gördüğünde mutlu olmanız için müzik dinlemenizi önerebiliyor.

3- Temizlik Robotu

Sevimli makinelere son noktayı koyan Wall-E, temizlemek için programlanmış. Bir diğer temizlik robotu olan Roomba, 2014’ten beri en az 10 milyon satış yapan en iyi marka sayılıyor. Evin birçok alanına yönlendirmesini sağlayan sensörler sayesinde engelleri de algılayabiliyor. Temizlik işi bittiğinde ise şarj olabilmesi için kenetleme istasyonuna dönüyor.

4- İnsan Görünümlü Robot

Yapay zekanın son noktası olan insansı robot Ava, bir konu üzerine konuşabilir veya insanlara bakıp onlarla empati bile kurabilir. Birkaç kişinin tamamen insana benzeyen robotlar yaratmayı denediği söyleniyor.

Hiroshi Ishiguro adındaki robot mühendisi, insan ve robot arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Geminoid adında robotik kopyasını yaptı. Silikon kauçuğu kullanılarak cildin gerçekçi görünmesi söz konusuydu fakat 3D ile insan derisi yazdırılıp daha da gerçekçi olmasına olanak sağlandı.

Peki siz robotları tehdit olarak görüyor musunuz? Robot dünyasına yeni katılan robotlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Robotlar İnsanların Ölüm Kararını Verebilir!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Acıyı Hissedebilen Çocuk Robot Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Dünyanın Seyrini Değiştiren 10 Robot!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Aygül Binali

Aygül Binali

Merhaba ben Aygül. İstanbul Üniversitesi’nde okuyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi, öğrendikçe paylaşmayı seviyorum. Eğer siz de seviyorsanız bizi takipte kalın! https://moblobi.com/author/aygul-binali/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı