Katil Robot Savaşı Düşündüğümüzden Yakın Olabilir!

Makinelerin insan müdahalesi olmadan av seçmesi ve hedeflemesi, bilimkurgu filmlerini çağrıştırıyor olsa da, bu yakın bir gerçek olabilir. Haberimizde...

Robot ve yapay zeka teknolojileri sürekli gelişiyor. Bu gelişmeler hayranlık uyandırıyor ve umut veriyor olsa da; korkutan yanları da yok değil. Bu korkulardan biri de yapay zeka ve robot teknolojilerinin olası robot savaşları sırasında insana karşı kullanılması. Peki katil robotlar gerçekten var mı? Robot savaşı düşündüğümüzden daha yakın olabilir mi? Haberimizde…

Gün geçtikçe gelişen ve ilerleyen teknoloji faydanın dışında başımıza daha çok sorun mu açacak korkusu zihinlerde dolaşıyor. Yapay zeka ve robot teknolojileri konusundaki çalışmalar artarken; bu konuda yapılan araştırmalar bazı olası senaryolar için ürkütüyor. Makinelerin insan müdahalesi olmadan av seçmesine ve hedeflemesine izin vermesi olasılığı, bilim kurgu filmlerini çağrıştırıyor olsa da bu eşiğin sınırında olduğumuz da bir gerçek olabilir.

Katil robot savaşları nasıl olacak?

ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Güney Kore ve İsrail gibi ülkeler silahlı ve silahsız insansız hava araçları gibi teknolojik silahlara öncülük edip, geliştirip, kullanıyorlar. Bu ülkeler savaş alanlarında ve operayonlarda, yeni nesil yapay zeka kullanarak geliştirdikleri teknojilerle avantaj elde etmeyi amaçlıyorlar. Bunun için de çok büyük yatırımlar yapıyorlar.

Savaşlar için geliştirilen yapay zekanın dahil olduğu silahların kullanımı konusunda ise birçok ülke endişe duyuyor. Hatta silah olarak kullanılan yapay zeka ve robotların güç kullanımı üzerinde insan kontrolünü sağlamak için birçok devlet bir sınırlama istiyor. Ancak ABD, Çin, Rusya, İsrail gibi birçok devlet ise taleplere direnen ülkeler arasında.

Diğer birçok devlet ise katil robotları ve bunları içeren silahları “erken” düzenleme çabası içerisine davet ediyor. Çünkü bu tür silahların, insanların yaşam hakkını ve insan onurunun ilkelerini tehdit edeceği yönünde endişe duyuyorlar.

Bu düzenleme önerilerinin, ivme yoğunlaştıkça değişim yoluna gideceği gözüküyor. Çünkü katil robotlar artık gezegenin karşılaşacağı en büyük tehditler arasında görülüyor. Eylül 2019’da üst düzey Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda, Fransa ve Almanya tarafından yönetilen ve ayrıca düzinelerce Dışişleri Bakanı’nın da aralarında bulunduğu bir “Çok Taraflılık İttifakı” düzenlendi. Bu toplantıda, katil robotlar, acil şekilde çok taraflı müdahale gerektiren politik konular arasında yer aldı.

2014’ten bu yana Konvansiyonel Silahlar Sözleşmesi (CCW) tarafından katil robotlarla ilgili sekiz toplantı yapıldı. Katılan 80 ülke arasında güç kullanımı üzerinde insan kontrolünü elinde tutması gerektiği konusunda bir anlaşma olduğu tespit edildi.

Yapay zeka uzmanları uyarıyor!

Katil robotlar konusunda yapay zeka uzmanları da uyarıyor. Google ve diğer şirketlerde çalışan önde gelen yapay zeka uzmanları, bilim adamları, teknoloji ve yazılımcılar; katil robotlar hakkında düzenleme talep ediyorlar. Katil robotların ve insansız araçların yapay zekalarındaki algoritmalarda bir hata meydana gelmesi halinde; belirli profilde olan insanların hedeflenmesine neden olabileceği üzerinde duruyorlar.

Katil robotlar konusunda kamuoyu baskısı da sürüyor. Bunları yasaklamak için çeşitli kampanyalar düzenleniyor. Sivil toplum örgütleri kuruluyor. Hatta 2013 yılında Campaign to Stop Killer Robots adında (Katil Robotları Durdurma Kampanyası) insan kontrolü bulunmayan silahların tamamen yasaklanmasını destekleyen bir sivil toplum örgütü de kurulmuş. Hala aktif olan örgüt, kampanyalarına destek toplamaya devam ediyor.

Peki siz robot ve yapay zeka teknolojisi konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce katil robot ve yapay zeka ile yapılan savaşlar kapıda olabilir mi? Görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Robotlar İnsanların Ölüm Kararını Verebilir!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yapay Zeka Gerçekte Olmayan İnsanlar Yarattı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Acıyı Hissedebilen Çocuk Robot Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Tolgahan Şentürk

Tolgahan Şentürk

Araştırmayı ve paylaşmayı seven bir yazılımcı aynı zamanda “ Halkla İlişkiler ve Reklamcılık “ öğrencisi. Dijital dünyada yer alan gelişmeleri ve değişimleri birlikte takip etmek için sizleri Moblobi.com’daki köşemde bekliyorum. https://moblobi.com/author/tolgahan-senturk


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı