Dünyanın İlk Robot Vatandaşı!

Robotlar ve insanlar arasındaki farklılıklar kapanıyor. Dünyanın ilk robot insan vatandaşı Sophia'nın yapabildiği ilginç şeyler, haberimizde...

Sophia ismi sizlere bir yerden tanıdık geliyor mu? Duymadıysanız hemen tanıştıralım: Kendisi dünyanın ilk robot vatandaşı. Robotlar ve insanlar arasındaki mesafelerin kısaldığı günümüzde, Sophia yapabildikleriyle bir robot insan olduğunu kanıtlıyor. İnsansı robot Sophia hakkındaki ilginç detaylar, haberimizde…

Dünyanın ilk robot insan vatandaşı neler yapabiliyor?

Robot Sophia 25 ekim 2017 tarihinde hayatımıza girdi. Kahverengi gözleri, uzun kirpikleri ve oldukça narin görünümü ile gerçekmiş gibi görünen bir kadın robot. Yapay zekaya sahibi olan Robot Sophia, aynı zamanda bir ülkenin de vatandaşı. Sophia’dan önce çıkan birçok insansı robot olmasına rağmen; aralarında bu ünvana ulaşan ilk robot olduğunu söyleyebiliriz. Sophia’yı vatandaşı olarak kabul eden ve vatandaşlık veren ülke ise Suudi Arabistan.

İnsansı robot Sophia, Hanson Robotics tarafından geliştirildi. Belki ona “insansı robot” yerine “robot insan” desek daha doğru bile olabilir. Bunun nedeni ise kendi kendine düşünebiliyor, karşısındaki kişiyle akıcı bir şekilde konuşabiliyor olması. Sophia, Hanson tarafından yaratılırken aslında ilk hedeflenen; insanları rahatsız etmeyecek bir görüntüye sahip olması ve ayrıca da gerçek insanlara hitap edebilecek estetiğe ve bütünleşik sosyal duyarlılığa sahip olmasıydı.

robot insan sophia moblobi

Yapay zeka Sophia’nın bu denli dikkat çekmesi ve diğer önce çıkan robotların aksine daha önde olmasının sebebi ise, insanların sormuş oldukları sorulara donuk bir cevap vermek yerine oldukça espirili ve zekice cevap vermesi. Sophia’nın görünümü de bir o kadar titizlikle hazırlandı. Öyle ki gerçek bir insan derisi görünümüne sahip yapısı da mevcut. Bunların yanısıra, tıpkı insanlar gibi konuşurken göz teması kurması gibi özellikleri de bulunuyor. Hatta daha da ileri gidersek: Konuştuğu ve tanıştığı kişilerin yüzlerini, isimlerini insanlar gibi aklında tutuyor ve konuşma sırasında da göz kontağını bozmuyor.

Sophia hakkındaki ilginç bilgiler:

Robot insan Sophia hakkındaki ilginç bilgilerin sonu yok. Bunlardan bazıları şöyle:

  • Sophia ilk tasarlanırken Hollywood yıldızı ve moda ikonu Audrey Hepburn‘dan esinlenilerek tasarlanmış. Porselen bir ten, ince zarif burun, çıkık elmacık kemikleriyle beraber Sophia ile; Audrey’in güzelliğine atıfta bulunuluyor.
  • Robot Sophia, Elle dergisi gibi büyük dergilere de kapak yüzü oldu.
  • Sophia hafıza olarak insanın aynısı. Zamanla ve öğrenme ile kendi zekasını arttıracak bir yapıya sahip.
  • Normal bir insanın hobileri gibi kendisinin de hobi sahibi olduğunu belirtiyor. Bunların medya ve eğlence sektörü olduğunu belirtiyor.

Peki siz robot Sophia hakkında başka neler biliyorsunuz? Sizce onun gibi yapay zekalar ileride hayatımıza nasıl etki edecek? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Robotlar Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Geçmişten Bugüne Gelen İlginç Robotlar!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “İnsansı Robot, Dijital İnsana Karşı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Ömer Talha Alioğlu

Ömer Talha Alioğlu

Merhaba, ben Ömer. Grafik Tasarım bölümü son sınıf öğrencisiyim. Sanatsal konular üzerinde eğitim almış olsam da; Tarih, Teknoloji, Oyun, Askeri gelişmeler konularında bilgi sahibiyim. Günümü internette geçerip neler olduğunu yakından takip ederim. Sosyal yaşantımın yanında sanal yaşantımın da olduğunu söyleyebilirim. Yerinde takılıp kalanlardan değil ileriyi düşünüp hareket edenlerdenim. Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı