Geleceğin En Popüler 20 İşi!

Gelişen teknoloji ve internet hayatımıza yeni meslekler kazandırdı. Gelecekte en çok tercih edilen meslekler neler olacak? 20 ilginç meslek, haberimizde...

Teknolojinin gelişmesi, günlük aktivitelerin dijital ortama taşınmasıyla meslekler de değişim gösteriyor. Gelecek yıllarda en çok tercih edilen meslekler hangileri olacak? Geleceğin meslekleri için ipuçları; haberimizde…

Gelecekte en çok tercih edilen meslekler hangileri?

1- Artırılmış Gerçeklik Geliştirici:

Artırılmış gerçeklik teknolojisi gelişim gösterdikçe alanında uzmanlaşmış artırılmış gerçeklik geliştiricileri geleceğin meslekleri arasında gösteriliyor.

2- Bilgisayar Sistemleri Analisti:

Bilişim teknolojileri alanında gerekli çözümleri gerçekleştirebilen, özellikle mühendislikle yakından ilgili bu analistler popüleritesini sürdürüyor.

3- Bilgi Güvenliği Analisti:

Dijital ortamdaki güvenliği denetleyen, güvenlik sistemini etkin bir şekilde uygulayabilen uzmanlara firmaların ihtiyacı giderek artıyor.

4- Sivil veya Ticari Drone Pilotu:

Özellikle son yıllarda insansız hava araçlarının kullanımı artmış durumda. Droneları kullanan drone pilotları arasında subay ya da astsubaylar da bulunuyor.

5- Fiziksel Terapist:

Fizik tedavi de kullanılan terapi çeşitliliği arttıkça fiziksel terapistler en çok tercih edilen meslekler kategorisinde yer alıyor.

6- Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi:

Toplumsal konularda birçok farklı mobil uygulama ve oyun hizmeti sağlayacak kişiler geleceğin meslekleri arasında yer alıyor.

7- Endüstriyel Veri Bilimci:

Endüstri sektörü dijital ortama entegrasyonu, endüstriyel veri bilimcilerine olan ihtiyacı da arttırıyor.

8- Veri Dedektifi:

Şirketler pazar araştırması yaparken internet ağlarının analizine ihtiyaç duyuyor. İş gücünü azaltmak için alanında uzmanlaşmış kişilere ihtiyaç artıyor.

9- İklim (Hava Durumu Kontrol) Mühendisi:

Hepimiz biliyoruz ki gelecekte iklim krizleri bekleniyor, bu yüzden bilimi çalışmaları hız kazanıyor. Hava durumunu kontrol eden mühendislerin sayısı artıyor, ilerleyen yıllarda daha da artması bekleniyor.

Hangi teknisyenlik alanları en çok tercih edilen meslekler arasında yer alıyor?

10- 3D Baskı Teknisyeni:

3D tasarımları fizikselleştirebilecek teknisyenlere ihtiyaç giderek artıyor.

11- Akıllı Bina Teknisyeni:

Akıllı ev teknolojisi gelişim gösterdikçe akıllı bina alanında uzmanlaşmış iş gücü ihtiyacı artmaya devam ediyor. Akıllı bina teknisyenleri geleceğin meslekleri arasında gösteriliyor.

12- Rüzgar Enerjisi Teknisyeni:

Dünya genelinde yenilenebilir enerji üzerine çalışmalar yapan şirketlerin artması, rüzgar enerjisi alanında uzman kişilere ihtiyaç duyulan ihtiyacı arttırıyor.

13- Güneş Enerjisi Teknisyeni:

Şirketler, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjiler üzerine araştırmalar yapıyor. Güneş enerjisi teknisyenine ihtiyacı daha çok artacağı iddia ediliyor.

Hangi uzmanlık alanları en çok tercih edilen meslekler arasında yer alıyor?

14- Dijital İçerik Uzmanı:

Dijital platformlar, e-ticaret sitelerinde blog web-site gibi içerikleri tanıtmak amaçlı içerikler, yazılar oluşturmak çağımızın en çok tercih edilen meslekleri arasında yer alıyor.

15- Akıllı Şehir Uzmanı:

Akıllı şehirler, olası sorunlarda örneğin şehirde su kesintisine çözüm üretecek şekilde tasarlanacağı iddia ediliyor. Akıllı şehirler geliştikçe akıllı şehir uzmanlarına ihtiyaç duyulacağı söyleniyor.

16- Yapay Zeka Uzmanı:

Yapay zeka teknolojisi hayatımızın her alanına temas ettikçe alanında uzman kişilerden faydalanma ihtiyacı yapay zeka uzmanlarını geleceğin meslekleri arasına ekliyor.

17- Aktüerya Uzmanı:

Risk içeren tüm durumlarda finansal kayıpların önüne geçmek için değerlendirmeler yapan bu kişilere ihtiyaç giderek artıyor.

18- Veri Güvenliği Uzmanı:

Dijital dünya siber suçları ve saldırılarıyla veri güvenliğimizi tehdit ediyor. Güvenlik önlemi giderek daha da değerleneceğinden veri güvenliği uzmanlarına olan ihtiyacın artmasıyla geleceğin meslekleri arasında olması bekleniyor.

19- Robot Koordinasyon Uzmanı:

Teknolojinin gelişmesiyle beraber robot teknolojisi de gelişim gösteriyor. Robotların onarım ve bakımından, niteliğinden sorumlu robot koordinasyon uzmanları geleceğin popüler işleri arasında yer alıyor.

20- IoT Uzmanı:

IoT yani nesnelerin interneti özellikle akıllı evlerle hayatımıza girmişti. Akıllı teknolojilerin gelişme aşamasında olması nitelikli IoT Uzmanlarına ihtiyacı gerekli kılıyor.

Geleceğin en popüler 20 işi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce geleceğin meslekleri hangileri? Görüşlerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Gelecekte Yıldızı Parlayacak 5 Kariyer Alanı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Yapay Zeka Mühendisliği Hakkında Merak Edilenler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Gelecekte Popüler Olacak 7 Meslek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Busenaz Mutlu

Busenaz Mutlu

Merhaba! Ben Busenaz, Sosyoloji alanında lisans eğitimimi tamamladım. Dijitali anlaşılır bir hale getirmek adına Moblobi’de yazılar yazıyorum. Moblobi’de yazılarımı disiplinlerarası bilgi birikiminden yararlanarak hazırlamaya gayret ediyorum. Yazılarımı incelemeniz için sizleri köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı