Akıllı Evin Tarihi Hakkındaki 5 İlginç Gerçek!

Akıllı ev fikrinin ortaya çıkışına öncülük eden tarihte bazı ilginçlikler bulunuyor. Akıllı evlerin şaşırtıcı tarihindeki 5 ilginç şey, haberimizde...

Akıllı ev, evdeki araçların uzaktan kontrol edilebildiği ve görüntülenebildiği, gelişmiş bir otomasyon sistemi bulunan evlere deniyor. Akıllı ev sistemleri ışıklandırmaların azaltılması, oda sıcaklığının kontrolü, hareket sensörlerinin ayarlanması,  perde ve kapıların kapatılabilmesi, hava kalitesinin sağlanması, alarmların çalışması gibi pek çok işlevi yerine getirebiliyor. Elbette ki bütün bu hizmetlerin sağlanması bir gecede düşünülüp hayata geçmedi. Akıllı evin tarihi hakkında 5 şaşırtıcı gerçek, haberimizde…

Akıllı ev fikrinin ortaya çıkışına dair 5 ilginç gerçek:

1- Otomasyonun ortaya çıkışı

Otomasyon bir işin insan müdahalesi olmadan yapılmasına deniyor. Otomasyon otel kapısının otomatik olarak açılması gibi işlerden; keşfedilmeyi planlanan bir gezegende robot araç dolaştırmaya kadar birçok işi kapsıyor. Akıllı evlerin sistemlerinin de bel kemiğini oluşturuyor. Otomasyonun tarihteki ilk yankılarını Leonardo Da Vinci’nin tasarladığı bazı araçların otomasyon konseptli olmasında görebilirsiniz. Ayrıca bu çizimlerdeki araçlar günümüzde kullandığımız araçların da habercisi niteliğinde.

2- Termostatın icadı

Akıllı evlerin sistemlerinin bir fonksiyonu da oda sıcaklığını ayarlamamıza imkan sağlaması. 1620’deki termostatın icadı bu işlevi yerine getirmesine katkıda bulunduğu için akıllı evlerin sistemlerinin tarihsel gelişiminde önemli bir yeri var. Termostat, belirlenen ortamın sıcaklığının sabit tutulmasını sağlıyor.

3- Tarihteki ilk akıllı ev bilim kurgusu

Tarihteki bilim kurgu kitap ve dergilerinin önceden şu an günümüzde kullanılan birçok icadı konu aldığını biliyoruz. Aynı durum akıllı evler için de geçerli. Buna örnek olarak Ray Bradbury’nin 1950’de The Veldt kitabı gösterilebilir. Bu bilim kurgu öykü kitabı bütün ev işlerini içinde oturan ailenin yerine evin kendinin halletmesini konu alıyor. Hatta ilk akıllı evleri konu alan bilim kurgu daha da önceki yıllarda ortaya çıkmış, 1888’de yazılmış. Yani görüyoruz ki akıllı evler fikri tarihin daha önceki zamanlarından beri insanların aklını kurcalıyordu.

4- Akıllı ev fikrinin popüler kültürde yer alması

Akıllı evler fikri, daha akıllı ev sistemleri ortaya çıkmadan popüler kültürde kendine yer edinmişti. Disney’in 1999 yapımı Smart Home adlı filmi yapay zekayı da içine alarak bu konuyu işler. Filmde evin kendi aklı bulunuyor ve kendi kararlarını verebiliyor. Hatta bu durum öyle bir noktaya geliyor ki; ev artık evde yaşayanları bile kontrol edecek konuma gelmiş oluyor.

5- Samsung’un akıllı ev sistemi vizyonu

Samsung 2014’te akıllı ev vizyonunu tanıtmıştı. Samsung, ileride insanların tek bir uygulama üzerinden evdeki cihazları kontrol edebileceklerini, böylece fiziksel olarak uzakta olsalar bile enerji tüketimlerini azaltabilecek yetkinlikte olacaklarını öne sürdü. Hatta ocağınız açık kalmışsa bunu size haber verecekleri bir sistem yaratılacağını belirtmişlerdi. Bugün görüyoruz ki bu gelişmelerin büyük çoğunluğu zaten yaşandı.

Tarih boyunca evdeki iş yükümüzü biraz olsun hafifletmek, çevreye ve aile ekonomimize katkı sağlamak için akıllı evler fikrinin ortaya çıkıp şekillenmesini sağlayan birçok örnek var. Gelecekte akıllı evlerin sistemlerinin daha da gelişeceğini elbette ki öngörebiliriz. Peki sizce gelecekte akıllı ev sistemleri ne yönde gelişecek? Sizce akıllı ev nedir? Yorum kısmından fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • İhtiyacınız Olabilecek 10 İlginç Akıllı EvAleti!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • AkıllıEv Hakkında 20 İlginç Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Akıllı Şehirlerde Bekleyen Tehlikeler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Beren Demirağ

Beren Demirağ

Merhaba, ismim Beren. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme bölümünde okuyorum. Dijital pazarlama, gönüllülük yapmak ve renkli olan her şey beni heyecanlandırıyor. Ayrıca psikoloji, yabancı diziler ve görsel sanatlara büyük bir ilgim var. Okumaktan ve öğrendiklerimi meraklısına anlatmaktan zevk aldığım için burada yazıyorum. Sizi Moblobi'deki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı