İnsan Beynini Bilgisayara Aktaran Yapay Zeka!

Elon Musk'ın NeuroLink isimli şirket, insan beynini bilgisayar arayüzüne aktarark üstün yapay zeka mı oluşturacak? İlginç detaylar, haberimizde...

Elon Musk’ı Space X ve Tesla Motors şirketleriyle tanıyoruz. Kısa bir süre önce de Musk, yeni bir şirket kurdu. NeuroLink adını verdiği bu yeni şirketi yapay zeka ile insan zekasını bütünleştirmek üzerine çalışıyor. İnsan beynini bilgisayar arayüz sistemine bağlayacak olan bu teknolojiyle üstün bir zeka yaratmak hedefleniyor. Peki bu teknoloji insan beynini ele geçirebilir mi? Yakın gelecekte insan zihnini okumak mümkün olacak mı? İlginç detaylar, haberimizde…

Yapay zeka ile insan zekasının birleşiminden üstün bir zeka oluşturacak

Elon Musk NeuroLink adında ses getirecek bir yapay zeka şirketi geliştirdi. İnsan beynini bilgisayar arayüzüne bağlayacak bir sistem üzerinde çalışan şirket, maymunlar üzerinde denediği çalışmada başarılı olduğunu bildirdi. Musk, insanlar üzerinde deneylere başlanılabilmesi için düzenleyici kuruluşlardan izin alınması gerektiğini ve gerekli başvurularda bulunulduğunu belirtti.

İnsan beynini arayüz sistemine bağlayacak bu yeni teknoloji yapay zekayla doğal zekayı bütünleştirecek. Bu teknoloji 3 binden fazla elektrota sahip. Çok ince, sicimlere bağlı elektrotlar, 1.000 nöronun hareketini izleyebiliyor. Şirket bilgisayar kullanımı ile geliştirdikleri cihazın beynin belli bir bölgesini takibe alabildiğini vurguluyor. Yapay öğrenmeden faydalanılarak nöron aktivitesi analiz edilebiliyor. Ayrıca, beynin hangi bölgesine nasıl bir uyarının gönderilebileceğini tespit edilebiliyor.

Neurolink insanlığın sonunu getirecek senaryoların ilk adımı mı?

Elon Musk şirket lansmanı sırasında yaptığı açıklamada, bu teknolojinin insanların zihnini ele geçirmeyeceğini, korkulacak bir gelişme olmadığını ifade etmişti. Geliştirilen bu teknolojiyle neler yapılabilecek bunun üzerinde durdu. Musk’a göre bu yapay zeka ile simbiyotik bir beyne sahip olunabilecek.

Ayrıca, yapay zekanın insan beyniyle birebir etkileşimini içeren ve başarılı olduğu takdirde epilepsi ve Parkinson hastalarının tedavilerinde ciddi bir yol alınacağı düşünülüyor.

Peki sizce gelecekte insanların zihinlerinden geçenleri okuyabilecek miyiz? Elon Musk’un geliştirdiği bu teknoloji insanlık için tehdit oluşturuyor mu? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “2050 Yılında Karşılaşacağımız Teknolojik Gelişmeler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Yüz Tanıma Teknolojisi Masum İnsanları Suçlu Mu Gösteriyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Dondurulmuş İnsanlar Yeniden Canlanabilir Mi?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Hümeyra Gönültaş

Hümeyra Gönültaş

Merhabalar, ben Hümeyra Gönültaş İstanbul üniversitesi psikoloji 4. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi. Com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Bilimin ve onun önemli bir pozisyonu olan teknolojinin gidişatı her daim beni cezbetmiştir. Merakıma ve meraklısına karalıyorum :) Yazılarımı Moblobi.com'daki köşemde takip edebilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/humeyra-gonultas/ E-posta: humeyragonultas79@gmail.com humeyragonultas79@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı