Dondurulmuş İnsanlar Yeniden Canlanabilir Mi?

Dondurulmuş insanlar bir süre sonra canlanıyor mu? Dondurma işlemi daha önce nasıl denenmiş? İnsan dondurma nasıl yapılıyor? İlginç detaylar, haberimizde...

Günümüz teknolojisiyle ölen bir insanı dondurabilmek mümkün. Pek çok insan öldükten sonra dondurulursa tekrar bir gün canlanabileceğine inanıyor. 1700’lü yıllarda temelleri atılan dondurma işlemi şimdilerde epey popüler oldu. Peki dondurulmuş insanlar bir gün canlanabilir mi? Tarihte dondurulan insanların başına neler gelmiş? Dondurulma işlemi nasıl yapılıyor? İlginç detaylar, haberimizde…

Dondurulmuş insanlar nasıl ortaya çıktı?

Dondurulmuş insanlar fikrinin doğuşuna öncülük eden isim Benjamin Franklin. Franklin’in 1773 yılında ölümü erteleme çalışmaları yapan Jacques Duborg’a yazdığı bir mektup ile dondurma işleminin temelleri atılmış.

Franklin’in mektubundan 200 yıl sonra ise fizikçi Robert Ettinger, dondurma işleminin tedavi etkisine inanarak harekete geçmiş. İnsan dondurma işleminin teknoloji geliştikçe başarıya ulaşacağına inanmış. Hatta ‘‘The Prospect of Immortality’’ kitabında da bunu anlatmış. Türkçesiyle “Ölümsüzlük Beklentisi” adlı bu kitapta; dondurma işleminin insana tam ölüm anında uygulanması gerektiği özellikle belirtilmiş. Sonrasında ise başka bilim adamları da aynı konularda çalışmaya devam etmiş. Robert Prehoda, Robert Nelson ve Dr. Dante Brunol dondurma çalışmalarında bulunan diğer kişiler arasında yer alıyor.

Dondurulan ilk insan kim?

İnsan dondurma işlemi ise ilk defa 1967 yılında gerçekleşmiş. Dünyada dondurulan ilk kişi ise James Bedford. O zamandan günümüze değin ise çalışmalar sürüyor. Robert Nelson yaptıkları bu insan dondurma operasyonunu ‘‘We Froze The First Man’’ kitabında detaylıca anlatmış. “Open Your Eyes” ve “Vanilla Sky” gibi bilim kurgu filmleri de heyecan verici fakat korkutucu olan bu konuyu derinden işlemiş.

Sonraki yıllarda kendilerini bu projeye adayan, aktivist çift Fred ve Linda Chamberlain, “Alcor Yaşam Uzatma Vakfı”nı kurmuş. Bu vakıf, ölümcül hastalığa yakalanan pek çok kişiye dondurma işlemi uygulayan bir kurum.

Dondurulmuş bir köpek nasıl canlandı?

Dondurma işlemi sadece insanlarda değil hayvanlar üzerinde de denenmiş. 1992’de Cryonics Society eşliğinde Dr. Segal ilk hayvan dondurma işlemini başarıyla gerçekleştirmiş. Bir köpeğin kanı çekilerek öldürülmüş ve bekletilmiş. 70 dakikalık beklemenin ardından ise kanı damarlarına yeniden enjekte edilen Miles adlı köpeğin vücut ısısı, oda sıcaklığına geri dönmüş. Hayatına aynı şekilde devam eden köpeğin davranışlarında hiçbir değişikliğe rastlanmamış. Dr. Segal köpeği Miles üzerinde bu projeyi gerçekleştirmesinin ardından ise; donmuş canlının tekrar dirilebileceğini göstermiş.

Miles üzerinde gerçekleştiren projeyle dondurulmuş insanların bir gün hayata döndüklerinde hafızalarında değişiklik yaşamadan devam edeceklerinin ispatı olarak sayılıyor. Bilim adamları canlıları dondurarak muhafaza etme konusunda çalışmalarına devam ediyor. İnsanlar ölümden teknolojiyle uyandırılacakları günü bekliyorlar.

İnsan dondurma işlemi nasıl yapılıyor?

Günümüz teknolojisiyle insanları öldükten sonra dondurmanın iki yöntemi bulunuyor. Beyin ve baş dondurma işlemi yöntemlerden biri. İkinci yöntem ise, onarılamayan bir hasar ve hastalık için vücudun dondurulması.

Tedavi sonucu olarak insan vücudu tekrar canlanmak üzere donduruluyor. İçi sıvı nitrojen dolu dev metal tanklarda -196 derecede dondurulan insanlar dirilmeyi bekliyor. Günümüzde ölümsüzlük teknolojisi umuduyla pek çok insan dondurma işlemi talebinde bulunuyor. Fakat böyle bir şeyin saçmalıktan ibaret olduğunu düşünenler de çoğunlukta.

Peki siz insanların gelecek yıllarda canlanmak üzere dondurulmak ister miydiniz? Sizce dondurulan insanlar gerçekten de canlanacak mı? Yorum kısmında fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Uzay Yolculuğu Yapan İnsanlara Olan Tuhaf Şeyler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Teknolojik Tekillik Ne Kadar Yakın?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Dahi İnsanlarda Olan 8 Özellik!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Berna Sayan

Berna Sayan

Merhaba, ben Berna. Işık Üniversitesi Mimari Restorasyon bölümü mezunuyum. Tiyatro ve müzikle ruhumu beslemeyi tercih ediyorum. Teknolojinin faydalarının yansıdığı daha minimalist bir yaşam hayalim var. Empati, yaratıcılık ve samimiyetle... Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı