Parkinson Denge Kaşığı Hastaların Hayatını Kolaylaştıracak!

Teknoloji pek çok hastalık için çareler aramaya başladı. Hatta birçok alanda da çözüm oluşturduğuna yönelik haberlerini sıkça sizinle paylaşıyoruz. Şimdi de Parkinson hastaları için sevindirici bir haberimiz var. İşte detaylar…

Parkinson denge kaşığı ne işe yarıyor?

Parkinson gibi hastalıklardan oluşan el titremeleri hastaların hayatlarını zorlaştırıyor. Teknolojinin yardımı ile geliştirilen Parkinson denge kaşığı sayesinde hastalar rahatça yemeklerini kimseye ihtiyaç duymadan yiyebilecekler.

Günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan Parkinson hastaları için çözümler üretilmeye başlandı. Bilmeyenler için hemen paylaşalım: Parkinson hastalığı elin titremesine sebep olan ve ilerledikçe de hastaların günlük hayatlarını zorlaştıran bir hastalık. Parkinson hastaları kimi zaman el titremelerinden hayata küserek, günlük hayatlarını sürdürmekte zorlanıyor hatta yemek yemek için desteğe ihtiyaç duyuyorlar. Kimi zaman bu sebeple dışarda yemek yemekten çekiniyor kimi zaman ise elin titremesinden dolayı yemeklerini dökme problemi yaşayabiliyorlar. Hal böyle olunca yemek için başka birisinden destek almak zorunda kalıyorlar. Bu ise kimsesi olmayanlar için ya da bu durumu psikolojik olarak kabullenmek istemedikleri için onların hayatını daha da zora sokuyor. Geliştirilen Parkinson denge kaşığı ise bu gibi durumlara çözüm olmayı hedefliyor.

Parkinson denge kaşığı bu gibi Parkinson hastalığı hayatını zorlaştırmaya başlamış olan hastalar için icat edilmiş. Bu kaşık sayesinde Parkinson hastaları yemeklerini kimseye ihtiyaç duymadan yiyebiliyor olacaklar. Sözkonusu denge kaşığı sayesinde hastaların kendilerine olan öz güvenlerinin yerine gelmesi de desteklenebiliyor olacak. Çünkü Parkinson hastalarının istedikleri yerde hiç zorlanmadan ve kimseye ihtiyaç duymadan yemek yemelerine destek oluyor oluyor olacak.

Parkinson denge kaşığı nasıl kullanılıyor?

Parkinson denge kaşığının piyasada farklı adları bulunuyor.  “Liftware Steady” ve “Gyenno” gibi isimler bu kaşık için kullanılıyor. Kaşık, alternatif farklı tasarımlarda yapılmış.

Parkinson kaşığının içerisindeki dengeleyici sensör elinizdeki titremeyi algılıyor ve istenmeyen titremeleyi elin amaçlanan hareketinden ayırabiliyor. Bunun için de anboard bilgisayar adı verilen bir sistem içeriyor. Kaşık, sahip olduğu sensörler sayesinde elinizdeki titremeyi yüzde 70 oranında azaltabiliyor. Kaşığın kendi ağırlığı da hastalara hiçbir yük yaratmıyor çünkü oldukça hafif olarak tasarlanmış. Yaklaşık olarak 130 g civarında. Kullanımı ise oldukça kolay.

Peki Parkinson denge kaşığı nasıl görünüyor? Nasıl kullanılıyor, nasıl temizleniyor? Ömrü ne kadar? Kullanırken nelere dikkat etmek gerekiyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynep Okumuş

Zeynep Okumuş

İstanbul Gelişim Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 3. Sınıf öğrencisiyim. Hızla ilerleyen teknolojiyi yakından takip etmek için Moblobi.com da “Zeynep Okumuş’un Dijital Dünyası” köşemİ takip edebilirsiniz. Instagram: @zynpokumus21 Moblobi: https://moblobi.com/author/zeynep-okumus/ E-posta: zeynepokumus3421@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı