Enerji Savaşları Kapıda Mı?

Gelecekteki enerjisi savaşlarının önüne geçmek için rüzgar enerjisi umut oluyor....

Gelecek ile ilgili yapılan çoğu araştırmada enerji ile ilgili bir çok savaşın yaşanacağı tahmin ediliyor. Herkesin hemfikir olduğu tek konu ise enerji meselesinin önümüzdeki yüzyılda önemini giderek artıracağı yönünde… Bu nedenle bir çok ülke mevcut enerji kaynaklarına ek olarak alternatif enerji kaynakları oluşturmaya çalışıyor. Rüzgar enerjisi ise gelecek için umut oluyor.

Örneğin rüzgar enerjisi şu an dünya elektriğinin yaklaşık yüzde 5,5’ini oluşturuyor. Ülkemiz açısından bu duruma bakıldığında, rüzgarlar bakımından oldukça verimli bir alanda olduğumuz biliniyor. Hatta potansiyel enerji verimliliği açısından dünyadaki ilk on ülke arasında yer aldığı görülüyor.

Rüzgar enerjisi umut olacak mı?

Yayınlanan bir araştırmaya göre güneş ve rüzgar enerjisi 2019 yılında toplamda yüzde 15’lik bir artışla tüm dünyadaki elektriğin yaklaşık yüzde 8’ini meydana getirdi. Yine yapılan farklı bir araştırmada kömür ve gaz gibi enerji kaynaklarından da, diğer enerji kaynaklarına doğru bir yönelim olduğu gözlemlenmiş.

Çok uzun vadeli yapılan geçmişe yönelik incelemelerde kömürden üretilen elektriğin 1990 yılından beri ilk kez 2019 yılında yüzde 3 ile en büyük düşüşün yaşandığı görüldü. Bu düşüşte özellikle rüzgar ve güneş enerjisinin daha fazla tercih edilmeye başlanması etkili oldu. Bugün toplam dünyadaki elektrik üretiminin yüzde 87’sini 10 ülke üretiyor. Dünyadaki toplam elektriğin yüzde 5,5’unu ise rüzgar enerjisi sağlıyor.

Rüzgar açısından Türkiye önemli bir potansiyele sahip. Toplam rüzgar enerjisi bakımından tüm Avrupa’da yedinci sırada bulunuyor. Rüzgarenerjisi diğer enerji alternatiflerine göre çok daha çevreci bir yapı oluşturuyor. Ülke açısından da yurtdışına enerji bağımlılığını önemli ölçüde azaltıyor. Gelecek dönemde rüzgar enerjisine ülkemizde daha fazla yatırım yapılması bekleniyor.

Peki siz gelecekteki enerji savaşları konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce rüzgarenerjisi geleceğin enerji kaynağı olabilir mi? Görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

  • Güneşten Daha Sıcak Olan Yapay Güneş Yapıldı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Bu da Oldu: Kirli Hava Ver, Yerine Enerji Al!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Bitcoin, İsviçre’den Daha Çok Enerji Tüketiyor!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı