Bu da Oldu: Kirli Hava Ver, Yerine Enerji Al!

Dünya nüfusu ve teknolojik gelişmeler arttıkça enerji ihtiyacımız da artıyor. İşte bu enerji ihtiyacını karşılamak için teknolojinin de yardımıyla yeni yollar aranıyor. Yüksek enerji ihtiyacına kirli havayı dönüştürerek yeni bir çözüm bulundu.

Günümüzde hava kirliliği ile mücadele de bir çok çalışmalar yapılıyor. Bu zamana kadar hava kirliliğini yok etmek üzerine araştırmalar yaparken artık dönüştürme üzerine yoğunlaşılıyor. Hatta yakın dönemde hava kirliliğinden enerji üretilen bir teknolojik sistem de geliştirildi.

Antwerp Üniversitesi ve KU Leuven’ den bir grup bilim insanı bir yandan havayı temizlerken bir yandan da hidrojen üretebilen bir sistem geliştirdiler. Ayrıca bu ilginç sistemi çok küçük boyutlardaki cihazlar yapıyor.

Nano teknolojinin hayatımıza girmesiyle yeni teknolojiler çıkmaya devam ediyor. Geliştirilen cihazda 2 bölüm bulunuyor ve bölümler birbirinden zar yardımıyla ayrılıyor. Bir bölüm havayı temizlerken, diğeri de aynı sırada hidrojen üretiyor. Böylece dünyanın büyük sorunu olan hava kirliliğine yine dünyanın ihtiyacı olan enerjiye dönüştürülüyor.

Peki bu uygulama neye sebep olabilir ve şu an nerelerde var?

DEVAMI İÇİN 2’ye TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Meryem Ay

Meryem Ay

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi. Hızla değişen,dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak isteyenler için Moblobi.com'daki köşesinde sizler için yazıları olacak. Sosyal medya hesaplarından da ulaşabilirsiniz. Twitter : meryemaay


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı