Güneşten Daha Sıcak Olan Yapay Güneş Yapıldı!

Enerji konusunda çalışmalar yürüten Çinli bilim insanları “Yapay Güneş” adını verdikleri  bir enerji kaynağı geliştirdi.

Geçmişten günümüze kadar insanlığın ihtiyaç duyduğu enerjinin büyük bir kısmı fosil yakıtlardan sağlandı. Fakat yaşanan petrol krizleri fosil yakıtların tükenebileceği gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi. Bu durum farklı enerji kaynağı arayışına neden oldu. Enerji konusunda çalışmalar yürüten Çinli bilim insanları “Yapay Güneş” adını verdikleri  bir enerji kaynağı geliştirdi. İşte detaylar…

Fosil yakıtlara kömür, petrol gibi enerji kaynaklarını örnek verebiliriz. Dünya üzerinde enerji ihtiyacının büyük bir kısmı bu yakıtlardan karşılanıyor. Fakat fosil yakıtlar yani yenilenemez enerji kaynakları tükenme tehlikesi ile karşı karşıya. Üstelik oldukça maliyetli ve çevre kirliliğine yol açıyor.  Fosil yakıtlardan salınan gazlar ekosistem ve atmosfer dengesini tehdit ediyor. Bu tehditin devletlerden bağımsız küresel bir sorun teşkil ettiğinin de altını çizelim. Bu sebeple güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim artmış durumda.

Yapay Güneş nedir? İlginç özellikleri neler?

Geçmişe nazaran günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarına karşı daha bilinçli bir yaklaşım olduğunu söyleyebiliriz. Bunu artan güneş ve rüzgar enerjisi santrallerinden anlayabiliriz. Fakat teknoloji ve sanayide yaşanan gelişmeler, hızla büyüyen dünya nüfusu gibi etkenler büyük bir enerji ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Bu sebeple bilim dünyası yeni enerji kaynakları arayışına girdiler.

Nükleer enerji bu arayışın bir sonucu olarak ortaya çıkmıştı. Nükleer enerji için en temel tanım atomların parçalanması sonucu ortaya çıkan ısı diyebiliriz.  Birçok teknolojik gelişmede olduğu gibi ilk olarak savunma sanayisinde kullanılan nükleer enerji özellikle devletler tarafından ilgi görmüştü. Dünya genelinde nükleer enerji santrallerinin sayısı giderek artmıştı. Fakat insan haklarını ihlal eden kullanım şekilleri ve büyük bir radyasyon kaynağı oluşu mevcut olan nükleer enerjinin sürdürülebilir olmadığını gösterdi. Bunu gelişmiş ülkelerin nükleer enerji santrallerini kapatmaya başlamasından anlayabiliriz. Ama insanlık var olduğu sürece enerji ihtiyacının bitmeyeceği de bir gerçek. Bu sebeple enerji sektöründe gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bu sürecin bir parçası olarak da Yapay Güneş oluşturuldu.

Çinli bilim insanları daha az toksik atık oluşturan, daha temiz ve ucuz bir enerji kaynağı geliştirdi.  HL-2M adı verilen bu enerji kaynağı “Yapay Güneş” olarak ta anılıyor. Çünkü 200 milyon santigrat derece sıcaklığa ulaşabiliyor. Güneşin ise 15 milyon santigrat derece olduğunu da bu noktada hemen belirtelim. Yani Yapay Güneş HL-2M güneşten 13 kat daha sıcak.

Peki yapay güneş neden bu kadar sıcak? Güneşin tam tersi olan ilginç özelliği ne? Şu an aktif mi ve nerede bulunuyor? Güneş ile aynı özelliklere mi sahip? Elde edilen enerji ihtiyaçları karşılayabilecek mi? Diğer enerji projelerinden en büyük farkı ne? Tehlikeli mi? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Fatmanur Gömbeci

Fatmanur Gömbeci

Bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bilginin paylaştıkça çoğalacağına inanıyor ve gönüllü eğitmenlik yaparak bu inancımı sürdürüyorum. İçerik yazarlığı ise benim için bir hobi haline gelmiş durumda. Aynı zamanda teknolojiyi yakından takip ediyorum. Güncel kalmanın motivasyonumu arttırıyor ve dijitalleşen dünya beni heyecanlandırıyor. Bu heyecana ortak olmak isteyen okurlarımı köşeme bekliyor olacağım. https://moblobi.com/author/fatmanur-gombeci/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı