Gelecekte Popüler Olacak 7 Meslek!

Gelecekte hangi meslekler popüler olacak? Önü açık olan gelecekteki meslekler, haberimizde...

Teknolojik gelişmelerle beraber klasik meslek kalıplarımız da değişiyor ve yeni alanlar ortaya çıkıyor. Gelecekteki meslekler hayatımıza büyük ölçüde yön verecek. Peki geleceğin meslekleri neler olacak? Önü açık olan meslekler hangileri? İpuçları, haberimizde…

Önü açık olan gelecekteki meslekler:

Meslekler daha çok dijital ortamlarda kendini geliştirme imkanı bulacak gibi duruyor. Sosyal mecralar artık birçok farklı kitleye hitap ediyor. Kitleleri yakalamak ve etkin olmak için de dijitalleşmek gerekiyor. Bunun yanı sıra teknolojik gelişmeler başrolde olacağa benziyor.

Geleceğin şartlarına uygun teknoloji ile iç içe olan meslekler önü açık meslekler olacak gibi görünüyor. Geleceğin önü açık meslekleri ise şöyle;

1- Dijital İçerik Uzmanı

Dijital dünya vazgeçilmez hale geliyor. İletişim kurmak ve dış dünya ile bir bağ oluşturmak için dijitale ihtiyaç duyuyoruz. Dijitalde sosyal medya kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor ve kullanım yaşı da git gide düşüyor. Sürekli yeni içerikler üretmek ve sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çekmek gerekiyor. Bu yüzden gelecekte içerik üreticiliği, dijital içerik uzmanlığı popüler olacak.

 2- Güneş Enerjisi Teknisyeni

Güneş enerjisi, yenilenebilir enerji kaynakları arasında en önemlilerinden biri. Doğal ve temiz enerjiyi kullanarak çevreyi kirletmeden enerjiyi dönüştürmek mümkün hale geliyor. Güneş enerjisini dönüştürmek yüksek fiyatlara mal olsa da son zamanlarda daha makul fiyatlar ile dönüştürülebiliyor. Güneş enerjisi teknisyenliği, geleceğin önü açık mesleklerinden biri olarak görünüyor.

3- Biyomedikal Mühendisi

Biyomedikal mühendisleri teknolojik gelişmelerden etkileniyorlar. Cihazların işlevlerini arttırmak ve organ yetmezliği gibi durumlarda yapay zekadan yararlanıyorlar. Gelecekte de yapay zekanın yaygınlaşmasıyla biyomedikal mühendislerinin sayısı da artacak.

 4- Bilgisayar/Yazılım Mühendisliği Uzmanı

Yazılım mühendisliği uzmanı, geleceğin mühendislikleri arasında görülüyor. Yapay zeka tabanlı gelişmiş robotlar, cihazlar ya da ekipmanlar tasarlayabiliyor. Mühendisler, gerekli donanımı sağlıyor ve tasarımı ile dikkat çekecek çalışmaları yapabiliyorlar.

5- Genetik Mühendisi

İleride ebeveynler çocukların genlerine müdahale edebilecek. İstediği fiziksel özelliklerin çocuklara aşılanmasını sağlayabilecekler. Bir başka seçenek olarak da bebeklerinin engelli doğacağı tespit edilirse gen tedavisi ile sağlıklı bireylere dönüştürebilecekler. İlerisi için popüler olduğu zaman ticarileştirilmesi de gerçekleşebilir. Bunun önüne geçmek için şarlar hazırlanıp sunulmalıdır. Genetik mühendisleri, gen çeşitleri ile oynayarak tedavi yapacaklar.

6- Artırılmış Gerçeklik Geliştiricisi

Sanal dünya kurgulanmış bir gerçekliği kullanıcılarına sunuyor. Sanal dünyayı daha etkili hale getirmek için ekipmanlar mevcut. Kullanıcılar arttırılmış gerçeklik ile eğlenceli vakit geçirebiliyor. Sanal dünyayı kullanım alanına göre planlamak da artırılmış gerçeklik geliştiricilerinin görevi. İleride bu mesleği yapan kişilere yani artırılmış gerçeklik geliştiricisi kişilere oldukça ihtiyaç duyulacak.

7- Fiziksel Terapist

Gelişmiş ülkelerin çoğunda yaşlı nüfus diğer gelişmemiş ülkelere göre fazladır. Bunun nedeni tıp teknolojisinin de gelişmesiyle açıklanabilir. Tıbbın imkanları iyi olduğu için hastaların da gereksinimleri gideriliyor. Yaşlıların ağrıları zamanla daha da şiddetli olabiliyor. Bunu bir nebze hafifletmek için fiziksel terapistler yardımcı oluyor. Yaşlıların hareket etmelerini sağlayarak ağrılarını azaltıyorlar.

Peki sizce geleceğin meslekleri neler olacak? Günümüz meslekleri yok mu olacak? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Gelecekte Parlayacak 10 İlginç Meslek!haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Dünyanın En İyi Üniversitesine Nasıl Girilir? haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Yapay Zeka Mühendisliği Hakkında Merak Edilenler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatma Nur Doğan

Fatma Nur Doğan

Merhaba, ben Fatma Nur. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Yeni yolculuklara adım atmayı ve sürekli yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum. İçimizdeki ışığın yansımasını başkalarında gördükçe mutlu oluyorum. Hayal kurarak yaşamayı ve keşfetmeyi seviyorum. Hayallerle dolu yolculuğumda benimle beraber yeni ufuklara açılmak ve yenilikleri takip etmek isterseniz Moblobi.com da takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı