Linkedin’i Etkili Kullanmanın Yolları!

Linkedin platformu ne işe yarar? Nasıl daha etkili kullanabilirsiniz? Linkedin profili oluştururken nelere dikkat etmelisiniz? İpuçları, haberimizde...

Günümüzde sosyal ağlar dijitalin ve internetin vazgeçilmez parçası haline gelmiş durumdalar. İnternet ile geçirdiğimiz zamanın büyük bir kısmında çeşitli işlevleri olan farklı sosyal ağlarla ilgileniyoruz. Bu sosyal ağlar bazen müzik dinleme platformları, bazen fotoğraf paylaşma uygulamaları bazen ise video akış platformları olabiliyor. Son dönemlerin popüler uygulaması olan sıklıkla vakit geçirdiğimiz Linkedin ise diğer sosyal ağlardan çok farklı bir işleve sahip. Peki Linkedin nedir, nasıl daha etkili kullanılır? Linkedin profilinizde neler olmalıdır? İpuçları, haberimizde…

Linkedin ne işe yarar?

2002’de kurulan ve web sayfası 2003 yılında kullanıma açılan Linkedin, iş amaçlı geliştirilmiş bir platform. Platform, iş dünyasındaki bireylerin özellikle meslektaşlarıyla iletişim kurabilmelerini ve arkadaş edinebilmelerini sağlıyor.

Özellikle son dönemlerde internet ve teknoloji dünyasının içerisinde yaşamaya başladık. İnternetin hayatımızda bu kadar belirgin bir şekilde yer alması iş ve kariyer alanlarını da internete taşımaya devam ediyor. Artık iş başvurularımızı internet aracılığıyla yapabiliyor, iş ilanlarını inceleyebiliyor ve internet sayesinde iş bulabiliyoruz. Linkedin platformu da diğer birçok sosyal platformdan farklı olarak yalnızca iş ve kariyer alanlarında hizmet veriyor.

Linkedin platformunun en temel amacının dijital ortamda iş başvurularını yönetmek olduğunu söyleyebiliriz. Linkedin’de yer alan şirketlerin iş ilanlarını inceleyebilir, iş tanımlarına bakabilir ve bu ilanlara Linkedin üzerinden başvurabilirsiniz.

Ayrıca söz konusu platform insanların iş dünyası konusunda bilgi alışverişleri yapmalarını da sağlıyor. Kendi işini yönetenlerin işini başkalarına duyurabilmelerine imkan veriyor. Yani yaptıklarınızın reklamını yapabilmeniz için Linkedin oldukça işe yarar olabiliyor.

Linkedin nasıl daha etkili kullanılır?

Linkedin, üye işlemlerinin kolay şekilde gerçekleştiği bir platform. Bu platforma üye olabilmek için ihtiyaç duyacağınız tek şey bir e posta adresi diyebiliriz.

Üye işlemlerinizi gerçekleştirirken temel adımlardan sonra diğer önemli adım ise kendinizle ilgili bir CV oluşturmak. Bu aşamada CV’nizi doğru bir şekilde hazırladığınızdan emin olmanız gerekir. Kariyerinizi ve eğitim durumunuzu en iyi şekilde yansıtmalı, profesyonel işlerinizi doğru aktarmalısınız.

linkedin etkili kullanmanin yollari moblobi

Linkedin profilinizde neler olmalı?

  • Linkedin profilinizde olması gereken başlıca detaylar arasında: Eğitim bilgileriniz, iş deneyimleriniz, sertifikalarınız, projeleriniz, yetenekleriniz ve ilgi alanlarınız sayılabilir. Ancak bu detayların her birini iyi bir şekilde açıklamanız gerekir. Bu sayede kendinizi daha iyi ifade etmiş olur, insanlarla daha çabuk bağlantı kurar ve böylelikle hedeflerinize yükselmenizi hızlandırabilirsiniz.
  • Linkedin’de fotoğrafınızın yer alması da oldukça önemli bir detaydır. Böylelikle insanlarla daha samimi ilişkiler kurabilirsiniz. Ayrıca insanların sizinle bağlantı kurabilmeleri için iletişim bilgilerinize de Linkedin profilinizde yer verebilirsiniz.
  • Linkedin’i etkili kullanabilmek için elbette yapabileceğiniz bazı temel işlemler bulunuyor. Örneğin Linkedin profilinizde ilginç haberlere, makalelere ya da iş dünyasıyla ilgili ilgi çekici videolara ve fotoğraflara yer verebilirsiniz. Platformu bu şekilde kullanmanız bilinirliğinizi artıracaktır ve bağlantılarınızı çoğaltacaktır. Ayrıca bağlantı kurduğunuz kişilerin paylaşımlarını beğenebilir ve fikirlerinizi yorum olarak paylaşımlarının altına bırakabilirsiniz.
  • Linkedin’de etkili olabilmek için bir diğer önemli adım ise platformda düzenli bir şekilde yer almaktır. Platformu her hafta düzenli olarak kullanmanız, mesajlara zamanında yanıt vermeniz, bağlantı isteklerine dönmeniz ve güncel konulardan haberdar olmanız da etkili olmanın bir diğer koşuludur.

Bütün bunları yaparak iş dünyasında yer edinebilir, meslektaşlarınızla tanışabilir, hayallerinizi ve hedeflerinizi gerçekleştirmekte Linkedin’i önemli bir adım olarak kullanabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Linkedın Platformunda Nasıl İş Bulunur?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Linkedın Profilinizin Öne Çıkmasını Sağlayacak 5 Taktik! haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Linkedin’de Yakalanmadan Stalk Nasıl Yapılır? haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı