Whatsapp Mesajlarını Nasıl Şifreleyebilirsiniz?

Whatsapp kişisel mesajlarımızı paylaştığımız bir uygulama. Ancak Whatsapp mesajlarınızı şifrelemeniz mümkün. İpuçları, haberimizde...

Milyonlarca kişi çevrimiçi mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı kullanıyor. İnsanların pek çok özelini barından uygulama aslında kullanıcıları için bir sır kutusu. Bu gizliliği sağlamak için WhatsApp mesajlarınızı kilit altında almanız mümkün. Pratik ipuçları, haberimizde…

Whatsapp mesajlarınızı şifrelemek için yapmanız gerekenler:

Günümüzün en popüler çevrimiçi mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı her gün milyarlarca insan kullanıyor. Günlük konuşmalarımızın yanında kendimize sakladığımız bilgileri bile bu uygulama üzerinden dostlarımızla paylaşabiliyoruz. Durum böyleyken de popüler mesajlaşma uygulaması aslında kullanıcılarının kara kutusu oluyor. Dolayısıyla kimse buradaki özel bilgilerine erişilmesini istemiyor.

Kullanıcılarının hassasiyetini fark eden Apple ise kullanıcıların WhatsApp güvenliğini saplamak için bir süredir Touch ID ve Face ID şifreleme özelliklerini kullanıyor. Android’de herhangi bir başka uygulamaya ihtiyaç gereksinim hissetmeden kullanıcılarına şifreleme olanağı sunuyor.

1- iOS için WhatsApp şifreleme nasıl yapılır?

iOS işletim sistemlerinde aygıtın modeline bağlı olarak WhatsApp’taki mesajlarınızı şifreleyebilirsiniz. Yapmanız gerekenler ise adım adım şöyle:

 • WhatsApp uygulamasına girerek, sağ altta bulunan ‘Ayarlar’ seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekrandan ‘Hesaplar’ seçeneğine tıklayarak ‘gizliliğe’ erişebilirsiniz.
 • Ekran kilidine tıklayarak modelinize göre Touch ID veya Face ID kilit sistemini aktifleştirebilirsiniz.
 • Sizden kilit için zaman sınırı isteyecektir. Tercihinize göre zamanı ayarlayabilirsiniz.
 • Bu arada hemen belirtelim: Seçtiğiniz bu zaman kısıtlamasına göre WhatsApp uygulamasına girdiğinizde sizden şifre isteyecektir. Mesela “Anında” seçeneğini aktifleştirdiyseniz uygulamaya her girişinizde sizden şifre istenecektir.

2- Android için WhatsApp şifreleme nasıl yapılır?

Android içinde şifreleme sisteminin adımları iOS benzeri denebilir. Android cihazlarda Whatsapp mesajlarınızı nasıl şifreleyebilirsiniz, adım adım aktaralım:

 • Uygulamaya girerek “Ayarlar” kısmına giriş yapın.
 • Hesap sekmesine tıklayarak” Gizlilik”e erişin.
 • Ekranınızı aşağı kaydırarak “Parmak izi kilidi”ne tıklayın.
 • “Parmak iziyle aç”a tıklayarak özelliği aktifleştirin.
 • iOS işletim sisteminde mevcut olan zaman sınırlaması Android’lerde de mevcut. Tercihiniz doğrultusunda zaman sınırını ayarlayabilirsiniz.

Koyacağınız parmak izi kilidi ile telefonlarınız açık olsa bile mesajlarınıza kimse erişemeyecektir. Kullanıcılar için güvenli bir yöntem. Ayrıca WhatsApp’ı hatırlanması gereken herhangi bir kod istenmeden şifreleyeceğiniz için rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Peki siz Whatsapp mesajlarınızı şifreliyor musunuz? Sizce bu özellik gerekli mi? Yorum kısmından  görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • WhatsApp’ta Çevrimiçi Olduğunuzu Nasıl Gizleyebilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • 10 Gizli WhatsApp İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • WhatsApp’ta Silinen Fotoğrafları Geri Getirme İpuçları!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Nur Hayta

Nur Hayta

İstanbul Medipol Üniversitesi Reklamcılık 4. Sınıf öğrencisiyim. Merakımın getirdiği dürtü ile araştırmayı öğrenmeyi ilke edindim kendime. Sanat ve edebiyat ise hayatımın vazgeçilmezi. Hayatın tek bir işle uğraşmak için çok kısa olduğunu düşünüyorum ve yaşamımı olabildiğince keyifli çeşitli aktiviteler ile doldurmaya çalışıyorum. Moblobi.com da ki köşemi takip ederek teknoloji dünyasındaki gelişmeleri benimle beraber öğrenebilirsiniz. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/nur-hayta/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı