Termal Kamera Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Özellikle koronavirüs sürecinde daha sık karşılaştığımız termal kamera nedir, nerelerde kullanılıyor? İlginç detaylari haberimizde...

Dünyanın şu an yaşadığını en büyük sorunlardan biri olan koronavirüs salgını ile birlikte daha fazla karşılaşır olduğumuz termal kameralar; aslında pek çok farklı sektörde kullanılıyor. Kullanım alanı sektörlere göre oldukça farklılık gösteriyor. Peki termal kamera nedir, ne işe yarar? Nerelerde kullanılıyor? İlginç detaylar, haberimizde…

Termal kamera nedir?

Termal kameralar IR enerjiyi (ısıyı) algılayarak, ısıya göre oluşmuş renklerin ve şekillerin belirlendiği görüntüleme sistemi olarak tanımlanıyor. Bu kameralar ortam içinde ısının yayılımını incelemek ve gözlemlemek için kullanılıyor. Kızılötesi ışınım bölgesinde, termal kameralar ısıyı algılayabiliyor. Bundan dolayı termal kameralara kızılötesi kamera da deniliyor.

Termal kamera nasıl çalışır?

Farklı ısı yayılımlarının, farklı dalga boyutları vardır. Bu dalga boyu farklılıklarıyla ısı haritası görüntüsü oluşturulur. Isı değişim oranlarının hassasiyetine göre farklı alanlarda, farklı hassasiyette kameralar tercih edilir.

Dünyada her nesnenin belli bir ısısı vardır. Termal kameralar da -271 derecenin üstündeki her varlığı görüntüleyebilmektedir. Bir ortam içindeki farklı ısı değerleri o ortamın ısı haritasını çıkarmaya yarar. Yakın ısılara sahip nesnelerin bir arada olması termal kameranın nesne tespitini zorlaştırır. İnsan gözünün de aynı renk ortam ve nesneleri bir arada algılamakta zorlanmasına benzer.

Termal kamera nerelerde kullanılıyor?

İlk olarak askeri alanda kullanılan termal kameralar, daha sonra birçok farklı sektörde kendine yer buldu. Yayılımı öyle genişledi ki elimizdeki akıllı telefonlara yüklenen uygulamalara kadar indirgendi.

Termal kameralar, canlı varlık tespitindeki başarısından dolayı askeri alanda oldukça fazla kullanılıyor. Gece görüşü ve farklı askeri donanımlarda kullanılıyor. İlk çıkış yeri askeri alanda olsa da diğer alanlarda kullanımı oldukça fazla. Örneğin; sivil yaşamda; buhar, basınçlı gaz, sıcak su kaçaklarında, nem kontrolünde kullanılıyor. Sağlık alanında ise yüksek ateş semptomlu hastalıkların tespitinde kullanılıyor.

Covid 19‘un dünyayı etkisi altına almasıyla birlikte hayatımızın hemen hemen her yerinde termal kameralarla karşılaşmaya başladık. İnsan kalabalığının fazla olduğu yerlerde, hasta kişileri tespit etmede bize yardımcı oluyor. Özellikle kapalı ortamlarda hastalığın diğer kişilere bulaşma olasılığı fazla. Termal kameralar ateşi yüksek kimseleri tespit ederek, o kişinin ortamdan uzaklaştırılması ile birlikte hastalığı bulaştırma oranını düşürebiliyor.

Termal kamera, sanayi alanında da kullanılıyor. Örneğin; motor hasarlarının, aşırı ısınmış ve zarar görmüş parçaların tespitinde kullanılır. Hasar ve sorun tespitiyle sorun büyümeden çözülür.

Mühendislik alanında da oldukça fazla kullanılmaktadır. Elektrik sistemlerinde kullanımı bir arızanın büyüyerek bir probleme dönüşmesini engelliyor. Elektrik arızaları büyük problemlere yer açabiliyor. Ağır yaralanmalar ve yangınlara sebebiyet vererek can ve mal güvenliğini tehdit ediyor. Termal kameralar bu arızaların tespiti için önemli bir görev üstleniyor.

Genel anlamda kullanım alanlarını özetlemeye çalıştığımız termal kameralar bunlarla sınırlı değil elbette. Biz farkında olmasak da hemen hemen hayatımızın her alanında bize yardımcı oluyor. Peki siz termal kameralar ve kullanım alanları konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce başka hangi alanlarda kullanılabilir? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Gece Telefonla İyi Fotoğraf Çekmek için 10 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Bill Gates’e Göre Hayatımızı İyileştirecek 4 Yeni Teknoloji!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Dijital Para Hakkındaki Gerçekler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Seda Keskin

Seda Keskin

Dünyayı her saniye değiştiren teknolojiyi takip etmek dahi artık çok güç. Dünyanın bu hızlı değişimini takip etmeyi seviyorum. Yazarak, çizerek, okuyarak, izleyerek bunu gerçekleştirmeye çalışıyorum. Dijital dünyada kendimi geliştirmeye her zaman açığım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı