Göz Hastalıklarını Erken Teşhis Eden Mobil Uygulama!

Göz problemlerini 1 sene öncesinden teşhis eden uygulama geliştirildi. Göz hastalıkların erken teşhis eden ilginç uygulama, haberimizde...

Sağlık uygulamaları pek çok hastalığın erken teşhisinde büyük rol oynuyor. Bu uygulamalardan biri de göz hastalıkları konusunda erken teşhis sağlayabiliyor. İlginç uygulama, haberimizde…

Uygulama ile göz hastalıkları nasıl erken teşhis edilebilir?

Her hastalıkta olduğu gibi göz hastalıklarında da erken teşhis çok önemli. Fakat çoğu zaman kişiler tarafından önemsenmiyor. Yıllarca görme bozukluğu yaşayan fakat bunu fark etmeyen pek çok insan var. Bu durum sonrasında daha büyük göz hastalıklarına yol açabiliyor. Cradle isimli uygulama ile göz hastalıkları, göz bozukluğu ilerlemeden teşhis edilebiliyor. Uzmanlar uygulamayı çocuk göz sağlığı için geliştirmiş olsalar da yetişkinlerde bu uygulamayı kendi göz sağlığı kontrolleri için kullanabiliyor.

Android ve IOS cihazlarla uyumlu çalışan uygulama, beyaz ışıktan hareketle teşhis koyuyor. Flaş açıkken çektiğimiz fotoğraflarda gözlerimizde kırmızı daire beliriyor. Kırmızı daire uzmanlara göre gözünüz sağlıklı olduğu için çıkıyor. Gözleriniz sağlıklı değil ise beyaz yansımalar oluşuyor. Uygulamada ise Leukocoria (Lökokori) hastalığının erkenden teşhis edilebilmesi için makine öğrenme teknolojisinden yararlanılıyor. Bu arada bilmeyenler için hemen belirtelim: Leukocoria; göz retinasında oluşan beyaz yansımaların ismine deniyor.

Uygulamanın testleri yapılmış ve ilginç sonuçlar ortaya çıkmış. 40 çocukta yapılan testte, yaklaşık 53.000 fotoğraf kullanılmış. Göz bozukluğu olan 20 çocuktan 16’sının rahatsızlığı ise uygulama sayesinde doktor teşhisinden 1 yıl önce tespit etmiş.

Uzmanlar uygulamanın erken teşhis için kullanılması gerektiğini özellikle paylaşıyor. Bu kesin bir teşhis değil ve mutlaka doktorlara danışılması önemli. Bu noktada şu ayrıntıyı da sizlerle paylaşalım; uygulama henüz Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafınca onaylanmadı.

Cradle uygulaması aracılığıyla çocukların ve kendi gözünüzde bir rahatsızlık veya enfeksiyon olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz. Ancak devamı için bir uzman hekime başvurmanız gerektiğini de tekrardan belirtelim.

Peki siz görme bozukluğu yaşıyor musunuz? Sağlık uygulamalarının erken teşhiste başarılı olduğunu düşünüyor musunuz? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Görme Engellilere Baktığı Şeyi Tarif Eden Akıllı Gözlük!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Akıllı İşitme Cihazı Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Gözünüzdeki Lensler “Zoom” Yapacak!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Nur Hayta

Nur Hayta

İstanbul Medipol Üniversitesi Reklamcılık 4. Sınıf öğrencisiyim. Merakımın getirdiği dürtü ile araştırmayı öğrenmeyi ilke edindim kendime. Sanat ve edebiyat ise hayatımın vazgeçilmezi. Hayatın tek bir işle uğraşmak için çok kısa olduğunu düşünüyorum ve yaşamımı olabildiğince keyifli çeşitli aktiviteler ile doldurmaya çalışıyorum. Moblobi.com da ki köşemi takip ederek teknoloji dünyasındaki gelişmeleri benimle beraber öğrenebilirsiniz. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/nur-hayta/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı