Görme Engellilere Baktığı Şeyi Tarif Eden Akıllı Gözlük!

Teknoloji takip edemediğimiz bir hızla değişiyor ve her geçen gün farklı bir teknolojik ürünle karşılaşıyoruz. Her çıkan teknolojik ürün bir ihtiyaca cevap niteliğinde. Bu doğrultuda gündelik yaşamda çeşitli zorluklarla karşılaşan görme engelliler için akıllı gözlük üretildi. Görme engellilerin yaşamını kolaylaştırma yolunda büyük bir adım olan bu gözlüğün adı Aira. İşte son birkaç yıldır adından söz ettiren Aira ile ilgili detaylar..

Görme engelliler için üretilen akıllı gözlük Aira nedir?

Görme engelliler için üretilen Aira,kameralı ve mikrofonlu bir akıllı gözlük sistemi. Kamera gözlüğün merkezinde bulunuyor ve 120 derecelik geniş açıyla etrafı görebiliyor. Kamera sayesinde canlı görüntü akışı sağlanıyor. Kameranın görüntü kalitesi ise küçük ayrıntıları yakalayacak kadar net.

Söz konusu gözlük evde, okulda, işte, sosyal yaşamda görme engellilerin daha rahat hareket edebilmesini,daha aktif olmasını sağlıyor. Markette,mağazada aranan ürünün bulunması konusunda yardımcı oluyor.

Görme engelliler için yapılan sarı çizgilerin işgali, yolun ortasında bulunan tabelalar ve elektrik direkleri gibi pek çok sorun sebebiyle görme engelliler günlük yaşamlarında ulaşım konusunda sıkıntılar yaşıyorlar. Aira adı verilen bu akıllı gözlük aslında bu anlamda görme engellilerin hayatını değiştirerek; aslında bir nevi navigasyon aracı gibi hizmet veriyor.

Akıllı gözlük Aira nasıl kullanılıyor?

Aira’nın kullanımı ise oldukça basit. Gözlükte bulunan düğmeye bir kez dokunuyorsunuz ve gözlüğün kamerası görsel bilgi almak için etkin hale geliyor. Sonrasında ise Aira ajanları adıyla hizmet veren kişiler, engelli bireyin gördüğü her şeyi anlık olarak görebilmeye başlıyor. Hizmet etkin hale geldiği an gözlüğü kullanan kişinin lokasyon bilgisine de ulaşılabiliyor.

Profesyonel yardım sağlayacak olan ve Aira ajanları adı verilen bu kişiler görme engelli bireyi ulaşmak isteği yere sağa dön, sola dön gibi işitsel talimatlarla daha kısa sürede güvenilir bir şekilde gitmek istedikleri yere ulaştırıyor. Bu sayede görme engelliler de gündelik aktivitelerini daha az zorlanarak sürdürmüş oluyor.

Gözlüğü kullanan kişi istediğinde mikrofunu da kullanıp daha etkili iletişim kurma imkanına da sahip. Ayrıca hizmet sadece gözlüğün kamerasıyla değil akıllı telefonların kamerasıyla da kullanıma açık.

Hizmetten yararlanmak için zamansal bir sınırlama yok, 7/24 kullanılabiliyor. Her an ulaşılabilir olması bu akıllı gözlüğün tercih edimesini arttıran ayrı bir faktör.

Sistem akıllı telefonlarda bulunan uygulamayı kullanıyor ancak söz konusu uygulama Google Play Store’dan indirebileceğimiz bir uygulama değil. Amerika’da, Kanada’da, Avustralya’da kullanılan mevcut sistemin ücretleri ise biraz fazla. Hem bu akıllı gözlük için para ödeniyor; hem de hizmet dakika olarak ücretlendiriliyor. Aylık yararlanmak isteyenler için 100 dakikalık kullanımın ücreti 89 dolar. Elbette ücretler devamlı böyle kalmayacaktır. Zamanla gözlüğün kullanımı artacak ve ücretler düşecektir diye tahmin ediyoruz.

Peki yapay zeka Aira adı verilen bu akıllı gözlüğü kullananlar için nasıl bir fayda sağlıyor olacak? Peki bu akıllı gözlük nasıl görünüyor, nasıl kullanılıyor? Video ve detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı