Akıllı Ampuller Gerçekten Tasarruflu Mu?

Akıllı ampul nedir? Akıllı ampullerin evlerde kullanılan ışıklardan farkları neler? Akıllı ampullerin ilginç özellikleri, haberimizde...

Akıllı evlerdeki en önemli tamamlayıcı eşyalardan biri de akıllı ampuller. Halihazırda kullandığımız ışıkların yerini alan akıllı ampullerin pek çok seçeneğini görmek de mümkün. Akıllı telefonlar üzerinden kontrol edebildiğimiz akıllı ampuller, mevcut ampullere göre epey tasarruf sağlıyor. Peki akıllı ampul nedir ve normal ışıklardan ne farkı var? İlginç detaylar, haberimizde…

Akıllı ampul nedir?

Etrafımızda gördüğümüz çoğu nesnenin akıllı olanı da çıktı. Ampullerin de bu sıfatı kazanması çok zor olmadı. Özellikle akıllı evlerde kullanılan bu yeni teknolojik ampuller, telefonlarınızla bağlantılı bir şekilde çalışıyor. Kullanıcılar, akıllı telefonlarına mobil uygulamasını indirerek akıllı ampulleri kendilerine göre düzenleyebiliyorlar.

akilli ampul moblobi

Işığın parlaklığını veya rengini beğenmediklerinde ortama göre uygulama üzerinden ayarlama yapabilmek mümkün. Akıllı ışıkları bulunduğunuz ortama göre ayarlayabiliyorsunuz. Mesela bu akıllı ışıklardan 8.500K gibi sert ışıkları ders çalışırken ve ofis tarzı yerlerde çalışırken uyanık kalmak için kullanabilirsiniz. 2.500K gibi düşük olan ışıklar ise rahatlama ortamı sağlayabiliyor. Evinizde akıllı ışık kullanırken Google Asistan‘a bağlayıp, sesinizle komut verebiliyorsunuz.

Akıllı ampulleri mobil uygulaması üzerinden takip ederek, evde kapatmayı unuttuğunuz lambaları uzaktan da kapatabilirsiniz. Bu özellik sayesinde enerji maliyetlerinden tasarruf yapabilirsiniz. Bazı ampuller coğrafi çit özelliğine sahip olup, akıllı telefonunuzdaki GPS ile birlikte çalışır. Yer olarak belirli bir noktaya geldiğinizde ışıkları otomatik olarak açıp kapatabilirsiniz.

Akıllı ampul bu özellikleri sayesinde manuel ışıklara göre daha az enerji harcıyor. Ayrıca, akıllı ampul daha uzun ömürlü bir kullanım sunuyor. Bu ampullerin bazıları pil ille bazıları ise prize takılarak çalışıyor. Bu arada merak edenler için hemen belirtelim: Piyasadaki akıllı ampul fiyatları ise yaklaşık 9 -750 TL arasında değişiyor.

Peki siz akıllı ampul kullanıyor musunuz? Akıllı lamba hakkındaki düşünceleriniz neler? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Akıllı Priz Hakkında Bilinmeyenler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • İhtiyacınız Olabilecek 10 İlginç Akıllı Ev Aleti!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Akıllı Ev Hakkında 20 İlginç Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Zeynep Okumuş

Zeynep Okumuş

İstanbul Gelişim Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 3. Sınıf öğrencisiyim. Hızla ilerleyen teknolojiyi yakından takip etmek için Moblobi.com da “Zeynep Okumuş’un Dijital Dünyası” köşemİ takip edebilirsiniz. Instagram: @zynpokumus21 Moblobi: https://moblobi.com/author/zeynep-okumus/ E-posta: zeynepokumus3421@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı