Akıllı Prizlerin Sahip Olduğu 5 İlginç Özellik!

Akıllı priz, evlerimizdeki cihazların uzaktan kontol edilebilmesini sağlıyor. Akıllı prizler ve sahip oldukları 5 ilginç özellik, haberimizde...

Akıllı priz sayesinde, çekmeyi unuttuğumuz fişler kontrol altında oluyor ve uzaktan bu prizlere bağlanan cihazların kontrolleri sağlanabiliyor. Akıllı prizlere, Wi-Fi üzerinden bağlanılıyor. Ayrıca telefonunuz ve tabletinize indirdiğiniz uygulamayla prizin durumunu kontrol etme imkanı sağlıyor. Örneğin telefonunuzu akıllı prizde şarj ederken eğer yüzde 100 dolduysa fişi çekmeden, uygulamadan prizin bağlantısını kesebilirsiniz. Akıllı prizler ve sahip oldukları 5 ilginç özellik, haberimizde…

İlginç Özellikleri Olan 5 Akıllı Priz:

1- Zaman planlama

TP-LINK HS110 akıllı priz, zaman planlama özelliğine sahip. Gece vakti bağlı olduğu bütün güç ünitelerini otomatik olarak kapatıyor, sabah olduğunda aktif hale getiriyor. Ayrıca zaman içinde ne kadar güç harcadığını hesaplayabilen analiz bilgileri de bulunuyor. Ses asistanı Amazon Echo ile kullanıcılara sesli kontrol imkanı sunuyor. Fiyatı ise 160 TL civarında.

2- Hırsızlara karşı koruma

BROADLINK Sp-Mini akıllı prizle istediğiniz cihazı istediğiniz saatte açıp kapatabilme özelliği bulunuyor. Bu priz hırsızlara karşı korumada da yardımcı olur. Örneğin evde değilsiniz ve ışıklarınız kapalı; gece saatlerinde hırsız eve girmesin diye dışarıdan akıllı prize bağlı lambayı çalıştırarak evinizi güvence altına almayı sağlayabiliyorsunuz. Fiyatı ise yaklaşık 130 TL.

akilli priz sahip ozellik moblobi

3- Lambaları kablosuz açıp-kapama

Ikea akıllı priz ile lambaları kablosuz olarak açıp kapatabiliyor. Bu prizin,’trådfri’ adında priz kontrolü ünitesi var. Bu ünite ile 10 tane lambayı diğer küçük cihazlarla birlikte çalıştırabilmek için Trådfri ağ geçidine bağlanması gerekiyor. Hepsini aynı anda açıp kapatacak şekilde zaman ayarı mevcut. Maksimum gücü 3580 W. Fiyatı ise 140 TL civarında.

4- Telefonu otomatik şarj etme

Xiaomi’nin akıllı prizi ’Mi’ ile Wi-Fi sayesinde uzaktan bağlanma özelliğiyle kolay bir şekilde kullanabilme imkanı sunuyor. Zaman ayarlı çalışıyor, zaman programlama işini kullanıcıların tercihine bırakıyor. Bu akıllı prizin bir de USB girişi var. Başka bir adaptöre gereksinim duymadan telefonunuzu şarj edebiliyor. Hatta tamamen dolduğunda otomatik olarak telefonunuzu şarj etme işlemini durdurabiliyor. Bu akıllı prizin fiyatı ise yaklaşık 130 TL.

5- Belkin WeMo Switch Akıllı Priz

Belkin’in akıllı prizi ‘WeMo’, Apple ve Android cihazlarını kolayca çalıştırıyor. Wi-Fi ile akıllı prizi her yerden açılıp kapatılabiliyor. Amazon Alexa veya Google Assistant gibi ses kontrolleriyle kahve makinesini, ısıtıcıyı, lambaları, televizyonu akıllı prize bağlı olan tüm cihazları tek bir yerden kontrol etme imkanı sağlıyor. Bunları yapmak için sadece Wi-Fİ’ye bağlanmak gerekiyor. Sözkonusu wifi priz yaklaşık 120 TL civarında.

Peki siz akıllı priz kullanıyor musunuz? Sizce akıllı prizlerin sahip olduğu diğer ilginç özellikler neler? Akıllı priz fiyatları konusunda ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Akıllı Priz Hakkında Bilinmeyenler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Akıllı Ev Hakkında 20 İlginç Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • İhtiyacınız Olabilecek 10 İlginç Akıllı Ev Aleti!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Emre Ünaldı

Emre Ünaldı

İstanbul Kültür Üniversitesi Reklamcılık bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. E-ticaret, sosyal medya ile yakından ilgileniyorum. Sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı