Android Telefonlarda Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır? - Moblobi.com
Mobil

Android Telefonlarda Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Android cihazlarda yer alan özellik sayesinde pil sorunu çözülebiliyor. Android telefon kullanıcılarının şarj sorunu çözmesi için ipuçları, haberimizde...


Akıllı telefonlardaki pil sorununı pek çoğumuz çoğu kez yaşıyoruz. Hemen her işi telefonumuzdan hallettiğimiz için cihazlarımızın şarjı çabucak bitiyor. Ve sık sık telefonumuzu şarja takmak zorunda kalıyoruz. Android cihazlarda bu sorunun bir çözümü bulunuyor. Android telefon kullanıcılarının bu sorunun çözmeleri için pratik ipuçları, haberimizde…

Android telefon kullanıcıları pil tasarrufu nasıl yapabilirler?

Akıllı telefonların şarjları çabucak bitiyor. Kullanıcılar priz bulamama problemini yaşamamak için yanlarında powerbank taşıyorlar. Fakat bu yöntem de kurtarıcı olmayabiliyor. Android telefon kullanıcıları cihazlarında pil tasarrufunu etkinleştirerek, bu sorunu çözebiliyorlar. Bu özelliğe Doze Mode adı veriliyor.

Doze Mode, Android 6.0 cihazlarda tanıtılarak karşımıza çıkmıştı. Bu mod telefonunuzda yer alan uygulamaların telefonunuzu kullanmadığınız zaman şarjınızı tüketmesini engelliyor. Bu modu kullanmak için yapmanız gereken hiçbir şey bulunmuyor. Telefonunuzu fişten çektikten veya telefon uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra otomatik bir şekilde devreye giriyor. Doze Mode devreye girdikten sonra ise telefonunuzda bulunan bazı uygulamaların erişimi engelleniyor. Bu alanda uygulamaların güncellemeleri, ağ erişimleri durduruluyor. Daha doğrusu telefonunuz uykuya yatıyor.

Doze Mode özelliğinin kullanılmamasını istediğiniz uygulamalar olabilir. Telefonunuzdan “Ayarlar” bölümüne girerek, bunu ayarlayabilirsiniz. Bunun için adım adım yapmanız gerekenler şöyle:

  • “Uygulamalar” kısmında yer alan “bildirimler” seçeneğine tıklayın
  • Aşağı doğru inin.
  • “Gelişmiş” kısmından “özel uygulama erişimi”ni seçtikten sonra “pil optimizasyonu”na tıklayın.
  • Karşınıza Doze Mode ile optimize edilmemiş tüm uygulamaların listesi çıkacak.
  • Üst tarafta yer alan “iyileştirilmemiş” düğmesine basın ve tüm uygulamaları işaretleyin.

Bunu yaptığınızda tüm uygulamaları seçmiş olacaksınız. Böylece pil tasarrufu yapılmış olacak. Eğer bu özellikten faydalanmasını istemediğiniz uygulama var ise uygulamaya dokunarak, devre dışı bırakabilirsiniz.

Hemen şunu da belirtelim; Uygulamalara gün içerisinde çok defa girip çıkıyoruz. Ama arka plandan bunları kaldırmayı unutuyoruz. Bunları arka plandan kaldırmadığımız zaman çalışmaya devam ediyor ve telefonunuzun pilinin çabucak bitmesine sebep oluyor.

Peki siz cihazınıda pil sorunu yaşıyor musunuz? Cihazınızda pil tasarrufu yapmak için hangi önlemleri alıyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Android Telefonunuzda Olması Gereken Uygulamalar!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Telefon Şarj Kablosunun Kopmasını Nasıl Engellersiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Android Kullananlar İçin En İyi 10 Müzik Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı