Youtube VR Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Youtube'un sanal gerçeklik uygulaması olan Youtube VR nedir? Youtube VR uygulaması 3 adımda nasıl kullanılır? Haberimizde...

Milyonlarca kullanıcısı bulunan video izleme ve paylaşma platformu olan Youtube, kullanıcıları yalnızca çeşitli video türleriyle buluşturmuyor. Popüler platformun kullanıcıları için sunduğu önemli hizmetler arasında sanal gerçeklik uygulaması olan Youtube VR uygulaması da yer alıyor. Peki Youtube VR nedir ve nasıl kullanabilirsiniz? İpuçları, haberimizde…

Sanal gerçeklik uygulaması ne işe yarar?

Son dönemlerin önemli teknolojik gelişmelerinden biri olanVR yani sanal gerçeklik teknolojisi; gerçek ve hayali birleştirerek, bilgisayar kaynaklı 3 boyutlu bir ortam oluşturuyor. Özel gözlükler, kask gibi çeşitli aparatlar kullanılarak deneyimleniyor. Bu deneyimi yaşayan kişilerin gerçek ile bağlantısını kopararak, sanal ortamlara dahil olmalarını sağlıyor.

Söz konusu teknoloji özellikle de oyun ve eğlence sektörlerinde sıklıkla görülüyor. Son dönemlerde sanal gerçeklik deneyimlerinden sık sık bahsedilse de bu deneyim henüz herkes için erişilebilir ve kullanılabilir durumda değil. Ancak teknoloji şirketleri söz konusu eşsiz deneyimi herkes için deneyimlenebilir kılmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyorlar.

Youtube VR yani sanal gerçeklik hizmetleri neler?

Sanal gerçeklik deneyimini kullanıcılarla buluşturmak için çalışan platformlardan biri de Youtube. Youtube’un VR uygulaması 2016 yılının sonlarında piyasaya sürülmüş. Söz konusu uygulamada kullanıcılar iki farklı hizmeti deneyimleyebiliyor. Bunlardan biri 360 derece videoları, diğeri ise sanal gerçeklik içerikleri. Bu iki hizmeti birbirinden ayıran şey ise deneyimlemek için bir cihaza ihtiyaç duyulup duyulmadığı…

1- 360 derece videoları:

360 derece videoları izlemek için gözlük gibi aparatlara ihtiyaç duyulmaz. Bu videoların izlenebilmesi için mobil cihaz veya masaüstü bilgisayar yeterlidir. Youtube VR uygulaması ile izleyebileceğiniz bu video türünde yalnızca birkaç hareket ile videoyu bütün yönleriyle görebilirsiniz. Söz konusu videoları mobil cihazınız üzerinden izliyorsanız yalnızca parmakla sürükleyerek farklı açılara ulaşmanız mümkün olacaktır.

2- Sanal gerçeklik içerikleri:

Youtube VR uygulaması aracılığıyla deneyimleyebileceğiniz bir diğer hizmet de sanal gerçeklik içerikleri… Bu hizmeti deneyimleyebilmek için gözlük, kask gibi aparatlara ihtiyaç var. Ayrıca bu içeriklerdeki videoları 360 derecelik açıyla inceleyebilmeniz de mümkün. Sanal gerçeklik içeriklerini deneyimlemek için kullanabileceğiniz cihazlardan biri de Google Cardboard gözlükleri. Söz konusu uygulamada yüzlerce sanal gerçekli içeriği bulunduğunu da paylaşalım.

Youtube VR uygulamasında deneyimlerinizi kolaylaştırmak için geliştirilmiş çeşitli özellikler de var. Uygulama üzerinden video izlerken ses seviyesini ayarlamak, alt yazıyı kapatmak ve açmak, video kalitesini belirlemek, istenilen ortamı seçmek, derinliği ve mesafeyi ayarlamak,sesli komutlarla içerikleri inceleyebilmek, tiyatro modu yardımıyla büyük ekrandan videoları izlemek gibi özelliklerden de faydalanabilirsiniz.

Youtube VR uygulaması 3 adımda nasıl kullanılır?

Youtube VR uygulamasını kullanmak oldukça basit. Nasıl kullanabileceğinizi adım adım aktaralım:

1- Giriş yapın:

Kullandığınız birden fazla Google hesabı varsa Youtube ile kullandığınız hesabı seçmelisiniz. Hesabınızı seçtikten sonra oturum açabilirsiniz. Alacağınız etkileşim koduyla birlikte Youtube VR uygulamasını mobil cihazınızdan veya bilgisayarınızdan kullanmaya başlayabilirsiniz.

2- Videoları inceleyin:

Ana ekran üzerinden veya oynatma listeleri aracılığıyla çeşitli kategorilerdeki videolara ulaşabilirsiniz. Ayrıca ana ekrana gitmek için oyun kumandanızda yer alan “uygulama” düğmesine basmanız yeterli olacaktır.

3- Videoları arayın:

Aradığınız video türüne daha kolay ulaşmak istiyorsanız istediğiniz gibi arama yaparak seçeneklerinizi sınırlayabilirsiniz. Bunun için 360 dereceli videolar, 3D, canlı gibi kavramları kullanabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz videoya ulaşmak için klavye aramasının yanı sıra sesli komut özelliğini de kullanabilirsiniz

Söz konusu uygulama, Kanada, Almanya, İngiltere ve ABD’de ücretsiz bir şekilde kullanılabilir durumdadır. Şu an için ülkemizde kullanılmasa da ilerleyen dönemlerde bu uygulamanın ülkemize de gelmesi bekleniyor.

Peki siz sanal gerçeklik deneyimlediniz mi? Youtube VR uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Sanal Gerçeklik Gözlüğü Beyni Nasıl Kandırıyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Youtube Videoları Arka Planda Nasıl Çalışır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • En İyi 5 Artırılmış Gerçeklik Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı