Önümüzdeki 5 Yılda Robotlar Ne Yapacak?

Robotlar hayatımızdaki yerini arttırmaya başladı. Peki uzmanlar önümüzdeki 5 yıl içerisinde neler olacağını öngörüyor? İlginç detaylar, haberimizde...

Yaşanan teknoloji devrimi ile insanların yerini birçok alanda robotlar almaya başladı. Uzmanlar da önümüzdeki 5 yıl içerisinde robotların hayatımızda birçok farklı rolü üstelenebileceği görüşünde birleşiyor. Peki 5 yıl içerisinde neler olacak? İlginç detaylar, haberimizde…

Endüstri 4.0 devrimi, üretimde yüksek teknoloji kullanımı ile gelecekte kullanılacak robotik sistemleri öngörüyor. Üretimde kullanılacak yüksek teknoloji ile insan emeğine ihtiyaç azalması ve hatta ütopik bir senaryo gibi dursa da bazı durumlarda insanların yerini robotların alması planlanıyor. Böylelikle üretim hızında artış yaşanması ve üretimde yaşanan hataların minimuma indirilmesi hedefleniyor.

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde robotların hayatımıza çok daha fazla dahil olacağı öngörülüyor. Bu endüstriye ciddi yatırımlar yapılmaya devam ediliyor. Geçmişten bu yana yapılan çalışmalarla yapay zeka programlarında hata payının yüzde 2’lere kadar gerilediği de biliniyor.

Robotlar gelecekte neler yapacak?

Gartner’ın yaptığı çalışmaya göre robotların 5 yıl sonra yapacağı şeylerden bazıları şöyle.

  1. Hali hazırda birçok sektörde kullanılan yapay zekalı chatbotları müşteri hizmetleri konusunda daha geniş bir alanda hizmet verecek.
  2. Tıp sektöründe özellikle ameliyatlarda akıllı robotların kullanımı artacak.
  3. Tarım ve inşaat sektöründe drone kullanımı yaygınlaşacak.

Oxford Economy‘nin yaptığı bir başka çalışmaya göre ise robotlar 2030 yılına kadar 30 milyon insanın işini elinden alacak. Free Agent tarafından yayınlanan farklı bir çalışmada ise İngiltere’deki muhasebecilerin yüzde 96’sının önümüzdeki 5 yıl içinde robotların işlerini alacağını düşündüğünü söylüyor.

Yapay zeka alanında yapılan çalışmalar ile geleceğe dair tüm öngörüler birçok sektörde robotların insan emeğinin yerini alacağı yönünde. Bilgisayarlaşmanın üst düzeye çıkarılmasıyla bazı meslek grupları gelecekte yok olacak. Niteliksiz iş gücü yerine program yazabilen bilgisayar bilimcilerine, yapay zekalı robotları yapabilen ve kullanılabilen insanlara ihtiyaç artacak.

Bu ihtiyaçlar doğrultusunda ülkelerin izleyeceği politikalar, gelecekte bu endüstri devrimine ne kadar ayak uydurabileceği konusunda oldukça büyük bir önem taşıyor. Program yazabilen insanlar yetiştirmek, eğitim politikalarında gidilecek değişimler ve yapay zekaya yapılacak yatırımların artışı devletlere gelecekte büyük kazançlar sağlayacak.

Görünen o ki önümüzdeki 5 yıl gibi kısa bir zaman içinde insansı robotlar kaçınılmaz bir şekilde hayatlarımızda yer edinecek. Bilim ve yüksek teknoloji ışığında yaşanacak tüm bu değişimlere şahitlik etmek oldukça merak uyandırıcı ve heyecan verici duruyor.

Peki siz robotların önümüzdeki 5 yıl içerisinde neler yapabileceğini düşünüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Robotlar İnsanların Ölüm Kararını Verebilir!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Canlı Mini Robotlar Hayatımıza Giriyor!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Teknoloji Devleri Katil Robotlar Üzerine Çalışıyor!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Esmanur Yaşar

Esmanur Yaşar

Merhaba ,Ben Esmanur.İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 2.Sınıf Öğrencisiyim. Kendimi hayallerini bulutlara nakışlamış bir deli olarak tanımlıyorum. Python öğreniyorum ve ekonomiyi yakından takip ediyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esmanur-yasar/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı