Teknoloji Devleri Katil Robotlar Üzerine Çalışıyor!

Teknoloji devi şirketler şimdi de katil robotlar üretmeye başlayabilir. Peki bu robotlar ne işe yarayacak, neler yapabilecek? İlginç detaylar, haberimizde...

Günümüzde yapay zeka ve robot teknolojilerinin de hızla geliştiğini ve teknoloji çağının ilgi odağı haline geldiğini görüyoruz. Teknoloji devlerinden Amazon, Microsoft ve Intel gibi şirketler başta olmak üzere birçok büyük şirket robotlar üzerinde çalışmalar geliştiriliyor. Bunlar arasında insana gerek kalmadan, saldırı yapabilen katil robotlar dahi söz konusu. Peki katil robot neler yapabiliyor? Teknoloji şirketlerinin çalışmalarının bu katil robotlar üzerinde yoğunlaşmasının sebebi ne? İlginç detaylar, haberimizde…

Robotlar neden ilgi odağı?

Yayımlanan Agence France-Press’in raporunda silahların tehlike dereceleri ile oluşturduğu kaygılar yer alıyor. Raporda yer alan verilere göre silah üretiminin oluşturduğu kaygı düzeyi saptanıyor. Sonucuna bakıldığında ise uluslararası arenada Amazon ve Microsoft yüksek kaygı düzeyinde yer alan şirketler arasında yer alıyor. Yüksek kaygıdan kurtulmak amacıyla; Amazon, Microsoft ve Intel basta olmak üzere teknoloji şirketleri yapay zeka çalışmalarına başlıyor.

Katil robotlar neler yapabilecek?

Katil robotlar şirketlerin gücünü etkileyeceği için oldukça ilgi görüyor. Robotların özellikleri savunma alanında köklü değişimlerin olacağına da işaret. Robotların, insansı robot teknolojileri ile, insanlar gibi görünüp; tıpkı insanlar gibi kendi kararlarını vermesi üzerine çalışılıyor. Kendi karar veren ve insana ihtiyaç duymayan katil robotların ortaya çıkışı çok yakın görünüyor.

Katil robotlar, kendi kendine karar verecek şekilde programlanıyor. Bu yapay zekalı robot, insana gerek kalmadan saldırı da yapılabiliyor olacak. Hatta tank, denizaltı ve savaş uçağı dahi kullanabilecek. Şirketler için robotların bu kullanım alanının genişletilmesi de elbette ki önemli ölçütlerden biri.

Teknoloji şirketleri, akıllı robotlar ile silah üretiminde insan gücünü azaltılmak istiyor. Katil robotların hedefi otomatik olarak vurabilmeleri sayesinde; insana karşı duyulan gereksinim de böylece azalıyor. Hedefin robotların aracılığı ile vurulduğu İsrail örneği de mevcut. Israil yapımı olan Harpy adlı drone’un sistemi; saldırılarda insanların yaşamını kendi karar mekanizması ile etkileyebiliyor. İsrail örneğinde görüldüğü gibi kendi kendine karar verebilen yapay zeka ile saldırı yapılabiliyor.

Günümüz şirketleri de hedefini kendi seçebilen robotları üreterek teknolojiyi geliştirmeyi hedefliyor. Katil robotlarda yapay zekanın farklı boyutlarını da görebiliyoruz. Teknoloji şirketleri bu robotlarla birlikte, değişimi ve gelişimi hedefliyor. Çağın öncüsü olarak gelişim göstermek teknoloji şirketleri için önem arz ediyor.

Peki siz katil robotların hakkında ne düşünüyorsunuz? Katil robotları tehlikeli buluyor musunuz? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Görünüşü İnsana En Çok Benzeyen 5 İnsansı Robot!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Robotlar Dondurma Servisi Yapmaya Başladı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Robotlar İnsanların Ölüm Kararını Verebilir!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatma Nur Doğan

Fatma Nur Doğan

Merhaba, ben Fatma Nur. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Yeni yolculuklara adım atmayı ve sürekli yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum. İçimizdeki ışığın yansımasını başkalarında gördükçe mutlu oluyorum. Hayal kurarak yaşamayı ve keşfetmeyi seviyorum. Hayallerle dolu yolculuğumda benimle beraber yeni ufuklara açılmak ve yenilikleri takip etmek isterseniz Moblobi.com da takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı