Görme Engelliler İçin Akıllı Baston!

Teknolojinin toplum yararı için kullanıldığı alanlar da var. Bunlardan biri de görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak akıllı baston. Haberimizde...

Akıllı teknolojiler, günümüz teknoloji dünyasında en çok karşımıza çıkan teknoloji türlerinden. Bu “akıllı” kelimesi ne zaman hayatımıza girdi tam olarak bilinmez ama artık ev bile alırken akıllı olup olmadığına bakıyoruz. Akıllı araba sistemleri, güvenlik sistemleri, telefonlar, saatler, bileklikler… Normal bir günde karşınıza çıkabilecek herşeyin bir “akıllı” versiyonu var artık. Elbette, bu artık standart haline gelen teknolojinin toplum yararı için kullanıldığı alanlar da var. Bunlardan biri de görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak akıllı baston. Haberimizde…

Akıllı baston hangi özelliklere sahip?

WeWalk, görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak için tasarlanan akıllı bir baston. Öncelikli olarak da üç temel özelliğiyle karşımıza çıkıyor.

1- Bu özelliklerden birincisi, sensörleri sayesinde engelleri kolaylıkla algılayabilmesi ve kullanıcıyı uyarması. Göğüs ve baş hizasındaki (normal bir bastonun kontrol ettiği hizanın üstündeki) olası engelleri kolaylıkla algılıyor ve anlık olarak kullanıcıya uyarıda bulunuyor.

2- İkinci önemli özelliği ise akıllı telefona entegre bir şekilde çalışan akıllı bastonun bu bağlantı sayesinde konum gibi bilgilere kolaylıkla ulaşabilmesi.

3- Sıralayacağımız üçüncü önemli özelliği de uygulamalarla olan entegre kullanımı diyebiliriz. Google Maps gibi birçok mobil uygulamaya entegre bir şekilde çalışan WeWalk, bu uygulamalarla birlikte hızla gelişim gösteriyor.

Akıllı baston nasıl kullanılıyor?

Akıllı bastonun geliştirilme sürecinde, girişimcilerin en çok yoğunlaştığı alanlardan biri elbette kullanışlılık. Bu kullanışlılığı sağlamak için uzun süreli bir şarj ömrüne sahip olunması gerektiğini düşünen geliştiriciler, güçlü ve yeniden şarj edilebilir bir batarya kullanmayı tercih etmişler. Ayrıca, USB bağlantısı sayesinde de oldukça kolay ve hızlı bir şekilde şarj edilebiliyor.

Bluetooth bağlantısı ile birlikte mobil cihazınızla akıllı baston arasındaki bağlantıyı sağlamanız gerekiyor. Böylece WeWalk’u kendi kullanım şeklinize göre kişiselleştirmeniz de mümkün olabiliyor. Mobil uygulama üzerinden ultrasonik sensör, touch pad, titreşim motorları gibi özellikleri dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

Amazon’un sesli asistanı Alexa’yla da entegre bir şekilde gelen WeWalk’u sesli komutlar ile de kolaylıkla kontrol edebiliyorsunuz. Akıllı baston, şuan için sadece İngilizce komutları algılasa da Türkçe komutların da yakın zamanda algılanabilir hale geleceği söyleniyor. Ayrıca, taksi ve toplu taşıma uygulamaları gibi birçok uygulamanın da yakın bir zaman diliminde WeWalk ile entegre bir hale getirilmesi amaçlanıyor.

Engel algılama modu ve entegrasyon sistemleriyle gelişmeye devam eden WeWalk, şimdiden dünya çapında kendinden söz ettirmeye başlamış durumda. Yaklaşık 2.000 TL’lik bir fiyat etiketi bulunan akıllı bastonun gelişmeye devam ettiği sürece daha da çok ses getireceği ise aşikar. Ayrıca bir Türk girişimcinin aklından çıkan bir proje olması da elbette gurur verici.

Sizin akıllı teknolojiler konusundaki görüşleriniz neler? Engelli bireylere yönelik yapılan başka hangi teknolojileri biliyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Göz Hastalıklarını Erken Teşhis Eden Mobil Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Akıllı İşitme Cihazı Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Güneş Kremi Süren Akıllı Kabin Sahillerde Olacak!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Hüseyin Emre Almaz

Hüseyin Emre Almaz

MEF Üniversitesi, İşletme bölümü öğrencisi. Aynı zamanında vokalistlik ve öykü yazarlığı yapmaya çalışıyor. Kısacası, beyaz yaka olmamak için elinden geleni yapan nevi şahsına münhasır biri. Moblobi.com’da da dijital dünyayla ilgili bildiği şeyleri size aktarma gibi bir gayesi var. Köşesini takipte kalın! https://moblobi.com/author/emre-almaz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı