Sizi İzleyen Stalkerları Nasıl Tanırsınız?

Sosyal medyada stalk nedir? Sizi gizlice izleyen stalkerların çeşitleri neler? Kendinizi onlardan nasıl koruyabilirsiniz? Haberimizde... 

Sosyal medyada saatlerimizi geçiriyoruz. Günümüzü, yaşadıklarımızı, ailemizi, işimizi paylaşıyoruz. Bu kadar özel bilginin paylaşıldığı platformlarda gizlice bizleri izleyenlerle dolu. Özellikle aktif kullanıcı sayısının çok fazla olduğu Facebook gibi platformlar stalkerların gözetimi altında. Peki stalk nedir, bu gibi platformlarda bulunan stalker çeşitleri neler? Kendimizi onlardan nasıl koruruz? Haberimizde…

Stalk nedir, stalkerları nasıl tanırsınız?

Sıkça duyduğumuz stalk kelimesi gizlice takip etmek yerine kullanılıyor. Stalker ise bunu yapan kişi oluyor. Yani stalker ne demek basitçe açıklamak gerekirse: birinin sizin profilinizi siz fark etmeden sahte bir hesap üzerinden ya da bazı hilelerle takip etmesine stalklamak deniyor. Stalkerlar her sosyal mecrada varlığını sürdürüyor. Aylık kullanıcı sayısı 3 milyara yaklaşan Facebook’ta da stalker bulunması elbette pek de şaşırtıcı değil.

Kulağa kimi zaman heyecan verici gelse de “stalklanmak” yani dijital dünyada gizlice takip edilmek her zaman masumca olmayabilir. Bu sebeple profiliniz herkese açık olmamalı ya da herkesle etkileşim halinde olmamalısınız. Bazı hackerlar veya kötü niyetli dolandırıcılar, Facebook’ta kullanıcıları rahatsız edebiliyor veya korkutmak için hesap çalma ya da hesap kontrolü yapabiliyor. Facebook bu tür durumlar için çeşitli güvenlik politikaları izlese de bu tarz durumlara karşı her zaman tetikte olmalısınız. Bunun için sık sık sosyal medya faaliyetlerinizi takip etmeniz faydalı olacaktır.

Stalker çeşitleri neler?

Stalkerlar nasıl tanınır; sizi nasıl biri, hangi amaçla takip ediyor olabilir elbette saptamak biraz zor. Çünkü hem Facebook’ta hem de diğer sosyal medya platformlarında bu stalkerların bazı çeşitleri var. Stalker çeşitlerinden bazıları şunlar:

 • Sessiz stalker
 • Facebook takipçisi
 • Beğenici stalker
 • Yorumcu stalker
 • Arkadaşça takip eden
 • Fazla arkadaş gereksinimi duyan
 • Vakit geçiriciler
 • Eski sevgili
 • Reddedilen, kızgın, samimiyet arayan stalker

Stalkerlarından korunmak için neler yapmalıyız?

Facebook ve kullandığımız sosyal platformlar bu stalkerlar ile dolu. Peki bunlara maruz kalmamak için ne yapmalıyız?

Öncelikle profinizde bulunan arkadaş listenizi kontrol edip; sahte hesapları ve tanımadıklarınızı listenizden çıkarmakla işe başlayabilirsiniz. Kabul etmediğiniz kişileri gözden geçirebilir; aktif görünen arkadaşlarınıza bir göz gezdirebilirsiniz. Özel mesajlarınız, yorumlarınız ve beğenileriniz üzerinden de bu kontrolleri tekrarlamanızda fayda var.

Arkadaşlık isteklerini kabul etmeden önce tanıyıp tanımadığınıza da mutlaka emin olun. Giriş bilgileri, şifreler, kızlık soyadı, doğum günü, yıldönümü, telefon numarası, e-posta, adres, iletişim bilgileri gibi kişisel verilerinizi paylaşmaktan kaçının. Sosyal medyada masumca görünen ve sıkça yaptığımız; aile üyeleri ve çocuklarınızın fotoğraflarını paylaşma, diğer aile üyeleri ve akrabalarını fotoğraflara etiketleme; tatil planları ve finansal ayrıntıları kesinlikle paylaşmayın ve gizli tutun. Eğer tanımadığınız ya da rahatsız eden biri varsa engelleyin veya arkadaşlıktan çıkarın.

Peki siz hiç stalklandınız mı yani gizlice sosyal medyada takip edildiniz mi? Kim tarafından ne amaçla stalklandınız? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • En İlginç Stalk Taktikleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Bir Stalker’ınızın Olduğunu Nasıl Anlarsınız?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Linkedin’de Yakalanmadan Stalk Nasıl Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlkay Miran

İlkay Miran

Grafik tasarım son sınıf öğrenciyim. Sanatsal alana daha yatkın ve yakın olsam da yeniliklere açık biri olduğumdan SEO alanında da kendimi geliştirmek istedim. Bunun sebeplerinden biri hızlı tüketimin sebep olduğu gelişmeler ve bunu kovalayan yeniliklere yakın olmazsak çağın bir adım gerisinde kalmış hissediyoruz. Sizlerde bu yenilikleri merak ediyor ve kısa bir zaman ayırarak gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız sizleri Moblobi.com'daki köşemi takibe bekliyorum: https://moblobi.com/author/ilkay-miran/https://moblobi.com/author/ilkay-miran/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı