En İlginç Stalk Taktikleri!

Stalk nedir? Stalker kime denir? En ilginç stalk taktikleri ve başınıza gelebilecek durumlar neler? Haberimizde…

Son zamanlarda sosyal medya kullanan kişi sayısının artmasıyla kişiler bu mecralar üzerinden arkadaş olmaya başladılar; hatta bir zamanlar arkadaş oldukları kişileri de gizlice izlemeye aldılar. Hem yeni tanıştıklar hem de eskiden tanıdıkları insanlar hakkındaki tüm bilgilere ulaşmanın yollarını aradılar. Google’ladılar, Twitter’dan mentionlarına baktılar, Instagram’dan fake hesap açtılar, WhatsApp’tan çevrimiçi oluşlarını izlediler. Yani onları “stalk”ladılar… Peki stalk nedir? Stalker kime denir? En ilginç stalk taktikleri neler?  Haberimizde…

Stalk nedir, nasıl yapılır?

Türkçe bir kelime olmamasına rağmen ‘stalk’ kelimesini birçoğumuz artık benimsedik. Stalk aslında gizlice, sessizce takip etmek demek. Arkadaşınızı, hoşlandığınız kişiyi, hiç sevmediğiniz birini merak etmiş; hiç tanımadığınız birinin hayatını incelemek istemiş olabilirsiniz. İşte bu merak duygusu ile insanlar sosyal medyada birbirlerini gizlice izliyor; hesaplarının içine girip neler yaptıklarına gizlice bakıyorlar. Buna stalk diyoruz. Hatta bazen stalklamaya o kadar kaptırıyoruz ki; beğenmememiz gereken fotoğrafları beğeniyor; hatta o kişiyi yanlışlıkla takibe bile alıyoruz. Bu arada siz de “stalk” yapan kişi olarak “stalker” oluyorsunuz.

Eğer usta birer stalker olduysanız bu işten kazanç bile elde edebiliyorsunuz. Çünkü “stalker” olmak da artık bazı ilginç kesimlerce bir meslek olarak görülüyor. Genellikle stalk sosyal medya platformlarında ve özellikle de Instagram üzerinden gerçek olmayan yani fake hesap açılarak yapılıyor. Genellikle stalk yapmak isteyen kişiler sahte bir profil oluşturuyor. Hatta bunu inandırıcı kılmak için bir profil fotoğrafı ekliyor; yüzlerce hesabı takibe alıyorlar. Böylece fake hesap imajı yaratmamış olduklarını düşünüyorlar. Daha sonra bu hesaptan gizlice takip etmek istedikleri kişiye takip isteği ve mesaj atarak onu stalklamaya başlıyorlar. Benzer şekilde WhatsApp’ta kişinin çevrimiçi oluşunu izlemek, son görülmelerini takip etmek, attığı durumlardan hareketle yorumlarda bulunmak da stalklamanın ta kendisi.

Stalk yaparken düşülen en büyük hatalar!

Stalk yapmak eğenceliymiş gibi görünse de kimliğiniz ortaya çıkarsa pek çok riski beraberinde getirebilir. Örneğin fake hesaptan mesaj attığınızı sanıp; aslında kişisel hesabınızdan mesaj atmış olmak başınıza büyük işler açabilir.

Bunun dışında fotoğraflarını incelerken beğenmek, yanlışlıkla follow etmek, WhatsApp’tan son görülmesine bakarken yanlışlıkla elinizin değmesi ile arama yapılması gibi durumlar sıkça insanların başına geliyor. Bu sebeple stalk yaparken dikkatli ve profesyonel olmanız gerekiyor. Aksi takdirde ifşa olmanın acı sonuçlarına katlanmanız gerekebilir.

En ilginç stalk taktikleri neler?

1- Sevgilisinin yalanını yakalamaya çalışanlar stalkerlar:

Sevgilisinin kendisini aldattığından şüphelenenler veya aralarında güven sorunu yaşayanlar sık sık sevgililerini stalkluyorlar. Kimi zaman kendi hesaplarından kimi zaman da açtıkları sahte hesaplardan; paylaşılan fotoğrafları incelemeye başlıyorlar. Hatta işi abartıp; gerçekten o anda çektirdiği fotoğraf mı yoksa eski fotoğrafı şimdiki gibi paylaşıp kendisini kandırıyor mu diye düşünen ve fotoğrafta içecek varsa yakınlaştırıp son kullanma tarihine bakanlar bile var.

2- Resim avcısı stalkerlar:

Bazı kişiler hayran oldukları ya da hoşlandıkları kişilere açılmadan önce; onlar hakkında bilgi sahibi olmak, yakından tanımak isteyebilirler. Hatta eski sevgilileri yıllar geçmiş ve nasıl birine dönüşmüş merak etmiş olabilirler. Diyelim ki bu durumda stalklamak istediğiniz kişinin hesabı gizli ve fake hesap olanları engelliyor. Dolayısıyla siz bir fotoğrafı bile net ve yakından göremiyorsunuz. Bu durumda o kişinin profil fotoğrafını esas alan stalkerlar var. Bunlar “izuum” gibi internet siteleri aracılığıyla; kişilerin kullanıcı adlarını yazarak; profilinin tam resmine ulaşıyorlar.

3- Linkedin stalkerları:

Stalk yapmak elbette sadece Instagram ile sınırlı değil. Eskiden görüştüğünüz bir arkadaşınız şimdi nerede çalışıyor diye bakmak isteyebilirsiniz. Bunu yaparken de kimliğiniz açığa çıkmasın istiyor olabilirsiniz. Bu durumda stalkerlar Linkedin platformunu sıkça kullanıyorlar. Ancak sıklıkla kendilerini afişe etme hatasına düşüyorlar. Çünkü bildiğiniz üzere Linkedin’de kim hesabınıza baktıysa size bildirim düşüyor. Bu sebeple Linkedin üzerinden stalk yapanlar genellikle hesaplarından çıkış yaparak veya kendini gizleyerek stalk yapıyorlar.

Peki siz stalk yaptınız mı? Sizi stalklayan oldu mu? Hiç fake hesap yani sahte hesap açtınız mı? Başkasını stalklarken başınızdan ilginç bir olay geçti mi? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Facebook’da Kimin Sizi Engellediğini Nasıl Anlarsınız?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • WhatsApp’ta Çevrimiçi Olduğunuzu Nasıl Gizleyebilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sahte Sosyal Medya Hesabı Nasıl Anlaşılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Esmanur Yaşar

Esmanur Yaşar

Merhaba ,Ben Esmanur.İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 2.Sınıf Öğrencisiyim. Kendimi hayallerini bulutlara nakışlamış bir deli olarak tanımlıyorum. Python öğreniyorum ve ekonomiyi yakından takip ediyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esmanur-yasar/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı