Sahte Sosyal Medya Hesabı Nasıl Anlaşılır?

Sosyal medyada bir hesabın sahte olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte 6 adımda sahte sosyal medya hesaplarını tespit etmenin yolları...

Sosyal medya platformlarındaki en büyük tehlikelerin başında sahte sosyal medya hesapları geliyor. Fakat ilk bakışta bir hesabın sahte olup olmadığını anlamak oldukça zor. Çünkü kötü niyetli kimseler sahte hesap olduğunu anlamamız için de bir takım oyunlar oynayabiliyorlar. Peki sahte sosyal medya hesapları nasıl tespit edilir? Haberimizde…

Sahte sosyal medya hesapları nasıl tespit edilir?

Günümüzün en büyük sorunlarından biri başkalarının adına açılan sahte sosyal medya hesapları… Bu sahte sosyal medya hesaplarının çoğu kötü niyetli kimseler tarafından insanları dolandırmak, şantaj yapmak için açılıyor. Fakat sahte hesapları gerçeğinden ayırmak için hesabı iyi bir şekilde incelemeniz gerekiyor. Peki bir hesabın sahte olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte 6 adımda sahte sosyal medya hesaplarını tespit etmenin yolları..

  • Biyografi ve açıklama kısmını inceleyin

Sahte sosyal medya hesaplarını tespit edebilmek için öncelikle hesabın biyografisini ve açıklama kısmını inceleyin.  Sahte hesap yaratanların aynı zamanda pek çok sahte hesabı olduğu için; bu hesapları hazırlarken biyografi ve açıklama kısmına pek önem vermiyorlar. Bu ayrıntıya dikkat ederek sahte sosyal medya hesabını, gerçek hesaptan ayırt edebilirsiniz.

  • Ortak arkadaşlarınızın olup olmadığını kontrol edin

Eğer tanımadığınız bir hesap sadece sizi takibe almışsa ve hesapta herhangi bir profil fotoğrafı bulunmuyorsa; büyük bir ihtimalle hesap sahtedir.

  • Hesaba gelen beğeni ve yorum sayılarına bakın

Hesaba gelen beğenileri ve yapılan yorumları kontrol edin. Eğer fotoğraflarda herhangi bir yorum bulunmuyorsa bu o hesabın sahte olduğunu gösterebilir. Ama sırf yorum yok diye bir hesaba sahte demek de doğru değil. Takipçiler arasında rastgele kullanıcı adları kullanan takipçiler görürseniz bu hesabın sahte olma ihtimali yüksektir.

  • Takipçi sayısıyla takip edilen sayısına bakın

Genellikle bu sahte hesaplar takip ettiği hesap sayısı kadar hatta belki de daha fazla takipçi sayısına sahiptir. Bu sahte hesaplar kendilerine gerçek bir hesap gibi görünüm yaratırken rastgele bir şekilde insanlara takip atarlar. Ve takipçi sayılarını yükseltmekle uğraşırlar. Fakat bunu yaparken takip ettiği hesap sayısında oldukça yüksek bir artış olur. Bu da hesabın sahte olduğunu anlamamızın bir diğer yoludur.

  • İlk paylaşım hangi tarihte yapılmış, kontrol edin

Sahte sosyal medya hesapları genellikle eski tarihli olmazlar; çoğunluğu yeni oluşturulmuş hesaplardır. Bir Instagram hesabının oluşturulma tarihi hakkında bilgi almak istiyorsak paylaştığı ilk gönderiden bu tarih hakkında çıkarımlarda bulunmak mümkün. Hesabın gönderileri oldukça yeni ve kısa bir süre içinde paylaşıldığını farkederseniz bu hesabın sahte olduğu anlamına gelebilir.

Sahte sosyal medya hesaplarına karşı platformların da yaptırımları oluyor. Eğer herhangi bir sahte sosyal medya hesabı ile karşılaşırsanız; platformların yardım merkezleri aracılığıyla konuyla ilgili şikayette bulunabiliyorsunuz.

Sahte sosyal medya hesapları sizin için gerçek bir risk yaratmayabilir. Ancak size ulaşmaya çalışan bir hesap şüpheli görünüyorsa veya sizi taklit ediyorsa bunu ilgili platforma bildirebilirsiniz. Ancak şunu hemen belirtelim: Yukarıdaki adımlardan herhangi birine bir hesapta rastlamak;  her zaman o hesabın sahte olduğu anlamına gelmez. Ama bir hesaptan şüpheleniyorsanız bu adımları takip etmekte fayda var.

Peki siz daha önce bir sahte sosyal medya hesabı tarafından rahatsız edildiniz veya sahte bir hesap ile karşılaştınız mı? Sizce sahte hesapları tespit etmenin en iyi yolu ne? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sosyal Medya Hesabınız Çalınırsa Ne Yapmalısınız?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Ölünce Sosyal Medya Hesabınız Ne Olacak?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Tolgahan Şentürk

Tolgahan Şentürk

Araştırmayı ve paylaşmayı seven bir yazılımcı aynı zamanda “ Halkla İlişkiler ve Reklamcılık “ öğrencisi. Dijital dünyada yer alan gelişmeleri ve değişimleri birlikte takip etmek için sizleri Moblobi.com’daki köşemde bekliyorum. https://moblobi.com/author/tolgahan-senturk


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı