Linkedin Kullanıcıları Dikkat: Hackerlar Peşinizde Olabilir!

Sosyal medya platformları farklı amaçlarla hayatımıza hizmet ediyor. Bunlardan biri olan Linkedin iş dünyamızı genişletmek, profesyonel insanlarla tanışmak, network kurmak  ve yeni iş alanları oluşturmak anlamında hayatımızı kolaylaştırıyor. Bu sebeple de iş dünyasındaki pek çok çalışan bu platforma aktif olarak kullanılıyor. İş dünyası ve de çalışanlar arasında oldukça popüler olan sosyal medya platformu Linkedin, maalesef hackerların yeni hedeflerinden Biri haline geldi. hackerlar platformda yarattıkları sahte profiller ve sahte iş teklifleri ile Linkedin kullanıcılarının tuzaklarına düşürmeye çalışıyor. Uzmanlar ise bu siber korsanlara karşı dikkatli olunması gerektiği konusunda Linkedin kullanıcılarını uyarıyor. İşte detaylar…

Sosyal medya ve ayrıca çevrimiçi ağlar, siber korsanlar için büyük bir nimet oluşturmaya devam ediyor. Hackerların hedefinde olan yeni mecra ise iş dünyasındaki çalışanların profesyonel sosyal paylaşım platformu Linkedin… Bildiğiniz üzere Linkedin platformunda, dünyanın pek çok yerinden profesyonel çalışanlar birbirleriyle iletişim halinde bulunuyorlar; Hatta bu platform üzerinden kurumsal şirketler çalışanlara iş teklifinde bulunuyorlar. Bu durumu fırsat bilen hackerlar iş teklifleri şeklinde hazırlanmış olan sahte e-postalar ile kötü amaçlı yazılımları yayıyorlar.  Bitdefender Antivirüs, bu konuda Linkedin kullanıcılarının uyarıyor ve dikkatli olmaları gerektiğini özellikle belirtiyor.

Sahte profillerle çalışanları tuzağa düşürüyorlar!

Yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıları hackerlar tarafından potansiyel bir kurban olarak görüyorlar. Siber saldırganlar Linkedin‘de kendilerini resmi bir işe alım şirketi gibi tanıtıyor ve böylece yarattıkları sahte profillerle gizlenerek çalışanların gözünde daha inandırıcı bir imaj oluşturuyorlar. Yarattıkları bu inandırıcı imajın ardından bir sonraki adımda da çalışanlara bağlantı isteği veya kişiselleştirilmiş içerikler ile oluşturdukları iş teklifi mesajları paylaşıyorlar. Üstelik bunu yaparken söz konusu çalışanların özgeçmişine ve de daha önce çalıştıkları pozisyonlara uygun olan iş teklifleri sunuyorlar. Bu ise onları daha da inandırıcı kılıyor ve kullanıcılar hackerların kurdukları bu tuzağa çok daha kolay düşüyorlar. Gönderilen bu mesajların inandırıcılığını kapılan çalışanlar ise bu iletişim teklifini kabul ettikleri anda asla kurulan tuzağa bir adım daha atmış oluyorlar.

Sahte iş teklifleri ile kötü amaçlı yazılımları  bulaştırıyorlar!

Saldırganlar Linkedin‘de yarattıkları sahte profiller üzerinden ulaştıkları çalışanlarla mesajlaşmalarının ardından; yaklaşık 1 hafta içerisinde doğrudan doğruya onların iş e-posta adreslerine kişiselleştirilmiş olan e-postaları gönderiyorlar. Üstelik bu e-postalarda da daha inandırıcı görünebilmek adına bir takım hilelerde yapıyorlar. Örneğin kişiselleştirilmiş bir şekilde hazırlayıp, söz konusu çalışanların iş ünvanları ve pozisyonlarına atıfta bulunuyorlar ve bu da sundukları sahte iş teklifini daha inandırıcı hale getiriyor. Oluşturulan kurgusal ve sahte olan bu iş teklifi hakkında daha fazla bilgi isteyen çalışanların ise sözkonusu e-postada yer alan linke tıklamalarını istiyorlar.

Linke tıklayan çalışanlar ise kendilerini sahte bir iş alım sitesinde buluyorlar ve işte artık tuzağın kapısındalar. Hemen ardından ise bu siteyi ziyaret eden kişilere zararlı bir Microsoft Word dosyası indiriliyor. Bu belgeyi görüntülemek isteyen çalışanlar ise ekranlarına çıkan güvenlik uyarısını görmezden gelerek içeriği etkinleştiriyorlar. İşte tam bu anda da bilgisayarlarda yüklenen şey onları hackerların tuzağına düşürmüş oluyor. Böylece hackerlar artık onların bilgisayarlarına erişmiş oluyorlar. Üstelik çalışanlar bu duruma kendi elleriyle izin verdikleri söz konusu dosyanın indirilmesi ile gerçekleştiriyorlar.

Peki bu durumda Linkedin kullananlar ne yapmalı, nasıl önlem almalı ve bu tuzaktan nasıl korunmalı? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı