Stalk Nedir Stalker Belirtileri

Stalk nedir? Sizi stalklayan biri olduğunu nasıl anlarsınız? Stalk nasıl yapılır? İlginç ipuçları, haberimizde...

Stalk Nedir duydunuz mu? Hemen söyleyelim günümüzde popüler kelimelerden biri de stalk. Özellikle sosyal medya kullanımının artmasıyla “stalker”lar da arttı. Çoğumuz zaman zaman stalklanıyor ya da kendimizi başkalarının izini sürerken yani stalklarken buluyoruz. Peki Stalk nedir? Stalker ne demek? Karşınızdaki kişinin stalker olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? İpuçları haberimizde…

Stalk nedir?

Sosyal medya platformlarıyla hayatımıza girmiş olan stalk aslında ingilizce kökenli bir kelime. Kısaca takip etme eylemini, gizleyerek yapmak anlamını ifade ediyor. Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre stalk yapmak gençler arasında oldukça yaygın.

Stalker ne demek?

Stalk, en çok sosyal medya aracılığıyla yapılıyor. Stalker, stalk eylemini gerçekleştiren kişiye deniyor. Stalkerların çoğu aslında yakın çevremizdeki kişilerden oluşuyor. Hatta stalkerların büyük bir çoğunluğunu eski sevgililerin oluşturduğu iddia ediliyor.

Stalk nasıl yapılır?

Sosyal medya platformları üzerinden sahte hesap açarak, merak edilen kişilerin hesap hareketleri gizliden gizliye izlenebiliyor. Örneğin sahte bir Instagram hesabı açan stalker; gizliden gizliye gönderi beğenebiliyor, yorum atabiliyor veya story izleyebiliyor. Eğer stalk sahte hesap aracılığıyla yapılırsa, stalkerın gerçek kimliği anlaşılmıyor. Ancak hemen belirtelim; günlük hayatta fiziksel olarak stalker kimliğini benimsemiş kişiler de var. Hatta stalker aranıyor ilanı açan siteler bile bulunuyor.

Ayrıca günlük hayatta karşısındaki kişiye belli etmeden onu gizliden gizliye takip eden stalkerların var olduğu iddia ediliyor. Karşısındaki kişiye olan ilgisi genelde saplantı boyutuna ulaşan stalkerın, stalk eyleminin şiddetli bir şekilde gerçekleştirdiği söyleniyor.

Bir stalkerınız olduğunu nasıl anlarsınız?

 • Sosyal medya hesapları, ev adresi, e-posta, işyeri aracılığıyla gelen hediyeler ve notlar varsa;
 • Özel eşyalarınız veya arabanız herhangi bir şekilde zarara uğradıysa;
 • Neredeyse bulunduğunuz her ortamda aynı kişiyle karşılaşıyorsanız;
 • Aile, arkadaşlar ve yakın çevreniz hakkında bilgi sahibiyse örneğin onların sosyal medya hesapları bulunmuş ve takip ediliyorsa;
 • Gittiğiniz her yeri öğrenebilmek için şiddetli bir şekilde sosyal medya hesaplarınız inceleniyorsa;
 • Sürekli aynı araba tarafından takip ediliyorsanız;
 • Arkadaş olduğunuz kişilerle yakınlık kurmaya çalışan birileri varsa;
 • Kayıtlı olduğunuz herhangi bir kursa veya gittiğiniz spor salonuna yazılan ve sizinle yakınlık kurmaya çalışan birileri varsa;

Eğer bu gibi olaylar başınıza geldiyse bir stalker tarafından takip ediliyorsunuz demektir. Dikkatli olmanız gerektiğini sizlerle paylaşalım.

Peki siz stalk yapıyor musunuz? Ya da sizi stalklayan birileri var mı? Nasıl anladınız? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • Linkedin’de Yakalanmadan Stalk Nasıl Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • “Stalk Nedir, Nasıl Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • En İlginç Stalk Taktikleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Busenaz Mutlu

Busenaz Mutlu

Merhaba! Ben Busenaz, Sosyoloji alanında lisans eğitimimi tamamladım. Dijitali anlaşılır bir hale getirmek adına Moblobi’de yazılar yazıyorum. Moblobi’de yazılarımı disiplinlerarası bilgi birikiminden yararlanarak hazırlamaya gayret ediyorum. Yazılarımı incelemeniz için sizleri köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı