Yakında Etrafta Göreceğiniz İnsansı Robot Türleri!

Yetenekleri ve fiziksel benzerlikleri ile insana gittikçe daha çok benzeyen; yakında etrafımızda göreceğimiz insansı robot türleri, haberimizde...

Robotlar karşımıza hep farklı şekillerde çıkıyor. Tıp, endüstri, arama kurtarma, askeri ve uzay gibi birçok alanda kullanılıyor. Pek çok araştırma-geliştirme çalışmalarıyla entegre olmuş durumdalar. Fakat bu robotlar arasında en ilgi çekici olanlar insansı robotlar, yani aslında bize benzeyenler. İnsansı robot, fiziksel özellikleri itibariyle tıpkı insanlara benzeyen robotlardır. Bu akıllı robotlar insanlara hizmet vermek için eğitiliyorlar. Bunun dışında deneysel amaçlar gibi araştırma faaliyetlerinde de kullanılıyorlar. Çok yakında etrafta görebileceğiniz 5 ilginç insansı robot, haberimizde…

Etrafta görmeye hazırlanmanız gereken insansı robot türleri:

1- Robotik Avatar

2017 yılında Toyota tarafından sunulan avatar robotlar insan hareketlerini taklit eden taklit eden insansı robotlardan.

2- Robotik Büyükelçisi

İnsansı robotlar, bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz canlılara fiziksel olarak inanılmaz derecede benzeyen robotlardır. İnsansı hareketleri kusursuza yakın bir şekilde gerçekleştiren bu robotların en bilinir örneği ise Hong Kong Sophia. Kendisi dünyanın ilk vatandaş robotu olarak da tarihe geçti.

3- Robotik Barmen

İspanyol menşeili Kime, dünyanın çeşitli ülkelerinde test edilen barmen robot Kime bira doldurmak ve müşterilerine servis yapmak konusunda oldukça başarılı. Her ne kadar şimdilik Passenger filmindeki barmen robot Arthur gibi size hayat konusunda tavsiye veremiyor olsa da; gelecekte bunun olmaması için hiçbir neden yok.

insansi robot turleri moblobi

4- Eğitim Robotu

0’lar ve 1’ler dünyasında bize yardımcı olabilecek en büyük güç, yine ana dili aynı dil olan varlıklar tarafından sağlanabilir.

5- İnsansı Araştırma

İşimizi mi kolaylaştıracak yoksa bizi işimizden mi edecek? İran Tahran Üniversitesi tarafından hayata geçirilen ve üretme kabiliyetine sahip olan Surena IV, insanın aklına çeşitli sorular getiriyor. İnsanların işlerini yapmasına engel olabilecek duygulardan arınmış olan ve fizyolojik insan ihtiyaçlarından uzak olan bu varlıklar şu anda çeşitli işlerde çalışan insanları yerinden edebilir.

Ancak hemen üzülmeyin. Sizde kendinizi geliştirerek gelişen bu teknolojinin içerisinde kendinize yeni görevler edinebilirsiniz. Bakım, programlanma gibi pek çok şeye ihtiyaç duyan bu robotlar pek çok yeni iş kolu ve girişim oluşmasına da fırsat veriyor.

Gelecek gerçekten heyecan verici kendi düşünceleri olmayan ve insanlara muhtaç olan bu varlıklar teknolojinin gelişmesiyle düşünebilir mi? Biz olmadan yaşamını sürdürebilir mi? Her ne kadar bu soruların cevabını bilmesek de bir sorunun cevabından eminiz onlar hayatımızı kolaylaştırıyor.

Peki sizce gelecekte sıklıkla karşılaşabileceğimiz insansı robot türleri hangileri? Yapay zekalı robot ve akıllı robotlar hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Yaptıkları ile Şaşırtan Dünyanın En İyi 6 Robotu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Dünyanın İlk Robot Vatandaşı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “İnsana En Çok Benzeyen 7 Robot!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı