İlginç ve Sıradışı 3 Robot Kol!

Kendi ağırlığından 100 kat fazlasını kaldırabilen, parmak ucu sensörleri olan, insan ve robotun birlikte çalışmasını sağlayan 3 ilginç robot el, haberimizde...

Robotik eller tıpkı insanlar gibi hızlı hareket edebiliyor, nesneleri düzgün bir şekilde kavrayabiliyorlar. Her ne kadar yapay olsa da sözkonusu robotik eller aslında kas ve tendonlara sahipler. Robot geliştiricileri kusursuz kavrama yeteneğine sahip, kas ve tendonlarını çok iyi kontrol edebilen robotik kollar geliştirdiler. 3 sıradışı robot el ve ilginç özellikleri haberimizde…

Kusursuz kavrama yeteneğine sahip 3 robot kol:

Birkaç sene önceye kadar robotlar çok az şey biliyorlardı. Teknolojiyle birlikte robot teknolojileri de inanılmaz yol katetti. Robotik kollar sosyal yaşamda kullanılmaya başlandılar. İnsan elinin yapabildiği çoğu hareketi yapabilen robot kollar, sıradışı özellikleriyle insanları hayretlere düşürüyorlar.

1- The Magic Ball

The Magic Ball isimli robotik kol, görünümü ve hareketiyle sinek kapan bitkisini anımsatıyor. Bu benzetmeyle robotik kolun ne kadar güçlü olduğunu hayal edebilirsiniz. Turuncu renkli, esnek, silikona benzer bir malzemeden üretilen the magic ball kendi ağırlığından 100 kat fazlasını kaldırabiliyor. Kol, depo gibi yerlerde eşyaların taşınmasında kullanılıyor. Çoğu eşyayı kusursuz kavrayabilen robotik kolun iki boyutlu nesneleri kavramada pek başarılı olmadığı belirtiliyor.

2- Dexterous Hand

Dexterous hand robotik kolu 5 parmak, 27 kemik, kas ve tendonlardan oluşuyor. Üniversitelerde araştırmalara konu olan robotik el Elon Musk şirketi tarafından da satın alındı. Parmak ucu sensörlere sahip olan dexterous hand popüler jenga oyununda tahtaları yerleştirebiliyor; satrançta karşısındaki rakibini yenebiliyor.

3- Schunk Svh

Schunk Svh 5 parmaklı bir robotik el. Robotun geliştirilme motivasyonu, insan ve robotların birlikte çalışabilmesini kolaylaştırmak. Çeşitli ödüller alan robotik kol, kısa bir süre önce sertlik HRC sertifikası aldı. Elastik bir yapıda olan 9 sürücü bu teknoloji farklı kavrama hareketlerine de sahip.

Peki sizce gelecekte robotlar ve insanlar birlikte çalışabilirler mi? Robot- insan işbirliğinden yeni teknolojiler geliştirilebilir mi? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Görünüşü İnsana En Çok Benzeyen 5 İnsansı Robot!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Dünyadaki En İlginç 5 Örümcek Robot!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Hayatımızı Kolaylaştıran 5 Akıllı Robot!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Kübra Çetingül

Kübra Çetingül

Gazeteci olmak için yanıp tutuşan, gezmeyi öğrenmeyi fazla seven, meraklılığı konusunda çok kez başı belaya giren ama bir o kadarda bunun ekmeğini yiyen, gelecek hedeflerinde de hayallerinin peşinden giden doğruyu söylemek gerekir ise fazla hiperaktif bir o kadar tatsız biri aa bu arada adımı söylemeyi unutmuş olabilirim merhaba ben Kübra! Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! Moblobi: https://moblobi.com/author/kubra-cetingul/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı