Silikon Vadisi'ne Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey! - Moblobi.com
Yaşam

Silikon Vadisi’ne Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey!

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinin bulunduğu Silikon Vadisi hakkında bilmeniz gereken 10 ilginç şey, haberimizde...


Günümüzde teknolojinin küresel merkezi olan Silikon vadisi, girişimciler ve yatırımcılar için büyük bir cazibe merkezi. İşte çok sayıda büyük şirketin yer aldığı, teknolojinin kaynağı olan Silikon Vadisi’ne gitmeden önce bilmeniz gereken 10 şey…

Silikon Vadisi hakkında merak edilen 10 şey:

Silikon vadisi şimdilerin dünya devlerine bir zamanlar ev sahipliği yapmıştı. Girişimcilik denilince ilk akla gelen ve girişimcilerin hayalindeki yer olan Silikon Vadisi’ne gitmeden önce bilmeniz gerekenler bulunuyor:

1- Silikon Vadisi’nin ismi nereden geliyor?

Vadi’nin ismi bölgede yoğun olarak üretim yapan silikon çip üreticilerinden geliyor. Buradan yola çıkarak bölgeye yüksek teknoloji araştırmalarını ve girişimlerini ifade etmek için bu isim verilmiş.

2- Silikon Vadisi nerede?

Silikon Vadisi Amerika Birleşik Devletleri’nde, Kuzey Kaliforniya’da bulunuyor. San Francisco vadisinin bir parçasında bulunan San Jose Vadisi’ne Silikon Vadisi deniyor. Silikon Vadisi Palo Alto, Redwood City, San Jose, Los Gatos, Santa Clara gibi birçok şehri içine alacak bir alana yayılmıştır. 

3- Silikon Vadisi’nin hikayesi ne?

Vadi’nin temelleri Stanford Üniversitesi‘nin kurulmasıyla atıldı. Üniversite, öğrencilere teknolojik çalışmalar için destek oldu ve bölgede teknolojik gelişmelerin sağlanmasına imkan tanıdı. Daha sonra ‘Stanford Endüstri Parkı’ kurularak çeşitli işletmelerle okulda yapılan çalışmalar birlikte yürütülmeye başlandı. Park bugünlere kadar dünyanın en büyük teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapar hale geldi.

4- Silikon Vadisi ne zaman büyüdü?

Silikon Vadisi 90’ların sonunda başlayan ve 2000’lerin başında yükselen internet kullanımıyla büyük bir patlama yaşadı. İnternetin kitlelere daha fazla ulaşmasıyla yatırımcılar umut vaad eden girişimlere destek vererek Hp, Intel, Apple gibi şirketleri var ettiler. Bu büyük teknolojilerin gelişmesiyle Silikon Vadisi de büyük bir patlama yaşamış oldu.

5- Silikon Vadisi hangi şirketlere ev sahipliği yapıyor?

Vadi, dünyadaki en büyük teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapıyor. Silikon Vadisi’nde konumlanan milyonlarca dolarlık şirketlerden bazıları şunlar: Google, Apple, Hp, Facebook, Twitter, Netflix, Intel, Yahoo!, Zynga, Uber, eBay.

6- Silikon Vadisi’nde çalışanların maaşları ne kadar?

Rekabetin güçlü olduğu, yazılım ve donanım mühendislerinin büyük talep gördüğü Silikon Vadisi’nde çalışanların maaşları hızla artıyor. Son verilere göre, en yüksek maaşlı teknoloji şirketlerinde ortalama maaşlar 100 bin doları geçmiş durumda.

7- Silikon Vadisi’nde en çok yatırım alan sektörler

Silikon Vadisi’nde en çok yatırım alan sektörler arasında biyoteknoloji, robotik teknolojiler, siber güvenlik, e-ticaret girişimleri, sürücüsüz otomobiller ve insansız hava araçları bulunuyor. Girişimlerin yatırımcıları ise Dave McClure, Reid Hoffman, Greylock Partners, Intel Capital gibi kişiler ve kurumlar.

8- Silikon Vadisi’nde sosyal yaşam nasıl?

Vadi, ABD’nin refah düzeyi en yüksek olan yerlerinden birinde yer alıyor. Bölgede verimli çalışma ve işbirliğine verilen önem dolayısıyla birçok ortak çalışma alanı ve laboratuvarlar bulunuyor. 170 farklı milletten insanın bulunduğu Vadi’de kültürel etkinliklere, gönüllülük esaslı çalışmalara, spor faaliyetlerine de büyük önem veriliyor.

9- Silikon Vadisi’nin ekonomisi ne durumda?

Vadi, sahip olduğu şirketlerin büyüklüğüyle dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip. Ekonomik değeri 275 milyar dolar olarak öngörülen Vadi, dünyadaki birçok ülkeden daha büyük bir hasılaya sahip.

10- Silicon Valley Dizisi nedir?

Silikon vadisi’nden yola çıkarak tasarlanmış bir dizi de mevcut. HBO’da yayınlanan “Silicon Valley” dizisi altı sezonluk bir komedi dizisi. Dizide 1980’lerin sonunda Silicon Vadisi’nde çalışan bir grup girişimcinin hayatları ve çalışmaları eğlenceli bir şekilde anlatılıyor.

Peki sizin Silikon vadisi hakkında bildikleriniz veya merak ettikleriniz neler? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Facebook Kurucusu ve İlginç Başarı Hikayesi! haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Teknoloji Devleri ve Kurucularının İlginç Hikayeleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Elon Musk’un İlginç Eğitim Hayatı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı